X
Forum

Forum

Regulace pokojové t...
 
Notifications
Clear all

Regulace pokojové teploty

8 Posts
3 Users
0 Likes
989 Views
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

 Zdravím,

 mám elektrické podlahové kabely řízené přes funkční blok "regulace pokojové teploty".

 Základní ovládání je automatikou pomocí podlahových a prostorových teplotních čidel, nastavené optimální teploty podlahy a vzduchu. Ruční vypnutí (třeba když větrám) a vypnutí (spíše nespínání), když není nízký tarif. Toto jde na funkci OFF přes OR a AND bloky a teplota na vstup AL.

 Mám tam i časovač pro natopení větší teploty na dobu koupání a ten jde na vstup T. K němu jsem udělal virtuální tlačítko a jedno tlačítko mám v koupelně, které jsem napojil na vstup TR v domnění, že když vyšlu impulz, tak se mi aktivuje časovač (tam mám nastaveno běžet 30 minut na jeden impulz). Časovač mi však nechce fungovat na tlačítka ani na samotné spuštění časovače v apce).

 Tak jsem z tlačítka udělal vypínač a napojil ho na vstup ON na funkčním bloku Regulace pokojové teploty, jenže jsem ho zapomněl vypnout (debil) a když jsem přišel v noci do koupelny a tam hic, tak jsem se kouknul do konfigu a tam měla podlaha skoro 33C i přes to, že je v havarijní teploty nastavena na 28C a jde to na OFF.

 Který vstup má vyšší prioritu "ON" nebo "OFF", do teď mi to na 28C vypínalo.

 Poradíte mi prosím jak zprovoznit ten časovač nebo

jaký funkční blok dát za ten OR tlačítek místo časovače, aby fungoval stylem: sepnutí tlačítka (impulz) - funkční blok, kde impulz z tlačítek generuje signál "ON" nastavenou dobu (třeba 15 minut) a pak se vypne - a tento výstup poslat na ON Regulace pokojové teploty.

 Přikládám scan z konfigu. vysoká teplota je Koupelna podlaha porovnávaná s požadovanou teplotou, kde bylo 23C a na spodním AL je nastaveno 28C, což překračuje obě hodnoty.

lox. překročení teploty

   
Quote
(@patrick)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 60
 

Ahoj,

mohu se ti na to podívat. Asi by to chtělo trochu předělat.

Ideálně když mi to pošleš celý config na mail [email protected].  

 


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@patrick

ahoj, děkuji za nabídku, nezlob se, ale v konfigu mám externí přístupovou IP adresu, takže ho neposílám.

 na časované spuštění jsem vykoumal monoflop se zpožděným vypnutím, ale tam potřebuji vědět jestli se při aktivaci OFF, vypne i vstup ON nebo pojede dál?


   
ReplyQuote
(@patrick)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 60
 

Klidně můžeš vykopírovat jen tuto stránku. Tohle se dobře ladí přes Simulaci. Tam uvidíš jak se to chová. Nerozumím co myslíš "...vypne i vstup ON". Zapínají a vypínají se výstupy.


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@patrick

samotnou stránku neumím vyexpertovat.

 Tím vypne ON myslím, že mám aktivní vstup na ON, ale vstup na OFF je neaktivní = výstup je aktivní.

 Var. 2: vstup ON je aktivní, vstup OFF je aktivní = výstup je aktivní či neaktivní? 

 Páč se mi teď stalo, že jelo obojí, takže OFF nemá vyšší sílu než ON, takže pokud mi na OFF jde havarijní teplota podlahy (28C), která se nesmí překročit, ale mám aktivní ON, tak se jede i přes tuto teplotu a to potřebuji změnit.

 Trochu jsem to překopal, že havarijní teplota podlahy je až jako poslední povolovací krok na obráceném AND, ale stalo se mi (viz. příloha), že na Q mi to hlásí vyp., ale na vstupu AND je Zap., což nechápu.

topení koupelna 2

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

A nepomůže ti, když místo na vstup off budeš pokyn na zastavení posílat na Reset vstup?


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

tak jsem to nějak zplodil. nejspíše to spousta lidí umí udělat lépe, ale zatím to vypadá funkční a to jest hlavni.

topení funkční

   
ReplyQuote
(@patrick)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 60
 

Tam to není o tom co má přednost, záleží na tom co přijde jako poslední. Když přijde náběžná hrana později na ON, pak bude výstup ON, když OFF, výstup bude OFF. 


   
ReplyQuote
Share: