X
Forum

Forum

User interface - sv...
 
Notifications
Clear all

User interface - světla/žaluzie a další user action funkce

23 Posts
6 Users
10 Likes
1,341 Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
Topic starter  

Ahojte,

pokud se to již v nějakých vláknech řešilo, tak se omlouvám, ale zajímala by mě dlouhodobá uživatelská zkušenost s ovládáním světel a žaluzií, případně dalších viditelných funkcí v domě. Pro instalaci plánuju využít hlavně loxone tree touch (5-tlačítko, integrovaná teplota...), nechce se mi moc bastlit 1-wire čidla a pomocí touch ušetřit i na DI vstupech, když už jsou tree touch tak drahá..

Přemýšlím, jak pojmout ovládání žaluzií a světel. Nechat ovládat každou žaluzii zvlášť nebo v obývako/kuchyni ovládat dohromady více oken, sdružit světla do scén ?

V některém pokoji bude jedno okno, v některém 2, v některém 3. Počet světel se bude lišit, sem tam bude LED pásek apod..

Mnozí používají jen touch tree, někdo je nepožívá vůbec a má Unica vypínače, někdo má možná kombinaci něco Touch něco Unica apod..

Jakou máte prosím dlouhodobou zkušenost ? Co se vám osvědčilo nebo co byste naopak příště udělali jinak ?

Vnímám to tak a chci to tak i udělat, že z uživatelského hlediska obyvatelů domu a návštěv se s chytrou domácností z hlediska ovládání a akčních zásahů uživatel setká vlastně jen přes ovládací tlačítka.. takže to chci vymyslet nejpříjemněji pro ovládání, aby to v každé místnosti nebylo jinak a nebyl v ovládání chaos. Chci se vyhnout dlouhé řadě vypínačů na set světel a set žaluzií a zároveň vše ovládat intuitivně ..

Díky za názory.


   
Quote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

ahoj, no tady je to jednoduché ( tedy za mne ) " Nevyzkoušíš - nevíš"  Tak jen ve stručnosti shrnu svůj "případ":

Instalace Loxone před 11-ti lety ( to nebylo Tree a také DI Ext. ... vše bylo tak jednoduché a prosté 🙂 ) 

Tak to začalo před deseti lety:

- v hlavní obytné místnosti mám 12 světel( slovy dvanáctsvětel ) kombinace spínaná / LED RGBW

-  26 klapek ( některé dvojklapky ) Schneider / 6x 1wire teplotních čidel 

- tři okna s žaluziemi 

- jeden portál a nad ním výsuvná markýza

 

Současný stav podle Loxplánu :

- v hlavní obytné místnosti mám 18 světel( slovy osumnáctsvětel ) kombinace spínaná / Dimer / LED RGBW - celkem 7 scén s různými kombinacemi stačí na to jeden blok

- používám 7 klapek z 26 a 1xTouch Air a to stačí na světla a sdružené žaluzie ( zůstalo 6x 1wire teplotních čidel + jedno v Touch)

- Audio server II - ovládám z mobilu

- 2x senzory pohybu Air - ty mi spustí scény které odpovídají tomu jestli je noc, ráno, večer ( barevná teplota ) a zajistí aspoň 70% provozu osvětlení

- tři okna s žaluziemi ovládám jednou dvojklapkou všechny a pokud chci něco zvlášť tak mobil, převážně z 80% automatika podle počasí a času 

- jeden portál a nad ním výsuvná markýza ( automatika podle polohy slunce, času a meteo) na klapky skoro nesahám

 

V ostatních místnostech je to to stejné jen v menších počtech.

 

Pokud někomu dělám nabídku tak co nejvíc v Tree :

- malé místnosti 1 Touch včetně teploty

- místnosti jako ložnice, pokojíčky dětí atd 2 Touch

- velké obytné místnosti a kuchyně vystačí v 99% případu 3 Touch

- chodby jen pohybová čidla

- takřka každá místnost ( i sklep) pohybové čidlo

- obyváky, a kuchyně 2-4 čidla pohybu 

Výsledek: po roce zjistíš že skoro všechno jede na automatiku přes pohybová čidla a vazby na vnější okolí 

Mobil budeš tahat i na haj.. ( WC 🙂 ) !!!!!!!

Poznámka : pohybových čidel není nikdy DOST !!!!!!!!!!!

 

Je to jen moje osobní zkušenost ( + další od instalací )


   
Georgio reacted
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Vše jde na automatiku do doby dokud není bug v Loxone. Pak je to děs a přijdou na řadu tlačítka.

U nás jsem po stěhování zjistil, že jsem několik let žil s autistkou a nevěděl jsem o tom.

Zjistil jsem to až po nastěhování do Loxone domácnosti. Moje přítelkyně absolutně nezvládá dlouhý klik a trojklik a bojuje i s Touch surface v kuchyňské desce. Dvojkliky již jdou v pohodě. Každý den když ji pozoruji děkuji tomu nahoře, že jsrm všude dal klapky a postupně ještě přidávám, aby některé funkce byli na konkrétním tlačítku. Ne vše se dá úplně zautomatizovat, jak tvrdí v Loxone. Přítelkyně app v mobilu vůbec nepoužívá. Jediné kde má Loxone jdou 4 rychlé volby v Apple Watch a tam na nich má Alarm zapnout/vypnout, otevřít branku a otevřít garážové vrata.

Jiná situace nastává, když přijede vnučka. 3 letý "harant" si rozumí s domem lépe po 4 navstevách, jak my po 4 měsících bydlení. Volí si barevné scény dle její nálady, zapínà hudbu, nastavuje si stínění atd. 

Za mě bych zase šel do klapek ale asi už ne Unica. Ten strojek v tlačítku je v noci moc slyšet když cvaká. Volil bych asi řešení @smotek7, tj. dizajn Unica, ale pod  ním PCB s niikrospínači. 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
Topic starter  

Děkuji moc oběma za sdílení zkušeností, inspirativní..

Posted by: @dalibor

- místnosti jako ložnice, pokojíčky dětí atd 2 Touch

Když neuvažuješ nad audiem, tak co všechno na 2 Touche v jednom pokoji dáváš?

2 Touche to je dohromady 10 tlačítek, není to nějak moc na jeden pokoj? 🙂

 

Posted by: @kobra23

Zjistil jsem to až po nastěhování do Loxone domácnosti. Moje přítelkyně absolutně nezvládá dlouhý klik a trojklik a bojuje i s Touch surface v kuchyňské desce.

Tuto zkušenost jsem přesně myslel.. abych pak nemusel předělávat, tak chci co nejlépe připravit.. Budu muset manželku postavit před Touch ať si to zkusí ovládat a uvidíme 🙂 Věřím, že děti to zmáknou..

Posted by: @kobra23

Za mě bych zase šel do klapek ale asi už ne Unica. Ten strojek v tlačítku je v noci moc slyšet když cvaká. Volil bych asi řešení @smotek7, tj. dizajn Unica, ale pod  ním PCB s niikrospínači. 

Můžeš mě prosím nasměrovat ? To mi nějak uniklo.

Našel jsem jen nějaké info zde: Ake Tlacitka (Vypinace) na stenu

 

 

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Ty selfmade tlačítka používá 

@smotek7 

@richard

Snad se ti ozvou a napíšou vice.

Jinak 10 tlačítek není na místnost hodně. Čím více, tím lépe. Uživatelé si pak říkají, co chtějí kde mít a je blbé nemít tlačítko.

Já postupně kde mi v místnosti tlačítka nestačí, tak měním za Unica pro žaluzie, protože získám z jednoho dva.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@georgio tak toto je tema na dlhe diskutovanie.
Tlacitka vznikli hlavne koli hlucnosti unica. Je to 4 tlacitko s mikrospinacmi.
Teda 2 verzie, druha ma teplotu a vlhkost cez 1W.
U seba to pouzivam tak ze v detskych, spalni a malej kupelni je hlavne svetlo unica kritka a v nej dotikovy spinac, vedla 4 tlacitko zaluzia a teoreticky audio , este tam nieje.
@richard ich ma ovela viac, hadam napise skusenosti.

Za mna taketo bezne miesnosti jeden touch by mal stacit. Mam ich pripravene na prehodenie.
Obyvacko kuchyni je touch pure a to je malo, nalady klikas nonemoty.
Co som nechcel verit ze zaluzie mozu chodit na 99% na automatiku.
Mozu ak nemas terasove dvere.
Moj postreh je ze ludia sa snazia trafit na touch jednym prstom co sa neda hlavne po tme.
Treba ist celou dlanou a zazat. Pri odchode sa da spravit dvojklik prstom.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

I ty terasové dveře se dají vyřešit.

Buď chytrou klikou nebo msgnetem ve dveřích, který rozezná zda je hloupá klika ve stavu zavřeno nebo otevřeno popr. i výklop. 

Jinak je pravda, že stínění si člověk nemusí vůbec všímat. Když si s tím pohraješ, běhá to perfektně.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
 

V předešlém dome jsem mel Inels a vypadalo a fungovalo to stejne. "Obycejny" vypínač na zdi.

Moc se mi to libi a jsem za to Rastovi vděčný. 

Pro navstevy je to ve vetsine pripadu, kde jsem to dotahl logicke. Vrchni rozsvícení, spodni zhasnutí. Lehky chod, ape citis ze jsi zmáčkl.

Pripominka RJ45 byla implementována, tak jsme na zdi meli jen ftp a nalisovali konektor. Pak desky menit uz byla legrace. 

Ja mam jen jednu vadu a to ze jsem objednal tenke PCB. Mechanicky to neni robustní jak by byt mohlo.

MAm tady navic mozna dvacitku desek, soucastky na 1wire mereni vlhkosti. To je taky super. Schovano ve vypinaci, loxone ma informace o teplote a vlhkosti v mistnosti. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
 
SmartSelect 20231221 092032 Loxone
20231221 091358
20231221 091408
20231221 091420
20231221 085219
20231221 085212

   
Georgio reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
Topic starter  

@richard a @smotek7 moc díky za inspiraci. Vypadá to pěkně a účelně..

Musím to promyslet.. Pokud bych chtěl ta 4-tlačítka dávat na Loxone DI, tak se pořizovací cenou dostanu možná až k ceně Touch. Drátování, místo v rozváděči na Loxone DI extension..

Obecně co z příspěvků chápu, že žaluzie je dobré rozchodit na automat.

Světla pak sdružit nejlépe do omezeného počtu světelných scén, aby se nemuselo x světel ovládat každé z vypínače zvlášť. Největší problém vidím v obývákokuchyni..

Alfou a omegou bude zjistit, zda bude rodinou přijato ovládání přes Touch, případně Touch pure, což je ale cenově už celkem mimo..

 


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
Topic starter  

Posted by: @smotek7

Za mna taketo bezne miesnosti jeden touch by mal stacit. Mam ich pripravene na prehodenie.

Budeš dávat nový touch nebo bude měnit stávající touch za to svoje řešení ?

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@georgio moje tlacitka za touch. Chcem to porovnat aky je v reale rozdiel.
Ale mam ich pripravene skoro rok a este som sa ktomu nedostal. 
Jeden z dovodou je ze mavam divne poziadavky na kurenie s miesnosti a moze byt ze blbne 1W zbernica. 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

Posted by: @georgio

@richard a @smotek7 moc díky za inspiraci. Vypadá to pěkně a účelně..

Musím to promyslet.. Pokud bych chtěl ta 4-tlačítka dávat na Loxone DI, tak se pořizovací cenou dostanu možná až k ceně Touch. Drátování, místo v rozváděči na Loxone DI extension..

Obecně co z příspěvků chápu, že žaluzie je dobré rozchodit na automat.

Světla pak sdružit nejlépe do omezeného počtu světelných scén, aby se nemuselo x světel ovládat každé z vypínače zvlášť. Největší problém vidím v obývákokuchyni..

Alfou a omegou bude zjistit, zda bude rodinou přijato ovládání přes Touch, případně Touch pure, což je ale cenově už celkem mimo..

 


Ja mam tie tlacitka na Quido. 
Inak ka tam chces vlhkost tak dost zdrazeli suciastky. Tlacitka a teplota je cenovo v pohode.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
 

horni tlacitko hlavnich svetel mam na digitalni vstup v Loxone a spodni a nedulezita svetla mam na Quido. Kdyby quido odesel, abych neprisel o moznost ovladani.  


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
Topic starter  

@smotek7 Toho 1-wire se trochu bojím. Vím, že se v minulosti zde hojně řešilo; dám 1-wire jen na informativní měření teploty, na topení použiju z touch tlačítka.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: