X
Forum

Forum

Výměna elektroměru
 
Notifications
Clear all

Výměna elektroměru

23 Posts
4 Users
0 Likes
1,835 Views
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
Topic starter  

Ahoj, řešil jste někdo výměnu modbus elektroměru (na DIN liště) a jeho nastavení v configu, aby dál fungovaly/pokračovaly statistiky? 

A ještě jedna otázka. Neřešil jste někdo, jak zobrazovat spotřebu od podsledního odečtu distributorem? Líbilo by se mi, kdyby blok měření spotřeby ukazoval celkovou spotřebu od odečtu a pak spotřebu za aktuální den, případně měsíc. Spotřebu od odečtu asi neumí, když mu podstrčím novou konstantu, tak mu nejspíš zblbnu statistiky, ale pro ostatní data má, ale do vizualizace to dostat neumím jinak než dalším blokem status.


   
Quote
Topic Tags
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Bez problémů pokračuješ dál se stejným blokem akorát nepoužiješ impulsní vstup ale vstup P. Zřejmě budeš muset mezi modbusový výstup elektroměru a vstupem P bloku měření vložit vzorec (I1/1000). Většina modbus elektroměrů udává výstup ve watech ale vstup bloku měření je kW. 

Odečty vyřeš blokem stav a příslušným vzorcem. Já mám takto výstup ve vizualizaci "aktuální spotřeba v Kč" Podle vyúčtování jsem vypočítal cenu za kW a pak už jednoduše násobím 🙂


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
Topic starter  

@koldavideo Díky za info.

Po vložení dotazu mě napadlo, že si do configu můžu přidat elektroměr paralelně ke stávajícímu a zkoušet bez nebezpečí zblbnutí toho stávajícího. Používám modbus a aktuální spotřebu z něj dávám na vstup E. Chci ho vyměnit za dvoutarifový a ten stávající použiju jinde. S výměnou elektroměru se tedy hodnota změní a elektroměr to vyhodnotí jako skutečnou změnu. Předpokládám, že před vstup E budu muset doplnit sčítání a výstup podle toho upravit. Taky jsem zjistil, že změna offsetu nemá vliv na statistiky, jen na hodnotu zobrazenou ve vizualizaci a pak na výstup AQ.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

A proč dvoutarifový elektroměr? Stačí přece relé HDO které ti pomocí značky přepne na druhý blok měření ne? Nechápu, proč tady tolik lidí řeší dvoutarifový elektroměr? Jinak změna ofsetu má vliv na vizualizaci. Docela s tím bojuji. Lituji toho, že jsem kdy nastavil nějaký ofset. Hlavní elektroměr ti několikrát vymění, takže nějaké ofsety není třeba řešit. Nakonec stejně zjistíš, že tě zajímá celková spotřeba za rok, případně když se podezřele dramaticky změní. 

Po 4 letech provozu jsem změnil ofset, a teď mám problém, jak to ze statistik vymazat. Navíc chci změnit miniserver na V2, takže to musím co nejdříve vyřešit - ještě před samotnou výměnou. 

PS: po doplnění loxplanu o určité prvky fotovoltaiky, se zatížení MS zvedlo na 91%. Po třech dnech beze změny se snížilo vytížení na 87%. Taky docela divný - ale chápu že dynamicky probíhají změny, které se projeví po určitém čase. 🙂


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
Topic starter  

@koldavideo S čím konkrétně bojuješ?

Já udělal ten testovací elektroměr, přes virtuální vstup jsem měnil offset a spotřeba pořád seděla. Ale možná to souvisí s tím, že mám připojený vstup E. Pak jsem se kouknul do nastavení ve vizualizaci a tam si můžu offset měnit, takže nepotřeuju virtuální vstup, poslední odečet odečtu vždy z offsetu a uvidím spotřebu od odečtu.

Odchylky samozřejmě neřeším a s hlavním elektroměrem to sladit nechci. Je to jak píšeš, zajíma mě spotřeba za rok.

A proč dvoutarifový? Protože zabere jen tři pozice, potřebuju to místo a původní využuju 🙂 Zatím jsem to rozpočítával logikou a myslím, že to celkem funguje.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já jsem se chtěl toho ofsetu zbavit, tak jsem ho po 5 letech provozu smazal. Důsledkem toho mi v ten den, co jsem ofset smazal, vyskočila denní spotřeba na hodnotu toho ofsetu a samozřejmě se i zapsala do statistik. Takže teď to musím nějak z těch statistik smazat. 

Na úpravu statistik jsem našel jeden návod ale moc to nefungovalo. Tu statistiku musím upravit ještě teď dokud mám MS1. U MS2 nevím jestli by to šlo upravit 🙁

Ten dvoutarifní elektroměr má vstup HDO?

Jinak zrovna včera mi EoN vyměnil elektroměr (z důvodu instalace FVE) za 4Q, plus k němu LTE komunikátor. Říkal mi něco o tom, že EoN se snaží dělat díky tomu komunikátoru vyúčtování každý měsíc. Tak uvidíme.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

U ČEZu můžeš spolu s 4Q elektroměrem požádat o přístup (zdarma) na portál měřených dat a tam jde vidět co to hlásí... EoN to nejspíš bude mít podobné.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@Pavel - Díky to určitě vyzkouším.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
Topic starter  

Vyúčtování každý měsíc? To by byla pěkná prasárna. Tedy u klasického odběru. U FVE nevím. Platba za příkon by mi v období kdy se netopí dost zdražila elektřinu.

Dvoutarifový elektroměr má vstup a jeho sepnutím/rozepnutím přepínáš T1 a T2.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: @koldavideo Říkal mi něco o tom, že EoN se snaží dělat díky tomu komunikátoru vyúčtování každý měsíc. Tak uvidíme.

Tak on hlavně hlásí každých 15 minut stav výroby do dispečinku a pokud se jim to nehodí, tak tvojí výrobu do sítě zaseknou a ty máš smůlu. Byť by si mohl vyrábět a dodávat (prodávat) do sítě.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: @_petr_

Vyúčtování každý měsíc? To by byla pěkná prasárna. Tedy u klasického odběru. U FVE nevím. Platba za příkon by mi v období kdy se netopí dost zdražila elektřinu.

Dvoutarifový elektroměr má vstup a jeho sepnutím/rozepnutím přepínáš T1 a T2.

 

Jaká je cena toho elektroměru? Můžeš dát odkaz?


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
Topic starter  

Je to tento. Jednotarifový SDM630 je přeci jen levnější 🙂 U něj je i dvoutarifová verze, ale tam už záleží co s DPH.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tu Eniku mám v rozvaděči ale nějak nechápu, kde je vstup HDO? Chceš měřit spotřebu v NT a VT nebo to co spotřebuješ a dodáš do sítě? 

Jestli myslíš kontakty 11 a 12, tak stejně potřebuješ další relé, které bude přizemněné pomocí signálu HDO. 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
Topic starter  

@koldavideo jj 11+12. To relé už mám, mj. i kvůli informaci o tarifu do loxone. Stejný elektroměr už používám jinde a funguje dobře. Tedy až na aplikaci od výrobce, ta se občas kousla, ale to píšu jen mimochodem zkušenosti, když jsem kdysi elektroměr zkoušel. Na nic jí nepotřebuju.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Aha, chápu. Pro toho kdo potřebuje informaci i na elektroměru je to pochopitelné. Já stejně požívám pouze info z loxone. 


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: