X
Forum

Forum

Bezpečné zasíťování...
 
Notifications
Clear all

Bezpečné zasíťování domu pomocí ubiquiti

120 Posts
20 Users
11 Likes
25.6 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Mam internet s optikou az do domu. A borci mi natahli opticke vlakno v takove. A ochranne trubicce. Odhadem melo prumer cca 1cm.Hodne male i pritom hodne tvrde.

Typ ale nevim. Ale je to samonosne, protože to pouzivali i mezi sloupy vedle silnice. 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Aha, takže to vypadá, že tobě to zafukovali do nějaké mikrotrubičky, ta má kolem toho centimetru. https://youtu.be/0YeeHg-3p6 o"> https://youtu.be/0YeeHg-3p6o Žádná 4 cm HDPE trubka zřejmě do RD není třeba.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Když si od ulice do rozvaděče připravíš toto nic tě pak nepřekvapí 🙂 

https://www.alternetivo.cz/chranicka-hdpe-zemni-tlustostenna-25-20mm-pro-primou-pokladku-do-zeme_d5811.html


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Tak zafukování je fajn, ale není zadarmo a to ani chránička, ani ta samotná operace a navíc je na to potřeba mít správný optický kabel ... pokud je možnost natáhnout si kabel ručně stručně, tak nevidím problém. Zapůjčení plně vybavené svářečky je do 1500 na den. Svařování konektorů budu řešit, až nastane první případ potřeby a pak to svařím v celým baráku


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@pa-v-el diky 

@daver tak dej tip, jaký kabel natáhnout od ulice do rozvaděče


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Dal jsem na předchozí stránce. Jsou tam 4 vlákna, je dobře chráněný. Já mám bohužel ven už jen jednu 35mm chráničku (červenou) a tam bude dost narváno, takže ho asi hodím do nějaké co možná nejmenší trubičky protáhnu těch 5m před dům a pak zřejmě samostatně v něčem co posílá Pavel výše. Nebo se mrknu po nějaké armované variantě, abych jí mohl tahat s elektrikou a nepolámal se, když na něj nějaká CYKY zatlačí při protahování. Třeba něco takového https://www.alternetivo.cz/kabel-opticky-armovany-skelnymi-vlakny-antirodent-armed-04-vlakna-mm-62-5-125-om1-clt-mdpe-6-4mm-500n_d23338.html  


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: blaf

Pánové, chci se připravit na možnost zavedení optiky. Jelikož se tu psalo o tom, že trubička na zafukovaní optiky je tuhá a špatně se protahuje, tak bych ji protáhl teď, když mám ještě místo a půjde to o něco lépe. Problém je, že se v optice nevyznám. Co přesně mám koupit? https://www.alternetivo.cz/opticke-site-chranicky-trubky-mikrotrubicky_c1300.html Tady je toho tolik, že fakt netuším.

Ještě, že toto nemusím řešit. U nás není v ulici ani vodovod, ani kanalizace. O optice si můžu v příštích 50 letech zdát. Když pánbůh dá, tak mi to tip ťop vychází   na nějaké 4 km k DSLAMu, což by prý ještě mohlo u mě fungovat. A to máme dráty ještě na dřevěných sloupech 🙂


   
blaf reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

U nás mají optiku provideři zatím jen do paneláků, ale nevzdávám se naděje, že v brzké době (jednotky let) začnou tahat optiku i do RD.

Když už se tu nakouslo to ADSL, jaký kabel připravit na to?

Klasické UTPčko nebo FTPčko nebo tam dát https://www.alza.cz/kabel-telefonni-4-zilovy-d40027.htm nebo tenhle stíněný https://lappczech.lappgroup.com/produkty/online-katalog-e-shop/systemy-datove-komunikace/telefonni-kabely/venkovni-kabely/a-2yl2y-st-iii-bd-venkovni-telefonni-kabel.html?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505

   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@blaf: já tahám celej barák FTP Cat5e. Ven to samé. DSL potřebuje dvě žíly, takže máš rezervu, stínění nutnost pokud to potáhneš s elektrikou. Jinak nás snad čekají lepší časy, cetin do toho celkem šlape po mnoha letech hibernace u O2 -  https://www.zive.cz/clanky/jak-z-dsl-vymacknout-rychlejsi-internet-do-hry-vstupuje-vektoring-a-bonding/sc-3-a-197280/default.aspx


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

My děláme na VDSL ven přípravy vždycky ve stíněným v chráničce, ale už se mi několikrát stalo, že se Cetin technik ofrňoval, že ten kabel měl být s gelem 😀

Ohledně toho jak do toho Cetin šlape mám spíš pocit  že šlapou do klientů. Řeším opakovaně, jak chtějí za poslední desítky metrů k lokalitě nehorazný palby zaplatit od koncaka, 150 tisíc žádná vyjimka, přitom je to treba sateli, kde pak na tu optiku můžou napojit celou ulici, blok, všechny. Nebo mám lokality, kde investor zajistil pokrytí optikou a lidi co postaví barák, tak nejenže si musí zainvestovat od pomniku do baraku, ale Cetin chce zaplatit i trasu od místa odkud budou tu optiku dofukovat, to ze mela byt v kazdym pomniku pripojena nikoho nezajima, takže 20 tisíc navíc naprosto běžný vypalny. 

Nebo mam i jiny srandy, kdy zoufaly lidi, ktery jsou mimo mobilní signal, ale maji tam draty na ADSL, tam nekolik let se doprosuji, aby jim tam pustili vic nez smutny 2Mb/0,2Mb, je to jak v zacarovanym kruhu  operator naslibuje hory doly vcetne O2TV treba, posle technika, ten zjisti, ze ani omylem, pak poslou technika Cetinu, kterej v testovacím rezimu potvrdi, ze by tam treba aspon 6Mbit behalo stabilne, ale on to zapnout nemuze, to musi operator, operator ale stale vidi, ze ma v tabulce od Cetinu pro lokalitu 2Mb a tak vic nepustí, to ze to tam technik Cetinu, kteryho tam oni vyslali, proveril a potvrdil je nezajima, oni maji svoji archaickou tabulku/mapu a vic nehnou ani prstem, vrcholem arogance byva 10minutovy vnucovani LTE řešení na misto, kde nejde ani telefonovat 😀


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: Pavel

kobro neboj, za chvilku už nám ty dráty budou stejně k ničemu a budeš mít doma gigabit 😀 

Já radši dráty. Jsem stará struktura, která věří tomu co vidí a na co si může šáhnout 🙂

Ty vesmírné zdroje signálu jsou hezké, ale jestli to bude jako Skylink, který když prší nefunguje, tak to nechci.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@KaZaN jo tak to mě vůbec nepřekvapuje, já už jsem pár let s nimi žádné xDSL neřešil, takže jsem se asi nechal ovlivnit marketingem 😀 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Na nejake satelitne riesenie neverim, ako pise kobra, zaprsi a je to v pici. Ja ked som kupoval pozemok, kupoval som ho s tym, ze "je tam optika". Aj hdpe trubicku som u antonicku vykopal ked som tahal elektriku. Ale v tej dobe som o tom vedel prd, takze som s elektrikou nezakopal hdpe, myslel som si ze to casom dotiahnem. Ani hovno, prva zakruta v cervenej chranicke a je konecna. Je pravda, ze som to tahal spagatom a bez gelu, perom a gelom by to mozno preslo. Uplne super top vychytavka je taketo veci tahat do obyvaneho hotoveho baraku v situacii, ked mi vsetky krky koncia v strede rozvadzaca v podlahe. Prvych par pokusov dopadlo komicky, najprv som netusil z ktorej trubky to vylezie, potom som ju teda nasiel (hulakal som do trubky z druhej strany), potom bola obrovska sranda vytahovat vysavacom pretahovaci spagat, pretoze v chranicke bolo snad 5 litrov vody, a to je vec, ktoru fakt nechces rozstrekovat po loxonackom rozvadzaci. No a ked uz konecne doslo na tahanie spagatu a konecne som sa do toho oprel, tak som zistil, ze si tym spagatom predieram izolaciu na vodicoch popri ktorych som to tahal. Takze zohnat husi krk, nacpat ho pomedzi relatka a 10000 dratov do stredu rozvadza do spravnej chranicky a pri tahani spagatu este davat aj pozor a silou zatlacat ten husi krk naspat do chranicky. Mrdat jebat z vesela. Na jar budem dorovnavat svah vedla baraku pomocou svahovyh tvarnic, tu hdpe mrchu zakopem vramci toho, pojdem s nou za barak a dnu pojdem normalne po fasade a dierou na trubky od tepelneho cerpadla.

No a vlastne perlicka na zaver - ziadna optika tu nie je a nikdy nebude, tie hdpe trubicky co trcia ludom z antonickov su vsetky vyvedene na pole na jedno miesto, kde pred cca rokom lokalny provider postavil koncentrator, takze ubiquity vzduchom, tipujem limit tak 1Gb pre celu lokalitu. Mozno 2. Jo a Cetin konci metalikou 150m od nas (2 ulice 5 domov) a aj tak tam vie dat tak 20 Mbit. A samozrejme ked sa to tu parcelovalo a "bola tu predsa uz ta optika" tak aj tak neexistuje ziaden prekop medzi tym poslednym cetinovym bodom a nasou novou zastavbou.

Takze aj takto to obcas konci ....


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ještě se zeptám k mikrotrubičkám. Jsou různé průměry a do každého se zafukují jinak silné kabely. Jde ale do širší mikrotrubičky nainstalovat i nějaký tenčí kabel? Řekněme, že mám trubičku s vnitřním průměrem 10 mm a dám do toho potom kabel silný 4 mm. Samozřejmě se tam vejde, ale je nějaký technický důvod, proč to nebude fungovat? Jde mi o to, že bych připravil nějakou silnější trubičku (kolem toho 1 cm) a až by se to protahovalo, tak by si tam natáhli, co potřebují. Jen nevím, jestli to může dělat problém. Ta mikrotrubička slouží jen k tomu zafukování a jako mechanická ochrana nebo to je součást funkce optického kabelu? Sorry za blbé dotazy 🙂


   
ReplyQuote
Page 6 / 8
Share: