Forum

Forum

Detekce zapnutého s...
 
Notifications
Clear all

Detekce zapnutého spotřebiče ?

28 Posts
8 Users
0 Likes
3,566 Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

U nás se to prodává jako proudové relé. Pohlídej si akorát, jaký to má minimální detekovatelný proud (na malé spotřebiče to moc není).


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Už jsem teď hledal. Vzhledem k tomu, že to chci dostat na DI nebo AI, tak bude asi lepší ten transformátor přímo na kabel a k tomu vhodný odpor, abych se dostal při změně proudu ideálně na 0-10V.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Tak se zkusím podělit o zkušenosti s tímto elektroměrem , který vlastně ani jako elektroměr nevypadá ale funguje opravdu skvěle. Nejen že detekuji že je spotřebič zapnutý ale zároveň znám aktuální odběr atd... Má MODBUS výstup, takže jsem použil osvědčenou náhradu USR-TCP232-410S a výsledek je parádní. Koupil jsem zatím 3ks a už pomalinku plánuji kam je nasadím. Hned první instalace bude pro indukční desku, kde pomocí detekce chci zapnout digestoř 🙂 Všechny modbusové dotazy jsem po počátečních nezdarech zvládnul a teď už vše funguje jak má 🙂

IMG 5450
IMG 5449
IMG 5447
screen

   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Výsledek se mi líbí, ale už ne ten způsob včetně napájení na 230V.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1499
 

Koldo zkoušel si jak to měří přesně?

Myslím jestli jestli se to dá použít opravdu i jako elektroměr nebo jen detektor 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  
Posted by: cybermole

Výsledek se mi líbí, ale už ne ten způsob včetně napájení na 230V.

To napájení je nutné připojit na stejnou fázi, která se měří. Je to z několika důvodů. Stejně funguje i elektroměr. Nejvíc se mi líbí to, že jej můžu zapojit ke spotřebiči a nemusí být v rozvaděči. Právě v případech jako mám já, kdy před realizací elektroinstalace jsem netušil co vše budu potřebovat, takže se občas na něco zapomnělo. Takto můžu dodatečně realizovat cokoliv. Ke každé zásuvce v domě mám natažený i utp kabel, takže není problém s využitím pro komunikaci přes modbus atd...

Co se týče přesnosti, tak jsem zatím neměřil. Je zde ale možnost kalibrace. Přesnost je 0.00x A, což pro naše účely bohatě stačí. 


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Tak jsem se do teto faze dostal taky...elektromerem chci detekovat zapnuti varne desky, pak bych rad ridil digestor, ale zatim jsem nekapnul na zadnou, ktera umi neco jako:

1) mod automat - budu to ridit klidne AO 0-10V nebo 2 DO pro 3 stupne odtahu

2) mod manual - proste rucne to dat na max stupen...

Nemate nekdo tip na neco ?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Já to mám vymyšlené tak, že modbusovým elektroměrem detekuji průtok proudu a pomocí IR  ovládání (Loxone IR extension) bych chtěl spouštět digestoř. Detekci proudu už mám hotovou, chybí mi dodělat tu část dálkového ovládání, což bude daleko jednodušší. Jen teď na to nemám moc času. Pomocí IR ovládání nepotřebuješ žádné módy a když dáš do vizualizace virtuální tlačítko pro blokování automatického provozu, je možné zcela vypnout ovládání z Loxone. 

Digestoř mám stropní FABER.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

@koldavideo : To ma Loxone nejakej IrDA vysilac, ktery  pridelas pred prijmac infra na digestori ? Zajimave reseni.

Jen podotykam, ze ja nemam Loxone, ale do Beckhoffa by urcite sel nejake USB2IrDA dongle, jen to prozkoumat.

Kazdopadne diky za tip, beru to jako plan B. (pokud nenajdu neco lepsiho)


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

V podstatě něco jako univerzální dálkový ovladač, který můžeš naučit 🙂 Asi nejjednodušší řešení - nejméně invazivní 🙂


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Jojo, souhlasim, ale to potom musis mit tu stropni, u ktere dava smysl dalkovy ovladac. U normalnich nastennych to asi nebude...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Ano, jinak u klasické digestoře bych to vyřešil pomocí jednoho utp kabelu k digestoři a do ní bych dal relátka, kterými bych jí ovládal. Jsou to ale další vstupy a výstupy.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

To me napadlo taky, ale nejsem si jistej, jak to funguje uvnitr s tema touch tlacitkama, co jsou dneska tak strasne moderni... A samozrejme zaruka... O DI/DO bych se nebal, tech mam dost...

 


   
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: