Forum

Forum

Výměna elektroměru
 
Notifications
Clear all

Výměna elektroměru

23 Posts
4 Users
0 Likes
1,853 Views
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 502
Topic starter  

Takže máš dvoutarifový EM340 od Eniky, ale nepřepínáš ho? Možná to taky tak dopadne, mě jde primárně o tu volnou pozici a využití situace, že chci ještě elektroměr jinde. Přesto to vyčítání hodnot T1 + T2 má jednu, v podstatě bezvýznamnou výhodu, protože když náhodou vypadne modbus nebo loxone, tak se spotřeba doplní kam by měla.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 502
Topic starter  

Teď jsem si všimnul, že jsem dal odkaz na variantu bez modbus. Správně je tento.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @_petr_

Takže máš dvoutarifový EM340 od Eniky, ale nepřepínáš ho? Možná to taky tak dopadne, mě jde primárně o tu volnou pozici a využití situace, že chci ještě elektroměr jinde. Přesto to vyčítání hodnot T1 + T2 má jednu, v podstatě bezvýznamnou výhodu, protože když náhodou vypadne modbus nebo loxone, tak se spotřeba doplní kam by měla.

Ano, akorát nevím jestli přesně tento typ. Vypadají všechny stejně ale mají různý firmware. S tím výpadkem modbus máš pravdu. V podstatě by stačilo předávat informaci o HDO přímo z elektroměru, čímž se ušetří 1x digitální vstup. Muselo by se to ale zase ošetřit např. pokud by po signálu hdo následoval restart miniserveru atd. HDO nepoužívám jen pro účely bloku měření energie ale mám toho více. Já výpadky modbusu prakticky nemám, protože mám celé loxone napájené přes zdroj menwell a 2x akumulátor 12VDC/9Ah. Drobné výpadky ale i třeba celý den je tak v pohodě. I když v domě nic nefunguje, tak loxone a alarm jedou dál. Je několik důvodů proč jsem to zálohované napájení tenkrát takto dělal (ochrana SD karty v MS, detekce a zasílání výpadků proudu atd... Dříve jsem výpadky proudu detekoval pomocí hladinového relé ale dnes už výpadky proudu detekuji přes alarm Paradox. Celý rozvaděč jsem tolikrát změnil, že z toho původního moc nezbylo.   

Pokud najdu volný čas, tak se na to mrknu.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 502
Topic starter  

S tím zálohováním napájení, HDO ... to máme podobné. Jen tím krmím ještě router, takže LAN komunikaci. Modbus mi občas kazilo TČ, tak jsem ho dal samostatně, u Nibe funguje nějak divně nebo mám vadný kus. Ani dvě sběrnice na Loxberry nejsou optimální, asi plugin není úplně dotažený, takže zapojení čeká nějaká úprava.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Router napájím také ze stejného zálohovaného zdroje akorát s tím, že na router (mikrotik) mám připojený jen miniserver a PoE switch. Pro detekci a měření zařízení používám spíš ten 8-mi kanálový modbus energy meter. 

Teď jsem narychlo mrknul na modbus tabulku té eniky a v podstatě signál HDO můžeš posílat z loxone do toho elektroměru. Lepší ale je ušetřit vstup a detekovat to přímo elektroměrem. Jen jsem nenašel ve kterém registru elektroměru ta informace která hladina je právě aktivní.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 502
Topic starter  

No vidíš, to jsem si ani nevšimnul, že se dají tarify přepínat přes modbus. To se mi bude hodit. Vyčíst to z něj asi nejde, jedině s nějakým zpožděním logikou podle změny kwh T1 a T2.

U toho 8mi kanálového modbusu zanedbáváš PF? předpokládám, že počítáš příkon jakoby byl PF 1. Je to tak?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ano, je to tak. Nevím jak bych to zjistil, protože aktuální PF v registrech ani nejsou. Pro účely detekce zapnutého spotřebiče to stačí, navíc s měřením se zanedbatelnou chybou. Důležitá je celková spotřeba.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 502
Topic starter  

Doplním jednu zkušenost s nastavováním offsetu. Po testech jsem nabyl dojmu, že statistiky s ním nepočítají, ale asi oto není úplně pravda. Při změnách do mínusu to asi statistiky neovlivní, ale při zvětšení hodnoty to už na statistiku má vliv. Takže jsem se nakonec dostal do stavu, že bych potřeboval statistiky upravit (ale asi se na to vykašlu...) Ještě doplním, že to zkouším v nastavení, kdy elektroměr dává absolutní hodnotu odebrané energie. Jak jse to i jiných způsobů měření jsem nezkoušel.


   
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: