X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Tak v případě plechové střechy je to opravdu jedno a musí se panely spojit s hromosvodem.


   
Bery reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Potřebuju názory ostatních. Na rovnou střechu budem dávat 14 panelů. Můžu je tam dát buď 

  1. panely na šířku, ve 3 řadách, sklon 25 stupňů, pak tam zůstane prostor na 1 panel, který by šel v budoucnu přidat
  2. panely na šířku, ve 3 řadách, sklon 15 stupňů, pak tam zůstane prostor na 1 panel, který by šel v budoucnu přidat
  3. panely na výšku, ve dvou řadách, sklon 15 stupňů, pak tam zůstane prostor na dalších 6 panelů, které by šly v budoucnu přidat

Varianta 2 imho nemá smysl (snad jen v případě výrazně nižší ceny za konstrukci).

Varianta 3 má výhodu v úspoře místa a možnosti větší expanze v budoucnu. Nevýhodou je, že to bude více vidět zespodu (ale ten rozdíl není výrazný) a taky potenciální "nefunkčnost" panelu kvůli sněhu (text, od dodavatele konstrukce: "

Konstrukce na výšku přináší i nevýhodu. Protože sníh na dolní části modulu zastaví celý modul.

Při konstrukci naležato se vyřadí jen spodní třetina modulu.

Je to dáno rozdělením modulu pomocí bypass dioad.

"). Na druhou stranu, u nás v Polabí jsme letos sníh ani nezahlédli a když tu náhodou sněží, tak to nestojí ani za řeč. Skoro bych řekl, že riziko nefunkčnosti panelu kvůli tomu sněhu se tu blíží nule. Těch 15 stupňů už mi teda přijde hodně málo. Nevím co to udělá s výkonem v zimě.

Varianta 1 má výhodu v menším riziku s tím sněhem. Větší sklon, takže o fous větší výkon. Nevýhoda, málo místa k expanzi do budoucna. 

Tyhle varianty uvažují všechny panely orientované k jihu. Odklon od jihu k západu je asi 5 stupňů.

Napadá mě ještě varianta, udělat dva stringy, kde by cca půlka byla orientovaná na jih a půlka k západu (odklon 5 stupňů k severu). 

 

Jak to vidíte? Jaká varianta Vám připadá nejlepší? Dík za všechny postřehy.

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@blaf

Za mne osobně jsem pro panely svisle. Zjednoduší a ještě se tím o trochu zlevní konstrukce.

Co se týče sněhu, napadlo u nás někdy minulý týden asi dva cm (panejo), v tom sklonu co mám, ten sníh nesjede a z 15° už vůbec. Jakmile vylezlo sluníčko, tak sníh na panelech roztál během 15-20 minut a to ještě nebyla fve v provozu. Jinde na střeše sníh pořád byl. Bylo okolo 0°C. Jakmile napadne více sněhu, budeme okolo toho lítat stejně všichni s košťatama a sníh shazovat 😀

This post was modified 4 years ago by Bery

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Taky bych volil (a zvolil) panely na výšku, přesně jak píše Bery, sníh z panelů sleze jako první.

Na výšku a 25° je u tebe neprůchodné?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Původně jsem chtěl zavětrovanou konstrukci. Vypadá líp a taky nepotřebuje takovou zátěž. Jak jsem zjistil, tak na výšku nedám panely na žádnou zavětrovanou konstrukci. Všechny počítají s instalací na šířku. 

Teď jsem začal uvažovat, jestli nedat něco takového https://www.krajiczech.cz/ploche-strechy-individualni-uhel-15-45-stupnu/589-set-pro-6-panelu-15kw.html , ale musím ještě zjistit jaká bude potřeba zátěž. Kotvit do střechy to nechci. 

Sklon 25° se mi asi na střechu nevejde. Mezera mezi panely mi vychází na 2.3 m + 2 x 2m (ve skutečnosti je to o fous míň než 2 m, ale ne vyrázně.). To je 6.3 m, já mám střechu 6.6 m, ale z každé strany 30 cm EPS, takže jen 6 m. Sice přes EPS je OSB 24 mm, takže nějaký min přesah konstrukce nad EPS by se dal, ale učitě nemůžu využít celých 6.6. Spíš tak 6.2 m. Ty nezavětrované konstrukce jsou ale variabilní, takže bych se mohl dostat třeba na 20 nebo 22°.

Nejde mi uploadnout obrazek, tak link tady https://photos.app.goo.gl/cYVYEJe25QaXKKo16. Takhle mi to vychází na střeše.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Podobnou konstrukci  (krajiczech) má na střeše garáže táta. Také bez kotvení, je to přišroubované na silničních obrubnících.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@pa-v-el neměl bys prosím foto? 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @pa-v-el

Podobnou konstrukci  (krajiczech) má na střeše garáže táta. Také bez kotvení, je to přišroubované na silničních obrubnících.

Tak jsme to dělávali u termických panelů taky do doby, než nám je Kirill odnesl ze střechy i se silničními obrubníky 😂


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@kobra23 a jak to delate po Kirillovi?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: @blaf

@pa-v-el neměl bys prosím foto? 

Zkusím to dnes vyfotit...


   
blaf reacted
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @blaf

@kobra23 a jak to delate po Kirillovi?

Jedině kotvení do střechy.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Musím říct, že o tom uvažuju víc a víc, ale fakt se mi nechce. Další přítěž je, že střecha není vodorovná, ale má 5 stupňů sklon k západu (panely budou orientované k jihu). Komunikuju s člověkem od krajiczka a ten psal, že to zatěžují, jak psal Pavel. Ale trochu se těch nezavětrovaných konstrukcí bojím. Asi to budu muset nechat spočítat statika. Nemáte někoho kdo by to za nějaký rozumný peníz spočítal?


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64

   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@koci

V zásadě proti tomu nic nemám, jestli to skončí u panelů na šířku. Jak je na tom cena? Jaké jsou výhody oproti alu zavětrované konstrukci? Máš s tím zkušenost?


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Poslední dvě fotky na tom odkazu jsou i s osazenými panely, jsou na šířku. Někde jsem četl, že to stojí o něco málo víc než klasický systém, ale osobní zkušenost nemám. Pochvalují si to ti, co mají plochou střechu se stabilizací hydroizolace přitížením - kačírek, který se uvolní pro instalaci FVE se nasype přímo do těch van+ se použije něco navíc.


   
ReplyQuote
Page 11 / 106
Share: