Forum

Forum

Notifications
Clear all

domácí server

157 Posts
28 Users
4 Likes
23.4 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@l-adamek 😂 to je strašná hodnota, když to napíšeš jako spotřeba za den! A prd, jsem na tom stejne, jen vypínám servery na 8hodin denne.  Az budou kamery, tak to akorát naroste a navíc nepřetržitý provoz. To je brutální hodnota. 


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

Ja mam ProLiant gen8, prumerny prikon 100W za poslednich 24h, bezi tam jen Minecraft server a Influxdb 😀

Wifi radsi nesleduji, celkem mam 6 AP, PoE switch na kamery atd atd, proste si to par tisic rocne vezme.


   
Richard reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Jsem na tom obdobně, kamery, Synology, Wi-Fi, kolem 100W


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Denní spotřeba datového rozvaděče je 5kWh. Mám tam :

1). zálohovaný zdroj komplet pro loxone a komponent zajišťující logiku domu

2). satelitní server včetně multiswitche

3). PoE switch 48 portů (Ip kamery, vrátník, atd...)

4). Kopletní zálohované napájení routerů AP atd...

5). NAS server 1U (4 diskový synology)

6). Napájení alarmu, čidel, senzorů atd...

7). Zdroj(e) pro orientační osvětlení (zapíná se od soumraku do svítání)

Celý datarack je navíc napájený z FVE.

datarack daily

 

datarack monthly

Takže za rok cca 1MWh.

Možná že jsem na něco zapomněl 🙂


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@koldavideo tak to je slusna porce kW 🙂 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Je to v podstatě trvalá spotřeba cca 200-250W. Je to v podstatě kompletní spotřeba domu bez "silové" spotřeby. K tomuto jsem dospěl postupně. Začal jsem s Loxone, pak se přidal alarm, switch, kamery, orientační noční osvětlení atd... Myslím že k podobné spotřebě dojde v podstatě každý. Já mám navíc tu výhodu, že to mám napojené na FVE, takže celé je to zálohované. Baterii FVE udržuju trvale na 70% aby při výpadku bylo z čeho brát. Mým cílem bylo pokrýt fotovoltaikou chod datové skříně, bazénu a při vhodných podmínkách ohřev TUV, což zatím vypadá, že by se mohlo podařit celkem je to někde kolem 3MWh/rok. Zbývající spotřeba cca 6MWh/rok je osvětlení, topení, ohřev TUV, vaření atd...

Na chatě mám trvalou spotřebu cca 70W/h. Jede mi tam miniserver s pár extensionami a 4x kamera + NVR, no a samozřejmě routel + lte modem.


   
Richard reacted
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Pro inspiraci pro ostatní.

HW:

  • deska ASRock J5005-ITX

Nechtěl jsem žádné 100 wattové obludy, takže jsem zavrhl koupi repas serveru. Server je napojený na záložní zdroj baráku a nechci aby mi za 5 min vycucal celou baterku. Proto jsem místo toho vzal tuhle desku s osazeným procesorem, @skadra díky moc za inspiraci!

  • 2 x RAM DDR4 8GB

Deska má ve specifikacích max 8GB, ale úplně v poho běží s 16GB, na netu jsou i lidi co tam dali 32GB. Deska i RAM přes bazar / aukro.

  • PCIe ASMedia ASM1064 4x SATA

Řadič pro další 4 SATA disky do PCIe slotu z Číny. Samotná deska má 4 SATA (2x přímo na CPU, 2x přes onboard ASM1062). PCIe řadič má čip od stejného výrobce, takže žádné problémy s kompatibillitou. Všechny 4 disky napojené na řadič sdílí PCIe 1x linku,, takže na něj nemá smysl napojovat SSD.

  • Zdroj PICO DC/ATX 120W Akyga AK-CA-38

Polská firma, výrova Čína. Maličký DC-DC zdroj na 12V. Napojený přímo na zálohovanou 12V DC hladinu z rozvaděče. Kromě toho, že DC-DC zdroje jsou účinnější než standardní AC-DC zdroje, tak ušetřím místo, které využiju na disky.

Nejlevnější mATX bedna. Můžete si v Číně koupit držák na další 4 x 3.5 disky (vejdou se místo zdroje).

SW:

  • Hypervizor Proxmox VE

Nemám zkušenost s ESXI. Doteď jsem měl nějaké LXC kontejnery na Rpi. PVE je na debianu, umí LXC i plnohodnotnou virtualizaci (qemu), takže jsem p něm logicky sáhl. Spokojenost maximální, jediné, co mě mrzí je že PVE je postavené na ZFS, zatím neumí BTRFS.

  • Proxmox Backup Server

Vřele doporučuju na dedup zálohy (u mě je to náhrada za Borg). PBS je nainstalovaný přímo na hypervizoru. Zálohuju na svůj prastatý dvoudiskový NAS přes NFS.

  • Open Media Vault

Nějak jsem nepřišel na důvod proč instalovat Xpenology...


   
msk reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tie promox veci ma zaujali, bookmarkujem k neskorsiemu preskumaniu, diky.


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 
Posted by: @dusanmsk

Tie promox veci ma zaujali, bookmarkujem k neskorsiemu preskumaniu, diky.

kdybys potreboval nejaky info tak ja to pouzivam rutinne uz par let

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

chlapi, odešel mi v HP s Xpenology disk. Stačí vymenit, nebo musim delat nejakou speciani akci abych neprisel o data?


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 
Posted by: @richard

chlapi, odešel mi v HP s Xpenology disk. Stačí vymenit, nebo musim delat nejakou speciani akci abych neprisel o data?

jestli tam mas RAID tak staci vymenit a pole by si melo samo poradit

 

 


   
Richard reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@richard len pre info co to bol za disk?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@dusanmsk

WDC WD2003FYYS-18W0B0 1,8TB a ma cca 65 tisic hodin

 

@cijoml

zatim to vypada dobre, probiha kontrola parity. Diky

This post was modified 3 years ago by Richard

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Jo aha, takze relativne stary disk, ok.


   
ReplyQuote
storm8
(@storm8)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 24
 

taky se připojím: nechtěl jsem do toho dávat moc peněz, takže komponenty z bazoše (i5 8400, Z390, 24GB RAM, 500GB M.2 SSD, 500W zdroj) celkem bez skříně za nějakých 8700. V tom starší 3x4TB + 1X2TB disky. Na tom běží proxmox a v něm home-assistant (jako nadstavba loxone), loxberry, xpenology (k němu jsou připojeny všechny disky), a debian s dockerem, v dockeru pak mariadb a influxdb). Žere to 70-80W podle zátěže. 

 


   
ReplyQuote
Page 10 / 11
Share: