Forum

Forum

Signalizační dioda ...
 
Notifications
Clear all

Signalizační dioda v tlačítku

16 Posts
7 Users
2 Likes
2,277 Views
(@pavelcz)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
Topic starter  

Nedokážete mi poradit jak vyřešit rozsvícení signalizační diody pod tlačítkem tak abych nemusel zabírat digitální (relé) nebo analogové výstupy z Loxone extensionů. 

Ovládám přístroj na 220V s kterým nemám vizuální kontakt a potřebuji vědět jestli je zapnutý nebo ne.

Díky


   
Quote
(@pavelcz)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
Topic starter  

Napadlo mě využít relé které spíná 220V spotřebič a zařadit tam odpor. Spíš půjdu cestou externího relé. 

Zajímalo mě jak to řeší ostatní.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Paralelně s tím relé (pokud ho spínáš DC) můžeš dát led diodu. Jen ji musíš správně dimenzovat nebo omezit tím odporem.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

ja bych ty veci zas takhle neprekombinovaval ;-).

vidim to u sebe s odstupem casu. kazdy zbytecne komplikovany reseni se casem bud vysere, nebo s nim zacne byt problem. Osobne u sebe ted vidim spis cistku podobnych napadu a zjednodusovani.

A davat jeste nejaky odpory na relatka, nevim no.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Já v tom nějaké překombinování nevidím. Spousta relé má i signalizační modul, takže se dá např. použít přímo tento výstup. Dávat jen kvůli led signalizaci další relé mi přijde mrhání prostorem i penězi. Do tlačítka může ustřihnout klidně 2 cm barevného CV led pásku přímo na 24V, aby nemusel řešit odpor.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1901
 

Co tak nieco taketo ak mas dmx .

pozor neda sa nastavit kanal musia sa zapajat zasebou ak ich chces viac.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

mne spis zaujalo to rele s vystupem, netusil sem, ze neco takovyho lze. muzes plz @cybermole poslat nejaky link? Zkousel sme googlit "rele se signalizacnim vystupem" ale nic moc.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 

Většina patic Finder to má již v sobě, např. 93.01.7.024 a nebo třeba u 95.95.3 je to volitelné příslušenství.


   
L reacted
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Patice pro některá relátka např. finder má další možné funkce, které se "aktivují" vložením modulu např. pro signalizaci chodu, ochranu proti přepětí, přepolování, časovové spuštění...


   
L reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Podle mně, pokud někdo potřebuje signalizaci v tlačítku - tzn na stěně - resp pod tlačítkem, tak je nejlepší použít DMX. Protože v tlačítku +24VDC máš (na to spínání pro DI), pak tedy stačí přímo z rozvaděče poslat z dmx dimmeru jeden kanál (GND) a je to vyřešeno. Momentálně si začínám hrát s programovatelnými led páskami - resp. převodníky z DMX na SPI, což by možná bylo ještě zajímavější.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ještě mně napadla jedna vychytávka. Já mám něco podobného na chatě, akorát to nemám v tlačítku ale pomocí orientačního osvětlení v místnosti. Při západu slunce mi osvětlení pod kuchyňskou linkou dvakrát blikne. 

Takže když něco zapneš, můžeš to signalizovat bliknutím nebo dvojím bliknutím světla v dané místnosti. Pak Tě to nebude stát vůbec nic, kromě tvého času na vymyšlením logiky 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

@koldavideo: To DMX jde tahnout az takhle moc do hvezdy? Protoze abys to dostal do kazdeho vypinace, tak predpokladam,ze co vypinac, to kanal. Tzn potrebujes hvezdu po celem dome. To ta sbernice da?

Prijde mu to uz takove dost hardcore ohnuti DMX 😉


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Na signalizační diody mám v rozvaděči arduino.

https://www.aliexpress.com/item/1pcs-NANO-V3-0-3-0-Controller-Terminal-Adapter-Expansion-Board-NANO-IO-Shield-Simple-Extension/32886065082.html

Zatím ho mám píchnuté přímo přes USB k Raspberry, kde běží Node Red a node-red-node-arduino . Chystám se na Arduinu zprovoznit UDP, abych mohl přímo komunikovat s Loxone. Na Arduino UDP plánuju využít sketch od MSK na Railduino ( https://github.com/dusanmsk/railduino-udp). Pro začátečníky ideální, stačí ze skeče odmazat věci, které nepotřebuješ (1-wire atd.) a přečíslovat piny.

Jo, je to zase další stroj do rozvaděče, ale myslím, že to ještě není překomplikované....

DMX je taky řešení.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@L : Luďku, všechno mám do hvězdy a zatím bez problémů. 

V tomto případě jsem ale neměl na mysli aby byl DMX v místě tlačítka ale aby byl v rozvaděči. Předpokládám, že dotyčný má podobně řešené vypínače jako všichni ostatní, takže tam asi dotáhnul UTP kabel a určitě mu zbyly nějaké volné žíly. Takže stačí když dá do rozvaděče jeden 24-kanálový DMX dimmer na din lištu (který stmívá GND) a vždy tuto GND poslat po jedné žíle do daného vypínače. Ve vypínači pak dá Ledku v sérii s odporem a už mu to bude hezky svítit. Já takto budu řešit na chatě orientační osvětlení. 

Jen bude asi lepší, když pak bude těch 24VDC do vypínače jistit tavnou pojistkou, protože už tam bude i GND, tak se může stát cokoli. Ale to jen pro sichr.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ehm.. no to vše platí, pokud má co tlačítko to kabel. Pokud používá TREE tak těch volných žil asi tolik nebude. 🙂

Ale asi si rozumíme. Jeden 24-kanálový DMX na din lištu stojí pár doláčů a udělá hodně muziky.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: