X
Forum

Forum

Tip na vodoměr (k L...
 
Notifications
Clear all

Tip na vodoměr (k Loxone)

119 Posts
29 Users
6 Likes
22.5 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

To je z plastu? To maximalne tak do studne na zalievku zahrady imo


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Trochu bych se bál mít něco z čínskýho plastu na hlavním přívodu vody...


   
ReplyQuote
(@dandytom)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Ahoj, jaký průměr vodoměru jste použili? Stačí 3/4" a nebo 1"? Ty co jsou 1" jsou už dost drahé. Nevím jestli 3/4" bude dostatečné a nebude snižovat tlak v domě.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Stačí 3/4".

Tlak snižuje výška do které to dopravuješ nebo redukční ventil. Ve vodorovině se tlak šíří všemi směry stejně a má stejnou hodnotu ať máš 1 metr nebo 1 kilometr.  

A pokud se bojíš o snížení průtoku, tak na tak krátké délce jakou má vodoměr, to nepoznáš. Tak dojde jen k mírnému zrychlení proudění.

Důležitá je spíše délka rovného potrubí před a za vodoměrem a vzdálenost kolen. Většina vodoměrů aby správně měřila, musí mít přímé potrubí 5xD před vodoměrem a 20xD  za vodoměrem. D=vnitřní průměr trubky.

To samé platí pro kalorimetry (měřiče spotřeby tepla).


   
Aleq reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jen bych dal ještě jednu radu. Na vstup impulsů vodoměru si dejte blok "wiping relé", které náběžnou hranou signálu z vodoměru vytvoří přesně definovaný impuls. Udělal jsem to z toho důvodu, protože občas se stane, že vodoměr zastaví přesně v okamžiku, kdy je sepnutý optický kontakt. Takže je stále "ON", což může být problém když například detekujete odběr vody ve vaši nepřítomnosti atd.... 

wiping vodoměr

 


   
radek and Pavel reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Koldo dík, přesně to potřebuju, protože se mi časem rozejde co říká Loxone a co je na vodoměru....


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Na fotce je zapojení ventilu na vodu a vodoměru, jak to mám na chatě. Funguje to skvěle. Hlavní je, že když nefunguje elektřina, jednoduše sundám motor z ventilu a ručně jej otevřu nebo zavřu. Stejně to mám s bojlerem, relé které spíná relé má i mechanickou páčku, kterou relé sepnu nebo rozepnu. U zásuvek je to stejné - akorát je tam relé impulsní.  

Jinak vodoměry používám od výrobce EMBRA 1 impuls/1 litr.

IMG 4900

   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Jaky prumer potrubi mate na studenem privodu radu do domu?

Vodar mi chce dat 1" (DN 25), ale impulzni vodomer ktery chci osadit (Enbra ER-AM) se treba mnohem jednoduseji shani v 3/4" (DN20). 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@l-adamek

Průtokoměr je vhodné mít o dimenzi menší, než je potrubí kde probíhá měření.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Chapu tedy dobre tak, ze na 1" potrubi muzu koupit Enbra Er-Am 3/4"?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@l-adamek

Nemyslím si. 3/4" vodoměr bude mít 1/2" šroubení. 1" bude mít 3/4" šroubení a tím pádem to bude tak jak to má být. Takže sháněj 1". Jinak Enbra je dobrá volba.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Divam se na tuto upravenou Embru:

https://www.mikromarz.com/www-mikromarz-cz/eshop/50-1-Vodomery/0/5/712-ENBRA-ER-AM-3-4-pulsni-vystup-studena-voda

  • typová velikost: 3/4" (DN20)
  • připojovací závit: 1" (33,2 mm)

Popr. tuto Embru neupravenou.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Hledal bych verzi 0,1 litrů impuls. Jinak rozměrově by to bylo ok, akorát pozor na tuto konstrukci. Je to křehké.

Na hlavní vodoměr se používá vodoměr s litinovým tělem, ale nevím zda seženeš.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Neplanuji to jako hlavni vodomer. 

Hlavni vodomer mam v sachte a na ten chytat nechci. Tento vodomer co planuji nemusi byt zaplombovany, budu ho mit v technicke az za kulovym uzaverem ciste pro moje odecitani (a napojeni na Loxone).

Pro DN25 maji tento: https://www.mikromarz.com/www-mikromarz-cz/eshop/50-1-Vodomery/0/5/744-B-Meters-GMDM-1-pulsni-vystup-studena-voda  

ale na necertifikovane mereni v interieru mi prijde zbytecne "hamatny".


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@l-adamek

Jj, to je ten co jsem myslel.

Pokud to potřebuješ na to co říkáš, tak je to ok. Jen bych sháněl ten 0,1 l/imp. 

Pokud neseženeš u Enbry, tak já jsem @ArnieX dodával od Meibesu. Na teplou i na studenou vodu.

This post was modified 4 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
Page 2 / 8
Share: