X
Forum

Forum

Vytapeni - princip ...
 
Notifications
Clear all

Vytapeni - princip podlahovky

34 Posts
3 Users
0 Likes
4,726 Views
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

Ahoj. 

Vyhodil jsem plynovy kotel a presel na solary/tepelko/akunulacka. 

0-10v smesovacim ventilem pozenu presnou teplotu vody do okruhu. Nemam elektronicke hlavice rozvadecich podlahovky. 

Ma nekdo zkusenosti s full automatikou?

tzn eqviterma, venkovni teplota a loxone spina dle cerpadla (hlavni a v rozvadecich) dle referencni mistnosti. 

Prutoky mam pro vsechhy mistnosti tak nejak vyladene a myslim ze elektronicke hlavice nejsou potreba - topim vsude nebo nikde. 

Dekuji za nazory!


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Pokud máš dobře zatepleno, tak ekvitermu moc nevyužiješ.  

Možná tak ekvitermně řídit nabíjení té aku nádrže, aby nebyla zbytečně v ní vysoká teplota na začátku a konci topného období a nedělala v domě sálající radiátor (byť je zateplena).

Pokud máš dobře vyvážený a vyregulovaný systém,tak toho řízení moc nepotřebuješ. Stačí aby 24 hodin denně běželo čerpadlo a 3x za rok změnit teplotu topné vody.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

takhle nejak jsem si to predstavoval...

pokud rikas, ze dava smysl cerpadla vubec nevypinat udelam to tak a cele to budu korigovat skutecne jen teplotou do obehu. jen se teda bojim, ze to bude vicekrat za rok...

mam krajni radovku z roku 1920, bez zatepleni, ale steny jsou z cihlovych kominu (150 cihla, 150 dira, 150 cihla) a tyto kominy jsou v podstate dokola doma. plus tu puvodni majitel dal nova plastova trojskla do vsech oken. takze jsem tak nejak myslel udelat linearni zavislost, nebo pomoci intervalu.. venkovni teplota 15<->5 = 30 do obehnu, 5 <> -5 = 33 apod... nebo toto prave nechat cele ridit loxone, ale to by pak asi musel vypinat a zapinat obehovku, nevim jestli dava smysl ho to nechat delat automatem a zaroven mu sebrat moznost vypnuti 🙂

rizeni teploty v nadrzi bych musel resit odpojenim ridici jednotky solarnich panelu a cele to ridit loxonem, nebo chodit dolu a snizovat teplotu v AKU nadrzi manualne


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

V Config 10 už je blok pro solární panely ne? Tak to můžeš překopat. Nebo si potrpíš na množství separatních řídících jednotek?


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

hmmm, to mas pravdu, je 🙂 to jsem ani nevedel... takze v postate jedine co potrebuju by byla teplota TC (panely nahore) a teplota T1 (v AKU), 0-10V rizeni cerpadla a hotovo 🙂

hmmmm to me zacina vcelku zajimat, byt jsem tak nejak chtel abych mel toto oddelene od loxonu

jediny problem je ten, ze vsechny cidla jsou PT100/PT1000 a musel bych nakoupit prevodniky na 0-10V, s cimz nema nikdo moc zkusenost


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Kup za 1,60 $ čidla na Ali pro 1-Wire.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

to jo, to muzu a mam je v paralel s origo cidlama v jimkach v akumulacce. ale na strechu jsem si zapomel nechat dat extra kabel, takze je to o fous slozitejsi. ale asi to dava smysl


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Určitě to dává smysl. Pokud chceš smysluplně řídit výstupy ze zdrojů tepla (což aku je), tak musíš umět řídit i vstupy.

Já když dělám realizace, tak vždy pokud je v objektu akumulační nádrž, je pro mě nejdůležitější ona a podle toho pak stavím systém vstupů energie do aku a následně výstup energie z aku. Takže kotle (plyn, pelety, elekto atd.) nastavím na nějaký primitivní režim on-off, kdy mu řeknu na kolik má natápět aku a více ať mi do toho "nekecají" a řeším aku a její výstupy, přes rozdělovače, smešovače, nebo bez smešování atd. A je mi jedno jestli je to podlahovka, radiátory, bazén, vířivka, vzt sahary atd.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

jaky smysl vidis v regulaci teploty v akumulacce?

kdyz pominu teplotu ve sklepe, tak prece chci aby solary topily co nejvic (mozna tedy ne v totalnim lete, kdy by stacilo mit v akumulacce treba 65), ale zaroven chci eliminovat jakoukoli spotreba energie na kotel, kterej by musel dohrivat vodu, protoze akumulacka ma malo

v pripade tepelka je to jasne, tam by to smysl melo, ale to na zimu nastavim na pevno na 45-50 stupnu v akumulacce a vic neresim ne?

nebo mi neco unika? 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

U tebe je to jedno, ale u pasivního a nízkoenergetického domu to hraje dost vysokou roli. Při vysoké teplotě aku se zvyšuje teplota interiéru a když není jak interiér chladit, je problém s přehříváním interiéru. 


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@elpaso: Muzes sem dat potom tvuj loxplan? Budu resit neco podobneho, tak abych mel inspiraci.

Budu mit aku nadobu, uvazuju o Regulus HSK 600 PV. Na vstupu budu mit kamna s vymenikem, elektricke patrony a do budoucna asi i TC. Na vystupu pak jak podlahovku v prizemi, tak i radiatory v podkrovi. Nadoba je rozdelena "meziplechem" na spodni a horni cast, tak v lete bych nenatapel celou nadobu, ale jenom horni cast, ve ktere je vymenik na TUV. V zime bych natapel obe casti nadoby, primarne pak spodni a pokud zde bude dostatecna teplota, tak bych prepnul do horni casti.

Regulaci prozatim uvazuju tak, ze vystupni teplotu z nadoby bych ridil podle vnitrni teploty v dome - asi podle mistnostni s nejvetsim pozadavkem na dodavku tepla. Vstupni teplotu, resp. teplotu ve spodni casti aku nadoby pak podle venkovni teploty.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

dam to sem hned jak to zacne fungovat 🙂

@kobra23Potrbeoval bych asi poradit - nasadil jsem ventil regulus s rizenim 0-10V. Pripojil na 24V napajeni. V loxonu pridal smesovaci ventil, teplotu vystupu z smesovacem a 0-10V na analogovy vystup. nastavil smer otaceni vpravo (smerem ke 100% teple vode). ruzici nastavil na studenou, regulus uplne doleva na studenou, nasadil, zasrouboval.

loxone zacne zvysovat napeti, pekne postupne... ale regulus se otaci jak zbesilej doprava na teplou vodu. teplota dosahne pozadovane/nastavene teploty. loxone stahne napajeni na 0. Ale regulus se nevraci zpet a tedy stale propousti teplou vodu 🙁

napady???

thx!


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Divné. Jaký přesně máš pohon? My serva 0-10V na 24V od Regulus normálně používáme (ale s řídícími jednotkami Siemens) a žádný problém jsem nikdy nezaznamenal.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

mam tento:

https://www.eshopregulus.cz/demved/eshop/15-1-Ventily-zonove-a-smesovaci/-4-/5/1473-Pohon-24V-AC-DC-pro-smesovaci-ventil-60-120-s-s-rizenim-0-10V/download#

mam pocit, ze mam nejak rozhasenou tu polohu... ten elektro pohon nejak nevi kde je. udelal jsem si virtual analog 0-10 a rovnou tim ovladam 0-10V vystup abych videl co se deje. nastavim klidne 0.5, tedy 0.5V a ventil se otoci na plne otevreni...

na svorku Y(3) mam +, na U(4) mam -

radeji prikladam fotku. v tuto chvili je manualne otocen zcela doleva (tedy 100% studena voda), manualne funguje doprava na konec cervene a jde skutecne 100% tepla voda

v poloze na fotce, je po sundani pohonu sipka na ventinu smerem dolu, tedy na studenou-- attachment is not available --

IMG 6860

   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

tak me napada... nema jit nahodou zem z loxonu z analog-out na tu zem na svorce 2 misto na svorku 4 (U) 🙂


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: