Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.9 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @blaf

@bery Některé umí HV a některé LV baterie. Ale v téhle době populární 10 K ET a 8 K ET umí HV baterie. 

Nic o jejich typu nevím. Umí Pylontechy a myslím, že už jsem slyšel i o jiných bateriích, že to s tím provozují.

U Goodwe pozor na to, že neumí paralelní provoz. Takže u back-up při blackoutu máte k dispozici výkon jen jednoho střídače. 

S management 2 střídačů je taky chuťovka.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

tak poslal som asi na 10 firiem poziadavku a uvidime s cim pridu.

na FB ma dost ludi ten GoodWe a vidim to asi tak ze ak ma rovnaku zaruku ako Victron a stoji menej, tak za X rokov ak nahodou odide bude splateny a dam tam next Gen , ktory bude zase o nieco dalej...predpokladam ze cakat 15-20r s jednym menicom je asi nezmysel.

 

Zadanie:

Planujem FVE pre RD (pri Prahe) s rocnou spotrebou cca 20 Mwh (15NT, 5VT - tarif d57)
Panely na juznu strechu
Strecha #1 sa vojdu cca 16ks (1.8x1m) min 400w
Strecha #2 sa vojdu cca 12-14ks

Panely:
min vykon 400w+ model/vyrobca ktory ma dobry pomer cena/watt

Predpokladany vykon cca 5kw+ (pripadne podla dohody/odporucenia)

Menic:
Mal by vediet ist z baterii aj zo siete + panely aby to vedel kombinovat automaticky.
Pri vypadku hl. siete - sam prepnut na baterie

Hladam nejaky menic s vykonom okolo 1f 4-5kw pripadne 3f a moznostou komunikacie s inteligentnou jednotkou domu (Loxone).

Aby som si vedel vytiahnut statistiky a udaje o vyrobe el. energie a potom na zaklade toho spravovat rozlozenie a odber pre spotrebice v domacnosti cez Loxone.
Ziadny Wattrouter neplanujem.

Predbezne som vyberal:
- Victron Energy MultiPlus-II 48V/5000VA/70A-50A
- VenusGX
- MPPT

Pripadne nieco od GoodWe - pozdava sa mi monitoring

Baterie:
Nie su nevyhnutne, vsetko na priamu spotrebu.
teda moznost s bateriou a bez nej.

Dotacie:
Ak Vasa ponuka bude v style +50% marza na komponenty , prestrelene ceny na montaz, dopravu, administravitu atd.
Aby firma "zhltla" celu dotaciu a ja to cele zaplatil sam, tak prosim ani nereagujte.

---

ak k tomu mate nejake dalsie typy, tak doplnim. Ponuky mozem postupne pridavat uvidime co z toho vypadne.

Tento rok by som to uz chcel ozaj zrealizovat, prijde mi ze 400w+ panely su konecne dostupne, takze sa usetri miesto na streche. Uz to bude len o tom menici + pripadne baterie.

Hlavne chcem najst firmu co na normal marze aby som tu dotaciu vyuzil ja a nie firma. Rad by som sa vyhol tomu ze tam nastrielaju ceny, dotaciu akoze dostanem, ale v konecnom dosledku to bude stat rovnako ako ked mi ina firma da 15-20% marzu bez dotacie.

Ponuky taketo overkill typu mi chodili min rok...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Srovnávat Victron se spotřebou pár Wattů  s Goodwe, který ji má nádobně vyšší je na pováženou.

Pokud chceš hybridní systém, baterie je povinností.

+400Wp panel je to samé jako třeba 325Wp. Si to přepočti na plochu. Panely se vybírají tak, aby se rozumně zaplnil prostor střechy. 

S Loxone komunikují hlavně ty které jsou v Configu. Tj. Kostal s Fronius. Ostatní přes Modbus nebo RS232.

Při tvé sazbě D57d je v při současných  cenách jakákoli FVE jen nesmyslná investice. Snad sis to správně spočítal. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@kobra23

No to mi hadam vsetko vysvetli firma 😉 spotreby, plocha panelov atd.

Kolko je rozdiel v tej spotrebe Victron vs GoodWe?

Predpokladam ze z par ponuk co obdrzim, vyberiem 2-3 kde pojdem do tychto detailov.

V kazdom pripade dik za tipy spytam sa potom nato.

Nerad by som neskor zistil ze mi nieco uniklo ked to uz budem mat na streche.

 

Myslim ze v mojom pripade sa investicia oplati, mam to troska specificke.

Mam mining (spotreba 24/7 min 2.5kw) co je chladeny vodou, ta je napojena na okruh domu cez 200l akumulacku a to teplo potom distribuujem kam treba bojler, podlahovka, radiatory. Teda teraz mi "kurenie" zaraba a ked bude este elektrika ktoru vyrobim spotrebovana na tento ucel tak idu naklady zase o nieco nizsie.

Teda prebytky z FVE neukladam do vody, baterie ako kazdy planuje ale rovno do crypto.

Len este neviem ci tych 5kw planovanych je dost alebo to rozsirit. Chce to nejaky cas, zozbierat info, pokecat s tymi firmami aby som jasne chapal co chcem a co sa oplati.

Ak by to bolo "len" cca 8-10Mwh / 25-30tis rocne menej co za elektriku zaplatim , je to stale ok.

 

Dava ti to takto lepsi zmysel? 😉


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Pokud plánuješ 5kWp, tak když bude dobrý rok, tak z toho možná dostaneš 4500 kWh, takže ani ne 25% tvé spotřeby.

Počítej s tím, že když to vše bude dobře udělané a nic se v prvních 10 letech nepokazí, tak bude 1 kWh vyrobená v tvé FVE nákladově někde kolem 11 Kč. Podívej se kolik máš od svého dodavatele a to je tak odhaduji 3,6 Kč /kWh když celou částku na faktuře vydělíš spotřebou.

Firma ti nic nevysvětlí, ta čím více uvidí, že nevíš, tím více tě obere. Osobně jsem se setkal s tím, že tomu nerozumí ani projektant FVE a kreslí co mu firma řekne, přitom on by měl být ten, který to vše spočítá a řekne jak to bude, aby to bylo smysluplné.

Tak ty klidové spotřeby jsou u špičky v oboru Studer cca 2W/hod u Victronu do 20W/hod a u Goodwe, Solax, RCT atd. 120 - 200W. Pak je jeden zamračený den,  a je rozdíl, zda ti z baterek na provoz měniče odešlo 48W nebo 3kW. To pak 10kW baterie živí při 3 dnech bez slunce jenom systém FVE a o dodávce do domu si můžeš nechat zdát.

U toho Goodwe pozor na 2 věci. Jednak mají nedodělaný FW (baterie drahou energii posílají do sítě distributora) a pomalý SEMS portál, kde nemáš aktuální data o provozu FVE, ale se zpožděním.

Jinak pozor na to, že Loxone umí FVE řídit  v 1 minutových intervalech. Pokud budeš připojen na síť, může se ti stát, že Loxone  něco vyhodnotí, 59s tak pojede a ty jsi posílal aniž by jsi chtěl energii distributorovi, místo abys ji vytěžil pro sebe. Takže bych v tomto případě nespoléhal na Loxone, ale pořídil bych Greenbono nebo Wattrouter. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

1. Ok takze ak pocitame cca 400w panel , aby som bol na 5kw, potrebujem ich 12-3ks.

(povodne som pocital s priamou spotrebou, bez baterii)

Ak by som pridal baterie, kedze neviem priamo viac ako 3.5kw priamo spotrebovat. tak je asi lepsie zobrat cca 20 panelov to sme na 8kw

2. elektrika ma tusim teraz stoji okolo 1.3kc/kwh + 1.2 cez + dan tak sme asi na 3kc +-

3. No ked nic nevysvetli, tak to je zase samostudium, toto ma celkom sere ze ides dat 200-300k a firma ani nema poriadne prehlad, musis sa naucit ich job 🙁 Samozrejme vacsina ide jednu dve znacky...takze nemas to porovnanie z trhu.

4. Studer su podla mojich info drahsie ako Victron , neviem o kolko  ale ak je tolko navysena spotreba vs ostatne z Ciny je to na prd, zrut energie dalsi. 

5. Teda "live" data o vyrobe ako napr z loxone zasuvky / merac spotreby nemam cakat?

6. Wattrouter mi prisiel zbytocny...predpokladal som ze ho plne nahradi loxone

7. Spotrebu by som rad vyriesil tak ze napr Rig taha 2.5kw , FVE dodava "len" 2kw a 0.5 potiahne zo siete, aby to slo plynute bez vypadku. Ak je prebytok vyroby napr o 0,5kw tak loxone pusti bojler pripadne do baterky. Rad by som sa vyhol to niekomu dodavat.

8. Niektore el. dodavatelia ponukaju virtual baterie ale to sa tam asi musim prehlasit, nemusia mat vyhodny D57 tarif

ah jaj...zase mesiac budem skumat a zistim ze sa to neoplati ako pred 3r? uz som cakal ze je ta spravna doba nato vykonne panely, vychytany FW v menicoch a komunikacia 😀


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

1) množství baterií pro zajištění jejich správného nabíjení je potřeba volit pomocí vzorce: výkon panelů x 2,2

4) Studer a Victron jsou transformátorové střídače, ty "levné" ostatní jsou jrn polovodičové, proto ty rozdíly. 

5+6) To samozřejmě můžeš, sle nesmíš použít bloky pro FVE z configu a musíš si něco vytvořit svojeho. Každopádně tě to bude stát vice času a úsilí s nejistým výsledkem, než když za 6tis koupíš hotové řešení a pošetříš Loxone.

7) Na toto potřebuješ hybridní FVE a v Čechách ještě k tomu s asynchronním střídačem nebo co fáze to střídač. Ty asynchronní střídače velmi, ale opravdu velmi trpí ta jejich elektronika. Myslet si, že to bude sloužit roky je naivní.

Vždy si vzpomenu na kamaráda co opravuje střídače. Přestože není jediná firma, která to v ČR dělá a jen on jich ročně opraví 1500 kusů. To je v mých očích šílené číslo a říká mi to, buď na pozoru, na jakém zařízení chceš dělat strojníka. 

8) Díky cenám komponent se to začíná vyplácet, ale jen někomu. Je potřeba si to vše dobře rozmyslet. 

Virtuální baterie je poloviční řešení. Neplatíš pak silovou energii, ale přenos a ty další opičarny kolem toho ano.

Kdyby si mohl legálně prodávat energii svým sousedům, hned by se vše jevilo v lepším světle. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

1. hmm tak to za baterky bude vela vela tisic....to co vyrobim aj spotrebujem, resp co nie hned tak sa to potiahne vecer , ale zase baterka tiez nezije vecne

4. je este nieco ine ako Studer / Victron? napr ked pozrem GoodWe ET: 8 / 10 kW https://www.smichovexpo.shop/goodwe-10k-et-2x-mppt/ cena okolo 63tis.

U Victron neviem ci je take riesenie , takze asi treba 2x 3-5kw menic

Teda hlavne sa mi to predrazi na menici, ostatne komponenty su cca rovnake ceny.

Dalsi problem bude asi "kompatibilne" baterie lebo kazdy ma nejaku inu podporu, aj ked toto moc nechapem, baterky by mali byt univerzal...

7. asynchronny striedac ze trpi plati aj u tych s transormatorom? (victron)

 

Podla toho co pises baterky sa moc neoplatia...proste spotrebujem co ide , pripadne ten bojler a nebudem ukladat nic, ked uz nebude kam, tak znizit vykon.

Ak dam bez bateriek, budu asi ine podmienky na dotaciu. s dotaciou sa tie baterky oplatia zobrat ak to spravne chapem

 


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 
Posted by: @killeriq

Dotacie:
Ak Vasa ponuka bude v style +50% marza na komponenty , prestrelene ceny na montaz, dopravu, administravitu atd.
Aby firma "zhltla" celu dotaciu a ja to cele zaplatil sam, tak prosim ani nereagujte.

Jsem zvědav jestli se někdo ozve, toto je typický severomaďarský přístup v ČR


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @eiffel
Posted by: @killeriq

Dotacie:
Ak Vasa ponuka bude v style +50% marza na komponenty , prestrelene ceny na montaz, dopravu, administravitu atd.
Aby firma "zhltla" celu dotaciu a ja to cele zaplatil sam, tak prosim ani nereagujte.

Jsem zvědav jestli se někdo ozve, toto je typický severomaďarský přístup v ČR

zatial 4 firmy (2 na odporucenie ludi z FVE FB skupiny) 😉 uvidime co z toho bude, doba je zla mozno to niektori prehodnotia...

Je mi samozrejme jasne ze kazda firma musi z niecoho zit, ale ked niekto naceni Cinu za cenu Victron/Shuder co odporuca kolega, tak to asi nebude ono.

Budem to tu updatovat, nech z toho maju nieco aj ostatni


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

doba rozhodně zlá není, jsem primárně slaboproudař/IT a práce je tolik, že nevím co dřív...


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816

   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816

   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

https://greenwatt.cz/

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Ponuky su dost zakladne, niektori neuvedu ani konkretny typ panelu(rozmer), striedaca...

za 200-300k by som cakal nieco viac, teda na vsetko sa musim extra pytat.

GreenWatt ponuka "SunGrow" menice ktore su podla cenikov v DE tak 60% z Goodwe ale zaruka 10r

https://www.wechselrichter-online.de/de/520-goodwe

https://www.wechselrichter-online.de/de/539-sungrow


   
ReplyQuote
Page 17 / 106
Share: