Forum

Forum

Vodní podlahové top...
 
Notifications
Clear all

Vodní podlahové topení

25 Posts
9 Users
1 Likes
2,781 Views
(@lukyman)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 36
Topic starter  

Zdravím, chci se zeptat jestli nemáte někdo na ukázku, nebo k nahlédnutí jak správně regulovat hlavice + asi kotel na vodní podlahovce, nejsem si jistý jestli mi stačí otvírat a zavírat jen hlavice, nebo je nutno jěšte něco dalšího řídit. Dělám to prvně ... takže vodnícky panic 🙄 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Jaký kotel? Jakou má minimální a jakou maximální výstupní teplotu?


   
ReplyQuote
(@lukyman)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 36
Topic starter  

kotel zatím nevím přesnou specifikaci vím, že elektrokotel, mám jen osazeny hlavice a planuju pro to program předem protože to je u jednoho zákazníka a nechci to zkoušet u nej.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Podstatné je vědět zda ten kotel reguluje výstupní teplotu ekvitermně nebo jede jen on/off podle vnitřního termostatu v kotli nebo podle pokojového termostatu někde v místnosti.


   
ReplyQuote
(@lukyman)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 36
Topic starter  

Tak stejně dle mého tam musí být něco v obou případech kdy i ten kotel je v Loxonu a v momentě kdy všechny ventili zavřu tak musím vypnout i kotel ne ? nebo aspoň nějak korigovat aby nedošlo k přetlaku nebo k poškození? teplota místnosti není problém protože v každé místnosti mám k dispozici touche a venku je meteostanice pokud by to bylo ekvitermně. 

Uvítal bych klidně konfig na oba příklady a přebral bych si to nějak.


   
ReplyQuote
 Dav
(@dav)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 113
 

Mna by celkom zaujimalo, ci sa podla vas oplati investovat do hlavic (12ks). Dom ma ~160m2,  kuri sa iba podlahovkou s plynovym kotlom + ekvitermika + regulacia vykonu v 10 krokoch.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

@lukyman

Když vše vypneš, kotel se vypne po dosažení určité teploty sám. 

Snaž se to udělat jednoduše. Univerzální Loxplán neexistuje. V Configu máš bloky vytápění a ty nakonfiguruj (pokud máš hlavice) a více neřeš.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

@dav

Záleží na typu domu, jeho izolaci, jeho obyvatelích atd. Takže univerzální odpověď neexistuje. Na Aliexpres jsou hlavice za 5$, takže skoro zadarmo. Můžeš koupit a vyzkoušet.


   
ReplyQuote
 Dav
(@dav)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 113
 

@kobra23

Je to novo postavene. Poschodovy, tehla 38cm, izolacia podlaha+steny 20cm, strop 40cm...

Myslel som skor na tree-ckove... Na Ali ma nenapadlo hladat. Musim pozriet. Dotiahol som do kazdeho rozvadzaca (6 hlavic) iba 1x Cat7 + 1x cyky 3x1,5...


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Už jsem v jiném vlákně popisoval v podstatě obdobnou situaci co mám doma ale Loxplán si nakonfiguruj sám a / to nech na automatickém programování a jen přizpůsobuj 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@dav

Koukni na toto vlákno.

https://www.vodnici.net/community/elektrotechnicke-okenko/24v-ventily-na-podlahovku/paged/4/

Na napájení 24V hlavic Cat7 kabel stačí.


   
ReplyQuote
(@lukyman)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 36
Topic starter  

Dík za rady a náměty všem.


   
ReplyQuote
(@glaster)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 29
 

Ahoj,
nerad znovu otvírám již uzavřené/vyřešené téma, ale přijde mi rozumnější položit obdobný dotaz sem než vytvářet nové vlákno, protože jsem na fóru sice našel témata zabývající se podobným problémem, ale jednak tyto témata jsou již několik let stará a jedna se v nich hovoří buď o TČ nebo o alternativních hlavicích,...apod.

Třeba to nakonec bude neřešitelný problém i nyní.

Mám jednopodlažní novostavbu 120m2 čisté podlahové plochy (150m2 zastavěno) z 500mm cihel Heluz Family 2v1 (cihla plněná polystyrenem) bez dalšího zateplování. Po celém domě je roztahané teplovodní podlahové topení (10 okruhů, pro každou místnost zvlášť, velké místnosti mají více okruhů, v koupelně jsou 2 kombinované žebříky) a jako TZ je plynový kondenzační kotel Baxi, který se používá i na ohřev vody. Kotel má svou vlastní teplotní sondu pro ekviterm.
V rozdělovači mám na každém okruhu originál Loxone hlavici Tree a jako termostaty využívám Loxone Touch Tree v každé místnosti, v obýváku s KK mám dokonce 3ks (sprůměrované teploty). Zároveň v místnostech, kde máme vinyl (klasický lepený), mám i několik 1W podlahových teplotních čidel, zalitých v podlaze. Vinyl máme na chodbě, v pracovně, v obýváku s KK. Koupelna, WC, zádveří a technická místnost mají keram. dlažbu a ve zbytku domu jsou koberce určené pro podlahové vytápění. Na oknech jsou okenní kontakty pro vypnutí vytápění, když je okno otevřené.

Nemám meteostanici (kromě placené Loxone Weather na 10 let), ale mám venkovní senzor teploty, vlhkosti a osvitu, takže Loxone ví, jak je venku. To jen pro upřesnění.
Kotel Baxi spínám jen relátkem TOP/NETOP.
Od Loxone Configu 10, kde došlo ke kompletnímu přepracování bloků inteligentní regulace pokojové teploty jsem s fungováním vytápění v domě vcelku spokojený. Nastavené teploty v jednotlivých místnostech, v nastavených časech přítomnosti, tam skutečně jsou a během dne se skutečně držív rámci povolených odchylek. A vzhledem k existenci okenních kontaktů, kdy nemusím ženě denně vtloukat do hlavy, že nemůže nechat otevřenou ventilačku v pokoji celou noc, mám roční spotřebu plynu 7,8 MWh a to kromě mě a ženy máme ještě 2 malé děti (2,5 roku), které spotřebují celkem dost teplé vody.

A teď se konečně dostávám k mému dotazu. Jelikož děti už jsou po ránu celkem samostatné (vylezou si z postele a jdou si hrát do obýváku), je v době jejich vstávání (po 6. hodině) pěkně zahřátá podlaha, jelikož doba přítomnosti je v obýváku nastavena až na 7:30h, kdy by v obýváku mělo být 22,5°C. Jenže během dne podlaha vystydne třeba na 22-23°C a na dotyk už to není pro jejich nohy úplně super. Žena jim sice dává ponožky, ale to je jen způsob, jak se s tím vyrovnat.

Zkoušel jsem tedy hledat, jak v Loxone udržovat teplotu podlahy v obýváku s KK někde kolem 25-26°C a přitom místnost nepřetápět a zároveň nezvednout nějak extrémně spotřebu plynu. Přecijen se jedná jen o komfortní záležitost, nikoliv nutnost.
Bohužel mě nenapadá, jak přesvědčit IRPT, aby mi nezavřel hlavice po dosažení potřebné teploty v místnosti a zase aby je nenechal otevřené furt.
Napadlo mě zkombinovat manuální topení (pro nouzové účely mimo topnou sezónu mám funkci pro okamžité spuštění kotle a otevření všech hlavic na 100%), kdy bych pomocí časovače spustil manuální topení jen pro konkrétní místnost (vstup M změnit z automatiky na manuální topení) a toto bych řídil časovačem. Od doby, kdy se místnost natápí, třeba hodinu jeď manuálně, pak se přepni zpět na automatiku, po další třeba hodině opět aktivuj manuál,...atd. Otázka je, co to udělá s vnitřní logikou IRPT, protože nyní fakt funguje dobře. Podle venkovní teploty a rozdílu požadované vnitřní teploty vs. aktuální teplota (nejspíše hraje roli i nastavená velikost místnosti v m2) se vytápění spustí někdy mezi 3-4h ráno a v 7:30h tam prostě ta komfortní teplota je.

Nebo máte jiný názor/nápad??

Díky za každou užitečnou radu nebo postřeh.

This post was modified 4 years ago by Glaster

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Řešením je mít trvale otevřené hlavice a točit čerpadlem 24 hodin nízkou teplotu, která bude mít vazbu na tepelné ztráty domu. Hlavici zavřít v případě, že ta teplota přejde přes nějakou kritickou hranici. Spíše bych se vyvaroval zavírání do 0% a otevíraní do 100%. 

Samozřejmě, že v tvém případě je ten plynový kotel, který bude bohužel cyklovat. Ideální by bylo mít tam akumulační nádrž, kterou kotel natopí a z ní to půjde přes smešovací ventil do topného systému. 


   
ReplyQuote
(@lukyman)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 36
Topic starter  

@glaster resim to u elekrickych podlahovek a je nutno jen dodrzet presne nacasovani a rozdil v teplotach mezi podlaho a prostorem tak aby vznikala co nejdelsi doba nahrati poslednich stupnu dle pozadavku na komfortni teplotu a nekdy dle prostoru staci jen zvednout prostorovou teplotu o 1° a topi to cely den. Teorie si myslim je ta sama i u vodni podlahovky.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: