Forum

Forum

Sledování spotřeby ...
 
Notifications
Clear all

Sledování spotřeby el. energie a rozdělení na VT/NT

10 Posts
8 Users
1 Likes
2,351 Views
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 440
Topic starter  

Ahoj,

než začnu znovu vynalézat kolo, nemáte někdo elektroměr zapojený na E a P (tj. ne impulzní) na blok měření spotřeby a rozdělujete E (aktuální absolutní hodnota spotřeby na měřidle) podle tarifu VT/NT (dig. vstup)?

 

Díky, zdraví

  A.


   
Quote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 826
 

2 moznosti:

- vezmu celkovou spotrebu za minuly rok a videlim celkovou cenou, ziskam realnou cenu za kWH a dal se tim nezabyvam 🙂

- nebo vezmu pomerove cenu za kW pro VT a NT a zprumeruju podle mnozstvi hodin v danem tarifu. toto sebou ale nese nesvar, ze z principu celkova cena za kWH klesa s mnozstvim odebrane energie, neni to o moc, ale deje se to


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Pro VT a NT používám samostatné bloky aktivované podle toho jaký tarif aktuálně je pak je vzorec kde konstanta je současná cena VT / NT . Pro konstantní platby za den použít denní impulz . No a pak to jednoduše sčítám.

nevím jestli je to co jsi chtěl ...


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 440
Topic starter  

Nejde mi o cenu, ale chtěl bych vyloženě přesné statistiky kolik se spotřebuje v kterém tarifu. 2 bloky bych rád použil, ale vzhledem k tomu, že elektroměr přes ModBus dává celkový stav napříč tarifama (předpokládám, že hodit do bloku posílat aktuální spotřebu a nechat ho to sečítat už tak přesné není), je to složité rozdělit. Napadají mě nějaké šílenosti přes analogové paměti, odečítání při změně tarifu apod. Ale pak ještě řešit situace kdy dojde k restartu miniserveru apod...


   
ReplyQuote
(@karlos)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 6
 

Já to mám takto, snad ti to pomůže:

This post was modified 5 years ago by Karlos

   
Aleq reacted
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Solidni spletenec 🙂 Podle me by stacilo mit signal HDO na analogovem prepinaci + 3x blok mereni energie a vyjde to na stejno. Pro vypocet ceny potrebujes i celkovou spotrebu, tu tam nikde nevidim


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 826
 
Posted by: nksh

Solidni spletenec 🙂 Podle me by stacilo mit signal HDO na analogovem prepinaci + 3x blok mereni energie a vyjde to na stejno. Pro vypocet ceny potrebujes i celkovou spotrebu, tu tam nikde nevidim

hele to me vubec nenapadlo... mam HDO zapojeny do elektromeru, ale uz ho mam vypojene v rozvadeci aby mi jelo tepelko/klikamtizace kdykoli...

tak to me laka zkusit 🙂 ktere vodice v HDO 3x1.5 jsou NO/NC v pripade VT/NT? thx!


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

Když tu otázku čtu, tak bych řekl ať radši nic nezkoušíš. Omlouvám se, za tu poznámku 😀

 

HDO jde do nějakého relátka přes jistič. Jaké dráty 3x1,5 máš na mysli se dá jen odhadovat, ale předpokládám, že to jsou ty do relé od hodin., Tam máš 230V. Jestli ti šly do stykače, který spínal 3x230V, tak na ně můžeš pověsit relé a tam budeš mít kontakty, jestli šly do nějakého relé, tak přepoj podle pořeby to relé.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Pozor na to že u HDO se spíná nula ne fáze!


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 
Posted by: @karlos

Já to mám takto, snad ti to pomůže:

Ahoj jak se dela ta podminka pro HDO na vypocet potrebuju IF HDO THAN kw* 125 ELSE kw*256 ale nejak sem nevykoukal z tech bloku jak udelat takhle trivialni podminecny prikaz. Dal bych jeste ocenil klasicky CASE

 


   
ReplyQuote
Share: