X
Forum

Forum

TC Acond a Loxone p...
 
Notifications
Clear all

TC Acond a Loxone pro mereni COP

15 Posts
7 Users
3 Likes
2,537 Views
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  

Ahoj, zatim jen napad/myslenka, ktera nevim, jestli je realizovatelna.

Je mozne propojit TC od Acondu na Loxone tak, aby bylo mozne merit si COP? Nemusi to byt ultra presne, spise jako indikator chyby, vycerpany registr atp.

- merit vstup pomoci elektromeru problem neni

- ale je mozne, popr. ma TC nejaky vystup, ze ktereho by sla hodnota vycist?


   
Quote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Řešilo se to už v diskuzi pod tímto článkem. Potíž je v tom, že potřebuješ buď měřič tepla na topném potrubí nebo nějakou metodou, kterou si stanovíš toto výstupní teplo.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  

Kdyz jsem mluvil s panem Machem (TC Mach), tak rikal, ze bezne na vystup informace pro moznost vypoctu COP posilaji. Jen jsme to nerozebirali vice, takze netusim, co presne posilaji.

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

aby mohli posilat spravnou hodnotu, museli by tam mit prutokomer a tusim jeste neco (uz si to moc nepamatuju). Bez toho se to spravne neda spocitat.

jak psal @radek, ja to vyresil pribliznym vypoctem. Vypustil jsem boiler, nechal ho komplet nahrat na nejakou hodnotu pomoci elektropatrony. pak ho znova vypustil a nechal nahrat pomoci TC.

Diky tomu mas udaje ktere potrebuje k hrubemu vypoctu.

devenv 2018 01 02 15 57 43

Takhle to vypada po zoomu. Kdyz je solanka teplejsi, je tam videt vyssi vykon nez kdyz bezi dyl a postupne se ochlazuje.

chrome 2018 01 02 15 58 30

 

Ten SCOP pocitam takto ((I1/I2)*I3)/I4

kde

I1 je bivalence_power_consumtion

I2 je Bivalence_therm_delta

I3 je Acond_therm_delta

I4 je Acond_power_consumption

Dal pak Acond_therm_delta je "Aktualni teplota v deskovem vymeniku" - "Aktualni teplota vratne vody"

Cele schema pak takto

LoxoneConfig 2018 01 02 16 02 23

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Měřič tepla ti dělá to, že měří průtok na zpátečce a teploty na přívodu a vratu. Z toho se spočítá teplo. Teploměry tam velmi pravděpodobně mají (já je třeba u Nibe mám). O tom vodoměru ale pochybuji že ho tam dávají...

Ale zkus se poptat.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

presne tak, teplomery na vstupu/vystupu jsou a nacist jdou, vodomer tam neni. Varianta je ho do okruhu jeste dodat, ale ja to zjstil az po natlakovani a uz se mi to nechtelo cele rozebirat.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

presne tak, myslim ze stacej dva teplomery, jeden prutokomer a trocha matematiky


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Bez prietoku to proste nejde, da sa to len velmi nahrubo odhadnut vid. L s tym bojlerom. Bojler ale nie je etalon, pretoze sa jeho teplota meni z 10 na 50 (takze sa meni aj COP), pricom teba primarne asi zaujima COP pri kureni (u mna 26-35 st), ktory bude vyrazne lepsi ako priemer pri ohreve bojleru.

Ja osobne mam 2 dallasy (sparovane, tzn. oba meraju [priblizne] rovnako), impulzny vodomer a impulzny elektromer. Meriam tym priebezne modifikovanu klimu do vody, vid. ukazka. Vzorec relativne jednoduchy (1.16*objemvody*dT/elektromer), ale realizacia v loxone potrat na cely jeden list.

Pripadne bez loxone a vodomeru nahradit hotovym kalorimetrom a potom si to len raz za cas preratat na kalkulacke (cislo z kalorimetru/cislo z elektromeru = cop). Elektromer musi byt dedikovany pre TC a bivalenciu (pripadne obehove cerpadlo).

More info


   
ReplyQuote
 Yany
(@yany)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 56
 

Zdar. Vdaka za info. Kalorimeter z linku co si pastol, sa zrejme montuje na vstupne potrubie (sondu teploty ma jednu v sebe a jednu externu?) Tuto externu sondu koli presnosti vlozit do speci armatury alebo staci uchytit k hadici a zaizolovat? Akurat, ze doplnit sa da modulom M-Bus a nie Modbus, zeby vedel posielat data rovno do loxonu s ostatnymi datami z TC.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja ho nemam, takze neporadim, riesim to dallasmi a vodomerom. Obecne je lepsie dat teplomer do sachty, ale da sa to asi dat aj na trubku, oblemcat teplovodivou pastou a zaizolovat.


   
ReplyQuote
 Yany
(@yany)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 56
 

Diky. Budem meranie riesit zrejme tym Sontexom, loxone by ho mal vediet citat, loxone config 7: "M-Bus podpora pro Sontex Supercal 739".

 

Tak z loxone odpisali, ze  prepojenie s M-Bus zariadeniami nie je mozne. Zostava S0, len pre odpocet KWh, ine data z kalorimetra dostat do loxone zrejme nemozne.


   
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 197
 

Tak jsem to včera řešil na DeDietrichu, pokud by někdo chtěl, sdílím.

HM001

Výstupní teplota TČ (za kondenzátorem)

°C

 

403

Read

INTEGER16

HM002

Vratná teplota TČ (před kondenzátorem)

°C

 

404

Read

INTEGER16

AM056

Průtok vody v systému

I/min

 

410

Read

UNSIGNED16

 

P = 4,18*Q*deltaT

Výsledek Vám vyjde v kW.

Hodnotu průtoku Q na sběrnici musíte převést z l/min na l/s (hodnota /60).

Poté už jen výkon / příkon a výsledek je na světě.


   
msk reacted
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 197
 

A teď i vizu v Grafaně

image

   
budulinek reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ako mas rieseny ten posledny diagram (tie textove popisy aktivity tc)? To mas v grafane, influxe nejaku logiku, alebo ten field samotny je uz v influxe ako textovy retazec?

Inak chvalim vizual, nikdy som nevedel grafanu vysperkovat do takehoto stavu (a nikdy ani nebudem vediet/nebudem mat cas)


   
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 197
 

Díky za pochvalu, baví mě to, proto si s tím tak hraju i když času není moc.

Hodnoty mám z čerpadla přes Modbus, jsou to jen číselné údaje. Něco jsem vypozoroval, něco jsem sehnal z návodu atd.

image

Mám tam ještě "podstav" TČ, ten je zajímavější.

image

 


   
budulinek reacted
ReplyQuote
Share: