X
Forum

Forum

Detekce zapnutého s...
 
Notifications
Clear all

Detekce zapnutého spotřebiče ?

28 Posts
8 Users
0 Likes
3,653 Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Zajímalo by mě, jak vyřešit detekci zapnutého spotřebiče ?

nejjednodušší způsob je asi pomocí elektroměru. jenže na ten už bohužel v rozvaděči nemám místo. takže jedině dát nějaké proudové trafo nebo rovnou elektroměr až ke spotřebiči a detekovat až z místa odběru.

Jde o to, že když zapnu indukční desku, nebylo by špatné rovnou zapnout odsávač par, a přepnout rekuperaci do mírného podtlaku a zapnout světlo digestoře, pokud je tma . Takhle musí člověk zcela trapně zapnout vařič, najít ovladač od digestoře a zapnout ji a pak v menu loxone zapnout rekuperaci.

Nějaký tip na jiné "chytré" řešení ?

Kolda. 


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Jestli se toho nebojis, klidne ti dam tyhle dve traficka, ze kterych poznas, jestli na danym vodici neco protyka. Mne to nakonec odradilo a radsi sem sel cestou elektromeru 😉

https://www.aliexpress.com/item/SCT-013-AC-Current-Transformer-Non-invasive-Sensor-Split-Core-Transformer-0-30A/32348182330.html

https://www.aliexpress.com/item/100A-50mA-split-core-current-transformer-current-sensor/32266278781.html


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

No ono je asi fakt jednodušší použít ten elektroměr, navíc mimo detekci zapnutého spotřebiče máš ještě spotřebu atd... 

jen nějak vyřešit to umístění. Když to dám až k té indukční desce, musel bych pak pomocí ESP8266 posílat implulsy do MQTT a odtud k dalšímu využití. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Pokud najdeš v rozvaděči místo na 1M (17,5mm) , tak tam dej proudové relé


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

Přemýšlel jsem o měření vlhkosti v prostoru digestoře, zatím jen myšlenka...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Ne ne - tudy podle mě cesta nevede. Bylo by to hodně problematické. Alespoň tedy v mém případě - mám stropní digestoř. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Hlavně jsem zjistil, že na té din liště opravdu už žádný prostor nemám, takže to měření budu muset realizovat až přímo v místě spotřeby, takže po kuch linkou a odtud poslat po utp info zpět do rozvaděče.


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

No to už asi bude jednodušší to Elko :

http://eshop.elkoep.cz/detailsklk.aspx?sklk_id=UK00000101


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Koldo uz jsi to nejak vyresil? Chci udelat to same. Puvodne jsem premyslel nad PIR sensorem nad deskou ... tj. jak se tam zacne neco ohrivat, tak to sepne, ale prijde mi, ze by to melo spoustu falesnych sepnuti jenom kvuli pohybu kolem atp. Mozna by se ale dal pouzit sensor s nastavitelnou citlivosti ... a nastavit ji hodne nizkou.

Chci tedy pouzit detekci protekajiciho proudu a docela se mi libi ta traficka, co je ma L. To ted beru jako primarni reseni.

V mem pripade je jeste moznost poohlidnout se po indukcni desce (zatim ji nemam), ktera by vyhazovala nejaky signal pri vareni ... ale to bych si asi celkem zuzil vyber:-)


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Já jsem to vyřešil tak, že jsem si koupil modbusový elektroměr při hromadném nákupu elektroměrů. Tento elektroměr umístím pod varnou desku kuchyňské linky a jednoduše budu monitorovat jednotlivé fáze. Indukční deska je na dvě fáze a hned vedle mám vinotéku, kterou napojím na třetí fázi. Indukční desku navíc nechám odpojovat pomocí relé.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

To je samozrejme ultimatni reseni ... jen mi to prijde trochu jako overkill:-)

Zkusim to traficko a kdyz to nepujde, pujdu v Tvych stopach:-)


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

No já už nemám místo v rozvaděči. Takže proto.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Mne se na tom traficku prave libi, ze zadne misto nezere ... proste ho supnu nekde na fazi co leze z jistice a hotovson. Pripojim do analogoveho vstupu PLCcka a neztratil jsem zadnou DIN pozici.

Teda tak si to predstavuju, traficko porad spokojene odpociva u L. ... a nebo v Cine:-)


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Téma sice staré, ale určitě si ho někdo ještě přečte.

O něčem podobném jsem uvažoval také a napadlo mě to řešit tímto.

Já o tom přemýšlel s ohledem na snížení hodnoty jističů. Např. pokud zapnu varnou desku nebo jiný vysoce výkonný spotřebič (3f zásuvka) tak bych chtěl dočasně odstavit vytápění.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: