X
Forum

Forum

Střídač Goodwe gw10...
 
Notifications
Clear all

Střídač Goodwe gw10k-et

125 Posts
21 Users
5 Likes
15.7 K Views
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@elpaso a jak jsi docílil toho, že ti to co spotřebovává z baterie nepočítá jako výrobu? Sems i Loxone to co jde z baterie počítá jako vyrobenou energii (uskladněnou na později) a v celkových statistikách je součet FVE spotřeba + FVE prodej + baterie nebo alespoň tak mi seděli čísla v lednu, kdy jsem prvních 14 dní dost často nabíjel baterku, když byla cena dole.

 K tomu rozdílu: pokud bych bral dnešek, tak nejnižší cena na Spotu je teď 1,17 Kč, což je bez DPH a distribuce, nejvyšší je 3,34 Kč. Já mám distribuci a regulované poplatky za 1 Kč a při prodeji poplatek 0,37 Kč, tedy 1,37 Kč/kWh poplatkový rozdíl (plus DPH z nákupní ceny u 1,17 je to 0,25 Kč) celkem 1,62 Kč pouze na poplatky. 1,17 + 1,62 (což je více než 100% nákupní ceny) 2,79 Kč a to v tom nemáš amortizaci baterky, která také není zanedbatelná. 

Proto minimálně rozdíl 100% u vyšších cena a u takto nízkých 200 nebo 300% jinak je zbytečné sraní a opotřebovávání zařízení (baterky, střídače). 

To je můj názor.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

@kostalkarel vyroba je vyroba... nic jsem nikde nenastavoval. SEMS pouzivam minimalne. jedu vse loxonem. kde to pocitam pomoci vykonu PV.

nad faktem, ze mam spotrebu z baterie jako vyrobu jsem vubec nepremyslel a je to prece uplna blbost. dodana energie z baterie neni vyroba 🙂 vubec nechapu jak ti neco takoveho muze SEMS potenticalne loxone ukazovat...

loni v lete (mel jse jeste velmi nizky fix) jsem nabijel v noci a prodaval z baterky do gridu kdyz byla nejvyssi cena a vse bylo naprosto spravne vsude zaznamenano (SEMS, loxone over modbus)

regulovany poplatek 1kc je nejak divne moc diky regulaci a zastropovani, ktere je jak na silovku tak (imho) i na regulovanou slozku. mam d57d a komplet regulovana slozka mi vychazi pod 50hal

 


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@elpaso s tou cenou u D57d BezDodavatele (ale měli by být všude stejné až na distribuci dle distribučního území) a nepíšu měsíční poplatky:

1/ Cena za služby 360 Kč/MWh (to mám á v ceníku, ale nyní jsem koukal a už mají 544,5Kč)

2/ Daň z elektřiny 34,24 Kč/MWh

3/ Systémové služby 137,37 Kč/MWh

4/ Distribuce VT 376,39 Kč/MWh / NT 217,78 Kč/MWh

5/ DHP 21% z ceny na SPOT

360+34,24+137,37+217,78=749,4 Kč s DPH za MWh v NT + DPH 21% ze SPOT ceny

360+34,24+137,37+376,39=908 Kč s DPH za MWh ve VT + DPH 21% ze SPOT ceny


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

@kostalkarel zjednodusim to prumerem za ledem podle vyuctovani BD:

silovka spotreba celkem 1700kWh z toho 1437kWh NT:

- regulovane platby celkem 779.91kc / 1700 = prumer 45hal/kWh + DPH => 55hal/kWh

- obchodni platby -> 130 (plat za 31 dny) + 510 (sluzba za 1700kWh) + 5100 (silovka) = 5740 + DPH = 6945kc => 4kc/kWh

takze celkova cena z vazeneho prumeru je cca 4.6kc/kWh


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@elpaso od kdy mas smlouvu? mě to tak nějak sedí bez těch 360 Kč/MWh za obchodní služby, kterou mají v ceníku od 1.1. a teď od 2.2 ji zvedli na nějakých 560 Kč/MWh pro oba směry. Předpokládám, že změna ceníku pokud není oznámena 30 dní předem platí pouze pro nové smlouvy.

 já mám VT 28 kWh, NT 847 kWh

 Dodávka energií

       Obchodní platby - 3159,13 Kč / 875 = 3,61 Kč/kWh průměr

       Regulované platby - 762,4 Kč / 875 = 0,871 Kč/kWh průměr

 Výkup energií

      Obchodní platby - 99,97 Kč za 30 kwh = 3,33 Kč/kWh

      Cena za službu - 363 Kč/MWh = 10,89 Kč za 30 kWh

 Částky jsou s DPH (kromě výkupu, který nepodléhá dani) 


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

smlouva od 7.12.2022


   
ReplyQuote
(@kumpa)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 51
 
Posted by: @kumpa

@ondy Presne, SEMS az tak neresim, v PV masteru se zobrazuje to, co ma. Resp. kdyz to zmenim pres Loxone, tak v PV masteru je spravna hodnota a to je pro mne "smeroplatny" 🙂 Nezkousel si laborovat s FastCharge a nastavenim, na kolik procent se ma nabit baterka z gridu? Chci se do toho pustit, takze pripadne pak napisu postrehy, jen ted se nedostava casu...

Pres vikend byl cas, tak sem zprovoznil fast charge rizeni z Loxone. Registry sedi - 47545 pro zapnuti nabijeni (a vycitani stavu nabijim/nenabijim) z gridu a 47546 pro nastaveni hladiny nabiti. Trochu sem laboroval se detekci ukonceni nabijeni, nakonec pomohl blok pro detekci sestupne hrany z 1 na 0 z registru 47545, kdyz stridac ukonci nabijeni.

Je tam stale otazka vyuziti tyhle funkcionality, ale chodi to 🙂


   
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 86
 

@kumpa - fast charge je prostě nabití baterie z gridu? Nebo ten "fast" tam má i jiný význam?


   
ReplyQuote
(@kumpa)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 51
 

@ondy Nema, je to jen terminologie GoodWe. 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Ahoj, nevěděl by náhodou někdo, jak získat z Home assistant přesné ty příkazy, co odesílá do střídače? Potřebuji z toho vytáhnout u část, kde změnim Inverter operating mode. Potřebuji to přenést do noderedu. Vyčítání všech hodnot není problém, ale chtěl bych moct změnit toto. Neexistuje třeba nějaký log, který bych zapnul.. kam by se to zapsalo?

Procházel jsem si na githubu ten plugin do HA ale je tam toho spoustu a hlavně ten příkaz se skládá z plno prvků a celé se to odešle jako hex do modbusu. port 8899 na UDP

 

Toto je část co je v HA

    async def set_work_mode(self, work_mode: int):
        """Set the inverter work mode"""
        await self._inverter.set_work_mode(work_mode)

 def update_value(self, inverter_response):
        """Update the entity value from the response received from inverter"""
        self._data = inverter_response
        self._attr_native_value = inverter_response.get(self._sensor)
        self.async_schedule_update_ha_state()

 

Díky

image
image

 

Info jsem čerpal zde, kde je plno zajímavejch věcí.

High voltage hybrid inverter (GW6000-EH) with EV battery (Chevy Volt) | Page 6 | Second Life Storage & Solar

This post was modified 1 year ago by Dáda

   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Například po odeslání tohoto to načte všechny senzory

image
image

   
ReplyQuote
(@kumpa)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 51
 

@vary

Ty registry jsou popsane tady https://github.com/marcelblijleven/goodwe/blob/master/goodwe/et.py, konkretne:

image

Je to vsechno komunikace pres ModBus. Ja si zatim hral jen s FastCharge rizenim z Loxone, ale funguje to. Zapis hodnoty "1","0" na ty dane registry aktivuji prislusne funkce.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

a jaký používáš ten port ? Máš to skrze ten wifi dongel nebo jak ?


   
ReplyQuote
(@kumpa)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 51
 

@vary Nesedim ted u pocitace s Loxconfigem, ale tusim ze defaultni 247 modbus over tcp port. Na stridaci sem Wifi modul menil za Lan modul, takze mam zkusenost s tim. Ale pry modbus over TCP funguje i s tim wifi donglem. Tady je pripadne sablona do Loxconfigu - https://library.loxone.com/detail/goodwe-inverter-461/overview

Lze pak pouzivat modbus registry a neni nutny resit to kodovani a prevod do Hex. To bych nedal 🙂


   
ReplyQuote
 Ondy
(@ondy)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 86
 

@vary - jak píše kumpa, LAN modul má Modbus TCP, WiFi někteří psali že mají, můj to neměl (stará verze, starý FW, nevím, nezkoumal jsem). Ještě je druhá varianta Modbus RTU přes RS-485, ale to vyžaduje zapojení kabeláže.


   
ReplyQuote
Page 6 / 9
Share: