Forum

Forum

Zapojení senzoru te...
 
Notifications
Clear all

Zapojení senzoru teploty a vlhkosti Loxone

10 Posts
4 Users
0 Likes
942 Views
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 29
Topic starter  

Ahoj,

koupil jsem si tento předražený senzor a chystám se k jeho zapojení. Zjistil jsem, že se nezapojuje na tree sběrnici, ale výstupem je analogová hodnota 0-10V. Loxone nikde v datasheetu neuvádí, jaký průřez kabelu se má použít, ani jaká má být jeho délka, případně jaká má být korekce odchylky způsobená úbytkem napětí. Technik na lince podproy Loxone na to nebyl schopen odpovědět. Jen mi řekl, že průřez vodičů v jejich kabelu je 1,5 mm2 v případě napájecích vodičů a 0,6mm2 u datových. Úbytek si podle délky mám spočítat sám. Jenže neznám proud, který vodičem teče, tak nevím jak si to mám spočítat? Víte někdo jak alespoň orientačně určit úbytek napětí na 20ti metrech? Můžu použít i ty silnější vodiče, aby byl co nejmenší, ale i tak tam nějaký úbytek bude.

Díky


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Tak si to zapoj "na stole" na zkoušku a ten proud si změř. Nebo nemáš multimetr?


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 29
Topic starter  

Ten proud bude ale při různých teplotách různej, ne? Protože bude různý napětí. Nebo se pletu?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Si myslím, že bude konstantní. 

Bude se měnit odpor a na základě toho napětí 0-10V. 

Ohmův zákon. Nemůžou se měnit všechny 3 hodnoty. 


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 29
Topic starter  

To je pravda. Zapojím to a změřím. Jen už to neudělám na stole, je to namontované. Jen ten proud bude už o tu odchylku jinej.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@oliver-es 

Proud budeš mít stejný ať ten kabel má 1m nebo 20m. Mimochodem v datasheetu jsou všechny hodnoty popsané. Na 20 metrech nemá moc cenu řešit odchylku, co se napětí týče - bude na úrovni tolerance teploměru do 1%.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Pro kontrolu můžeš pak konec čidla nahřát na vyšší teplotu než si nastavil na DIPech. A pokud na vstupu nebudeš mít 10V, tak pro výpočet použiješ nejvyšší dosaženou hodnotu.


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 29
Topic starter  

@cybermole

V kterém datasheetu? Já jsem tam nic nenašel.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Předpokládám, že to budeš zapojovat do AI. Ten má odpor 10k, kabel, i kdyby to byl třeba CAT5 bude mít na 40m odpor v jednotkách ohmů. To podle mě vůbec nemá cenu řešit.


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 29
Topic starter  

Tak jsem k umístěnému senzoru Loxone přidal ještě Netatmo a Hyundai.

Loxone 1.7
Netatmo 2.6
Hyundai 2.6

Co tedy s tím? Mám posunout rozsah "vstupní" a "cílová hodnota" v LoxoneConfigu z -30/+70 na -29/+71 ? Zkoušel jsem to a ukazuje to 2.7. Nevím ale jestli je to adekvátní oprava nebo se to dělá nějak jinak? Aby mi to neukazovalo blbě až bude +30. Napadá mě třeba oprava analogové hodnoty o nějakou pevnou hodnotu a pak až zpracování na stupně celsia.

Co vy na to?

This post was modified 3 years ago 4 times by oliver.es

   
ReplyQuote
Share: