X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Dávkování hnojiva

22 Posts
7 Users
1 Likes
1,965 Views
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
Topic starter  

Tohle téma souvisí se závlahou. Mám 12 okruhů závlahy Hunter (postřikovače, kapka), ventily (24V AC) spínám přes relátka Quidem v rozvaděči, odkud vede CYKY-J 14x1,5 do šachtic. Dneska jsem poprvé hnojil záhony a živý ploty kristalonem, ten jsem míchal vrtačkovým míchadlem do dvou konví, který jsem ručně nosil po zahradě a zalejval (cca 20 iterací, celkem cca hodina práce). Přitom jsem přemejšlel, jak by to šlo udělat nějak chytře. Máte někdo vyřešený vstřikování roztoku hnojiva (nebo i pesticidu, herbicidu) přímo do závlahy?

Našel jsem systémy: venturi (aliexpress aliexpress2), šoupátková pumpa (cena 15tis nebo aliexpress zde, tam se bojím aby to nešlo do háje, máme super tvrdou studniční vodu). Taky mě napadlo peristaltický čerpadlo (podobné jako u nastřikování chemie do bazénu), ale tam si nejsem jistej jestli to překoná pracovní tlak v závlaze (3 bar). Na ali jsem viděl i tlakový membránový čerpadla, na tom se mi líbí že to je elektrický, ale otázkou je životnost. Pak mě ještě napadl obyčejnej zásobník tlakovanej kompresorem+škrtící ventil na regulaci průtoku + případně magnetickej ventil na spouštění.

Máte někdo prosím nějaký konkrétní řešení co opravdu funguje a nestojí svět? Zatím asi vyhrává venturi, protože je jednoduchej a levnej ... tak to asi vyzkouším.

This topic was modified 4 years ago by Stingray

   
L reacted
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Nemam sice reseni, ale topic budu sledovat. Presne tohle sem si totiz rikal, kdyz sem ted rozhazoval hnojivo na travnik a lil ho k brestu.

 

Diky za linky, mrknu na to.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
Topic starter  

Včera mě opět potkala ta nehoda, že jsem nad tímto tématem špekuloval až do 3AM. Venturi je levné řešení, které vyzkouším a koupím si trubice ve všech průměrech (1/2, 3/4 i 1). Praticky bude potřeba změřit jakých směšovacích poměrů lze dosáhnout. Tato varianta mi přijde dobrá pro ruční konfiguraci s použitím rychlospojek (šachtice > venturi > rolo > ruční hadicová proudnice) pro selektivní hnojení nebo i aplikaci pesticidu.

Pro hnojení prostřednictvím kapky a postřikovačů trávníku mi přijde lepší to membránové čerpadlo, protože díky elektrickému ovládání budu schopen v loxone dynamicky spočítat přesné dávkování a v appce si přidat spínač hnojení ano/ne a slider koncentrace v ltr/m2. Z pohledu HW by to znamenalo přidat do studniční sestavy mosazné téčko se zpětnou klapkou, do který by ústilo to membránový čerpadlo (čerpadlo studna > potrubí > šroubení 1``> HV+vypoušťák > T kulový ventil + rychlospojka tlakový vzduch > vodoměr > T čidlo tlaku > T čidlo konduktivita  > T klapka+vstřikovací čerpadlo > šroubení > trubka k rozvodům). Do studny bych pod okraj mohl zavěsil konev 50l, kam bych si připravil roztok v nějakým standardním ředění (nasypat hnojivo, dolejt z ruční hadice vodou dle vodoměru, zamíchat zednickým míchadlem/vrtačkou).

U toho ředění mi vychází, že např. u trávy se každá sekce kropí cca 8 minut, vstřikování by trvalo cca minutu. Takže třeba na začátku druhé minuty bych to spustil na 60 sekund, pak by se to ještě 6 minut proplachovalo. Tím by se "impuls" hnojiva dostal až na záhon a laickou úvahou mi vychází, že topologie sekcí může být libovolná a hnojivo se rozdělí symetricky, protože všechny postřikovače (resp. otvory v kapkovací hadici) mají stejný průtok. Pouze bude potřeba přidat fixní koeficient, kterým se vykompenzují rozdíly průtoku za jednotu času u jednotlivých sekcí (různé počty postřikovačů, různé délky kapkovacích hadic).

Ještě mě napadá si přidat do apky jedno ručně resetovatelné počítadlo vytočených litrů, když třeba budu na zahradě chtít natočit třeba 40 litrů, nebo kolik odtočit aby mi hnojivo docestovalo až k ústí hadice u rola.  

image
image
This post was modified 4 years ago by Stingray

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Ja bohuzel uz nemam kam tu technologii nacpat nastalo, takze to vidim na tu venturi a jednou za cas tam manualne dat kybl s hnojivem.

Taky zkusim objednat ruzne prumery a uvidim, co z toho pak vyjde.

O tom proplachu sem premyslel a imho nejlepsi jak rikas, pustit na zacatku a nechat bezet.

Na zmereni doby by slo pouzit nejake potravinarske barvivo ;-). Pridat ho do kyble a az prestane zavlaha strikat modre, tak vis, ze je to cele proplachnute.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Už vidím ty sousedy 🤣 Hele von to zalévá něčím modrým, to budou nějaký nezdravý věci naprášíme ho! 🤣 

Ale jinak hodně zajímavé téma, doufám že se k zahradě a závlaze dostanu příští rok. Mě by se z technického hlediska líbilo vstřikování do potrubí. Nešlo by na to využít vnitřek z wapky? Tam by mělo být pístové čerpadlo, to by hravě přepralo tlak v potrubí závlahy...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

To vstrikovani, to bylo prvni co mne napadlo.

Mam totiz z retencky jednu malou sachtu, kde mam ted filtr. A je to takovy ten, co je nasroubovany jakoby smerem k potrubi.

Takze sem si rikal,ze uplne idealne vysroubovat filtr, nasroubovat nejakou nadobku s hnojivem a tim to tam dostat.

Podobne, jako to ma wapka kdyz tam ma tu nadobku na sampon. Ze by ten tlak si postupne z te nadobky to hnojivo vyndal.

A kdyz by bylo pohnojeno, tak pak zas vysroubovat a vratit filtr.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Mam tam neco ala toto:

chrome 2020 05 19 10 36 07

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505

   
ReplyQuote
Gargamelko
(@gargamelko)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 97
 

A co tak pri zdroji vody spravit bypas a ako to uvidedol L nadoba s hnojivom a iba tlakom preplachovo. Ako casto potrebujes hnojit ?? nejaky jednoduchy 3cestny ventil a nadobu mozes pouzit aj na ine nie len hnojenie ale aj pesticidY. Na tie cerpadielka z ali atd pozor to hnojivo je dobra chemia a vysoka koncetracia roby divy, zerie ako kyselina. 

Takze pred aplikovanim hnojiva ktore dolejes do nadoby len preklopys ventyl a zalievas ako normalne s hnojivom potom len preklopys bypas spat a mas iba zavlahu. 


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
Topic starter  

@l To nacpání technologie je oříšek. Obecně, všechny technologie zaberou víc než se zdá (např. TM bych dnes udělal dvakrát větší a na obvodové zdi). Se zahradou je kromě nedostatku místa problémem i tlak na to vysázet všechno co nejdřív a pak už do toho nekopat.  Navíc u nás panovala nejistota odkud budeme brát zálivkovou vodu. Já jsem to už tradičně vyřešil chráničkama, pro inspiraci rozvedu. Na pozemku máme starou kopanou studnu špatné kvality (hl. 7m), metr vedle ní ještě přibyla druhá kopaná zasakovací studna na kačírku (hl. 4m, používám pro drenování základů bazénu a drenáže základů domu - jsou pod úrovní odpadů a čerpat jsem nechtěl). Obě studny jsou v záhonu, v němž taky leží 3 šachtice s ventily na závlahu. Pekelným kopáním, vrtáním a sekáním jsem obě studny propojil chráničkama a ústí do nich:

  • hadice 32
    • přívod vody z řadu (napojeno na ventil v TM)
    • studniční voda do TM
    • studniční voda do šachty bazénu
    • napájení závlahy
  • chráničky 110mm
    • jedna v nezámrzu která vede 10m za záhon a končí zaslepená pod zemí (připrava na protažení hadice kdyby vzadu jednou byla vrtaná studna)
    • druhá na zahradu k sousedovi 10m (odtud nyní bereme vodu - má super vydatnou studnu)
    • do TM 
      • CYKY-J 14x1,5 - spínání ventilů závlahy
      • CYKY-J 14x1,5 rezerva (napájení dětského domečku, NAS, arduino, vstřikování, jiné)
      • UTP arduino (čidla: teploty, tlaky, hladiny, průtoky, vlhkosti)
      • UTP NAS (pohrávám si s myšlenkou hermeticky uzavřené nerezové krabice a umístit NAS zcela mimo dům - riziko vykradení/požáru)
      • kabely na zahradní zásuvky 1F/3F
      • uvažuju hadici na tlakovej vzduch (zazimování závlahy jednou ročně, atd.), ale nechce se mi za ni platit, takže čekám, jestli se někde nesežene, proto zatím vozím kompresor ke studni
  • chráničky 50
    • mezi studnama
    • k šachticím závlahy
    • jiné

Myšlenka je ta, abych už jenom protahoval a nikdy nekopal. Líbilo by se mi udělat v obou studnách podlážky v -1,5m, žebříčky a otevíratelné dekly, abych vše mohl snadno servisovat. Manželka vše co jsem vymyslel dlouhodobě nenávidí, poslední dobou je to s ní ale trochu lepší, asi léto nebo co.

This post was modified 4 years ago by Stingray

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Asi bych to řešil stejně jako je dávkování kysleliny PH- u bazénu. Pomocí dávkovače přímo do potrubí. 

Vypadá to nějak takto podobně : https://www.vybaveni-hotelu.cz/cs/davkovace-davkovaci-zarizeni-a-systemy/4138-davkovac-sd681.html

nebo přímo pro bazény : https://www.bazeny3000.cz/product/uprava-vody/automaticke-davkovace/davkovaci-pumpa-peristalticka-3-l_h/693

 

Motorek v půlkruhu přitláčí hadičku které je zavedena přímo do potrubí za oběhové čerpadlo. Vše funguje spolehlivě. Dávkování si v loxone můžeš nastavit dle libosti 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@stingray jojo, je to presne tak. Priste ne 2x, ale radeji 3x vetsi technickou a k tomu jeste nejaky servisni domek na zahradu, kde budou vsechny venkovni technologie.

Na stavajich 800m2 to slo tezko, ale priste to bude 5000m2 nejmene 😉


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@koldavideo ja uz to sem nemam kam nacpat. Leda jeste vykopat dalsi sachtu a nejak prepojit vsehcny ventily zavlahy. Ale to se mi teda fakt nechce. To snad radeji ta konev a pekne rucne 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Mne by neco takoveho bohate stacilo. Takze ted jen vymyslet, jak to napojim na to stavajici, kde se s tim vubec nepocitalo 😉


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: