Forum

Forum

schema ovladania ku...
 
Notifications
Clear all

schema ovladania kurenia

12 Posts
6 Users
0 Likes
1,025 Views
(@muflon_)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
Topic starter  

Caute, 

uz niekolko rokov riesim v mojej instalacii taky problem ze pokial mi Lox zavire viacej okruhov podlahoveho vykurovania tak mi spadne tepelne cerpadlo do chyby a vyzaduje manualny zasad (vsimnem si to len tak ze je nam zrazu zima :)) Instalater ci uz Lox alebo TC na to nemyslel a musim si poradit sam. vyriesil som to tak ze som odpojil 4 okruhy od ovladania a tie su stale otvorene. Napada ma vsak ci sa s odstupom casu neda spravit schema tak ze by som pomociu novych blokov dokazal spravit podmienku ze nemoze zavriet vsetky resp. ze musi nechat aspon 4 okruhy otvorene. 

Vedeli by ste mi prosim pomoct? Uplne idealne ak by ste uploadli draft schemi nech to lepsie pochopim

 

Velka vdaka

 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 

Instaluj přepoušťecí ventil mezi stoupačkou a zpátečkou a máš po problému.

Může být pružinový nebo elektrický.

Čerpadlo potřebuje přes sebe točit určité množství topné vody a když mu to neumožníš, hodí chybu a odstaví se. 


   
ReplyQuote
(@muflon_)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
Topic starter  

Ahoj, 

to som presne mal spravene cca dva tyzdne. (vratane expanznej nadrze) 

Cerpadlu resp mne to nerobilo dobre pretoze to generovalo hodne neprijny zvuk. ( nedalo sa pri tom spat) - som to zrusil aj ked to riesilo problem. 

Preto som myslel ci to nevieme urobit rozumne softverovo. Ak nie , resp.  by to mohlo byt nesplolahlive, kaslem na to a necham to tak ako je to teraz 

 

este raz vdaka


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Jestli dobře chápu co píšeš, tak v podstatě Loxone ví, že nepotřebuje topit nebo potřebuje jen málo a TČ si myslí něco jiného. Navíc TČ nebude invertorové, takže v podstatě topí naplno a pak spadne do chyby, protože je voda moc teplá (protéká jí málo)

Jestli je to tak, tak bych podle potřeby tepla, kterou spočítá Lox, blokoval TČ pokud je potřeba menší než nějaká hodnota.Ber to jen jako nápad, nejsem profík 😉

Má v sobě TČ oběhové čerpadlo? Reguluje mu výkon? Dokážeš z TČ vyčíst nějaké údaje do Lox?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 

I inventorové potřebují mít zajištěn minimální průtok. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2216
 
Posted by: @muflon_

Ahoj, 

to som presne mal spravene cca dva tyzdne. (vratane expanznej nadrze) 

Cerpadlu resp mne to nerobilo dobre pretoze to generovalo hodne neprijny zvuk. ( nedalo sa pri tom spat) - som to zrusil aj ked to riesilo problem. 

Preto som myslel ci to nevieme urobit rozumne softverovo. Ak nie , resp.  by to mohlo byt nesplolahlive, kaslem na to a necham to tak ako je to teraz 

 

este raz vdaka

Tady je něco divně. Otevřený bypass mezi stoupačkou a zpátečkou při zavřených hlavicích se musí vždy projevit pozitivně. 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

@muflon_

Jak rika _Petr_ vycist nejake udaje z TČ a podle toho ridil rychlost nebo on/off obehoveho cerpadla. Pokud se ti to nepodari vycist, zajistit si data sám prostrednictvim nejakeho prutokomeru (0-10v) nebo sensoru teploty do potrubi k obehovemu ceraplu TC.... 


   
ReplyQuote
(@muflon_)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
Topic starter  

@gisbern @_petr_ , ano to by sa dalo velmi pekne pokial by instalater TC rozmyslal a ad1. TC by malo interface ad2 mal by som k nemu dovedene akekolvek kable po ktorych by som vedel s Lox komunikovat. Toto zial nebude cesta 🙁

@kobra23 ono teb bypass vyzadoval dalsie obehove cerpadlo a expanznu nadrz preco to netusim akurat som si to overoval u dvoch spolocnosti a obe potvrdzili ze ak chcem bypass tak to musi byt pozapajane presne takto. A prave to dodatzovne obehove cepradlo a zrejme nejaka cas v TC sposobovala to ze to vytvaralo dost velky hluk (ale principialne to fungovalo)

 

Mne to zial pride len tak ze by som to urobil prostrednictvom Loxone ale neviem sa nastartovat pre pripravu schemy. Nieco na styl podmienok ze nesmie zavriet viac ako 70%

Nieco sa mi zda ze nove bloky mali taku moznost ale neviem to teraz najst.

Ako som pisal , v najhorsom to necham tak ako to mam uz 4 roky 🙂

 

Este raz dikes


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 
Posted by: @muflon_

@kobra23 ono teb bypass vyzadoval dalsie obehove cerpadlo a expanznu nadrz preco to netusim akurat som si to overoval u dvoch spolocnosti a obe potvrdzili ze ak chcem bypass tak to musi byt pozapajane presne takto. A prave to dodatzovne obehove cepradlo a zrejme nejaka cas v TC sposobovala to ze to vytvaralo dost velky hluk (ale principialne to fungovalo)

Nemyslim. Hydrobox ma v sobe expanzni nadobu i obehove cerpadlo v zakladu (ted se omlouvam, nevsiml jsem si, jestli je to zeme-voda, nicmene predpokladam vzduch-voda). A je nutna instalace prepousteciho ventilu, neco jako toto:

https://www.toparmatury.cz/heimeier-hydrolux-34-5501-03.000-prepousteci-ventil-dn20

Tento ventil je tichy a pomerne spolehlivy. Pokud ho nemas, musi se TC pri zavreni vsech smycek vyhodit do poruchy (jak pises), protoze na to ma prutokovy prepinac. Veliky hluk mi nedava smysl, nemohlo to byt zavzdusnene?


   
ReplyQuote
(@muflon_)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
Topic starter  

@jakub, ano je to vzduch-voda. Skusil by som teda este oslovit dalsiu instalatersku particku ci by to nevedeli "podratovat" Chapem to spravne ze to na co si poslal link by malo stacit?

Ja som tam nie take nemal a bolo by super znova dostat pod kontrolu TC LOX-om.

Aj ked ako som pisal, neviem ci to ma pri podlahovom vykurovani, v zateplenej novostavbe, anhydrid podlahe vobec vyznam

 

Dik


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Podle mě nemá smysl řešit pojistky, které oddálí chybový stav, ale v první řadě je potřeba řešit nějakou zpětnou vazbu , když vlastně regulací měníš to, co je k TČ zapojené. Jestli zavřeš okruhy, protože topis nepotřebuješ, a TČ si myslí, že je potřeba topit, tak je něco špatně. Podle čeho ti TČ určuje, jestli má nebo nemá topit?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Co mas presne za TC? Na bypass by som si daval sakra velky pozor. To TC ten prietok primarne kontroluje z jedneho dost podstatneho dovodu - defrost. Ak tam das bypass a nebude dost energie na odmrazenie (dostatocny objem nahriatej vody alebo podlahy), mozes skoncit v 2 situaciach - v tej v ktorej si teraz (TC spadne do chyby lebo priliz klesne teplota vody), alebo v tej, v ktorej nikdy nechces v sezone byt - nema/nezaberu ochrany a zmrzne a roztrhne vymennik.

Problem je potrebne riesit komplexnejsie a ako pisali nadomnou, obmedzenim prikonu/odstavkou TC pri zavretych okruhoch. Resp. prerobit uplne riadenie TC aby sa okruhy vobec nemuseli zatvarat.


   
ReplyQuote
Share: