Forum

Forum

Zapojení rozvaděče ...
 
Notifications
Clear all

Zapojení rozvaděče + vizualizace - KNX IO - MS 1gen. Client + MS 2gen. Gateway

20 Posts
5 Users
0 Likes
2,337 Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Zřejmě budu potřebovat radu jak vymyslet vizualizaci a zapojení budovy.

Chystám stavbu bytu s ordinacemi + (FVE elektrárna, TČ země/voda, ohřev TUV společný).

Rozvaděč mám naplánovaný pouze jeden a plánoval jsem i pouze jeden miniserver. Jde mi o to, jak udělat vizualizaci zvlášť bytu a zvlášť ordinací? Aby to nebylo tak jednoduché, tak jak byt, tak ordinace budou mít společné prostory - např. garáž. 

Jak byste to vymysleli? Kdybych použil 2 miniservery, snad bych mohl jeden z nich (MS 1gen) použít pro ovládání prvků KNX a pro část bytu bych nasadil MS 2.generace. 

Nebo máte lepší nápad? Přepokládám, že Loxone ještě nevymysleli "virtuální miniserver" - což by bylo nejjednodušší ale také i nejlevnější, což tak nějak není v souladu s jejich politikou.  

Hlavně mi jde o to, aby personál nemohl ovládat zařízení v bytě a naopak děti nemohly ovládat zařízení v ordinacích. Podotýkám, že jsem se zatím ještě nezaměřil na jednotlivé účty v loxone, protože předpokládám, že to bude zase takový nedodělek a tudíž masakr.

Děkuji za inspiraci 🙂 


   
Quote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Ty vizualizace vyřešíš vytvořením uživatelů nebo skupiny uživatelů a v  bloku ve správě oprávnění to povolíš jak potřebuješ.

Prostě každý uživatel do APP bude mít své jméno/heslo a může si poskládat ty své povolený kostky jak se mu zlíbí.


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

A v menu "Upravit všechny objekty typu" to máš naklikány během chvilky


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Už to pomalinku zkouším, tak snad to nakonec nebude takový problém. Horší to bude se zapojením rozvaděče tak, aby to mělo nějakou logiku. 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

V akej verzii skusas? Treba vo V11, od tej su uzivatelia a skupiny dost prerobeny.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Naposledy jsem nastavoval účty ve verzi 9. Teď jsem to vyzkoušel ve verzi 11 a myslím že to bude ono. Ještě zkusím použít MS1 jako bránu pro KNX. Pokud to bude fungovat nebude potřeba KNX extension. 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 
Posted by: @koldavideo

Ještě zkusím použít MS1 jako bránu pro KNX. Pokud to bude fungovat nebude potřeba KNX extension. 

To mě strašně zajímá 😀  Dej pak vědět prosím jestli se ti to podaří vyzkoušet.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Pokud to půjde, tak je riziko, že to v nějaké další aktualizaci zaseknou.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Podle mně to půjde. Akorát se obávám určitého zpoždění. Zítra vyzkouším.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

@Pavel 

Tak jsem to konečně trošku otestoval. Vytvořil jsem pomocí MS2 Gateway a pomocí MS1 Client. Na MS1 jsem vytvořil KNX vstupy a výstupy a doufal jsem že je budu moci použít i v MS2. Bohužel to tak jednoduché není 🙁

Podařilo se mi zprůchodnit jak KNX vstupy tak KNX výstupy ale pouze přes značky, které umožňují transfer.  Celé je to ale v podstatě nepoužitelné. Zpoždění je velké, takže pro např. žaluzie je to nepoužitelné. 

V podstatě jde o to, že v loxplanu jsou v okně periferií dva miniservery, přičemž projekt klienta je do projektu gateway naimportován a jeho listy (záložky) jsou zobrazeny oranžově. Z projektu klienta můžu použít pouze značky a fyzické vstupy a výstupy. Docela blbě se to vysvětluje. Závěr ale je, že pokud připojím značku např. KNX vstup a tuto značku pak použiji v záložce patřící MS gateway, funguje to ale zpoždění je velké.

Takže buď si koupím MS2 + KNX extension nebo použiju MS1. Vzhledem k tomu, že stavba bude hotová za cca 3 roky, MS1 asi nemá smysl nasazovat, protože to už bude zřejmě MS 3 generace.

Tak nějak to zkoušení dopadlo jak jsem asi předpokládal. Sice to funguje ale na h***o. Tak nějak po Loxoňácku 🙂 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@koldavideo no je to blbe. Ked to mas zapojene skus taku blbost v MS2 UDP vystup a v MS1 UDP vstup do KNX aku to bude mat odozvu.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  
Posted by: @smotek7

@koldavideo no je to blbe. Ked to mas zapojene skus taku blbost v MS2 UDP vystup a v MS1 UDP vstup do KNX aku to bude mat odozvu.

UDP mezi miniserverem Gateway a Client není možné.

https://www.loxone.com/cscz/kb/klient-gateway-koncentrator/


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Navíc jsem se dočetl na Wikipedii Loxforum.com, že nový KNX extension už nefunguje jako IP brána. Takže pokud bude chtít někdo z ETS nastavit KNX moduly, tak si bude muset navíc koupit KNX IP Gateway, nebo něco přes USB. Určitě se nevyplatí "starý" miniserver dávat pryč z domu. Loxone mělo pár problémů s kompatibilitou modulů některých výrobců. Proto měla také v popisu KNX rozhraní MS 1.generace - "necertifikovaná" IP brána.   


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@koldavideo ale mozes spravit pre MS1 druhy konfig. Nerobit to ako gateway a client.
Z MS1 spravit UDPtoKNX.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Nevím možná by to šlo. Každopádně UDP není podle mně zrovna nejšťastnější volba.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: