X
Forum

Forum

Propojení Loxone Mo...
 
Notifications
Clear all

Propojení Loxone Modbus + Abb elektroměr

164 Posts
33 Users
10 Likes
39.7 K Views
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Díky za feedback, údaje doplním během dne, jakmile vyšetřím trocha času; s tím TCP převodníkem to nemám vyzkoušený, takže tak shrnu jen to, co je dostupné zde na fóru;


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Funguje to naprosto stejně jediný rozdíl je v tom, jak Loxone čte 32 bitové hodnoty (přes 2 registry). Loxone modbus extension je čte tak, že přečte prvně první registr a pak následně druhý. Hodnotu poskládá jako 1. registr * 2^16 a přičte k němu hodnotu z druhého registru – což je správně. V případě TCP převodníku si Loxone prvně požádá o druhý registr a následně až pak první, takže je výpočet špatný (registry jsou přehozené). Právě proto je s TCP převodníkem nutné zaškrtnout možnost „Pořadí registru“, které zajistí, že se prvně přečte první registr, následně druhý – toť je celý rozdíl. Na takto přehozené hodnoty se pak už aplikuje stejný vzorec jako ten o pár řádků výše.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Díky za osvětu - návod jsem aktualizoval. budu rád za postřehy, snad to lidem pomůže


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

Nedařilo se mi rozběhat ABB alektroměry s Modbus extension. Vše kontrolováno několikrát a nemohl jsem na to přijít. Dráty, nastavení....?

Dnes jsem ze zoufalství z konfigurace odstranil Modbus extension i se zařízeními a nainstaloval vše znovu, pár minut práce a najednou komunikace fungovala na první dobrou.

Netuším, v čem byl problém. Kdysi jsem používal extension pro Railduino s jinou rychlostí. Po nákupu ABB elektroměrů jsem změnil rychlost, ostatní parametry zůstaly stejné a pomohlo až "vystoupit/nastoupit". 

Tak hlavně už to chodí. 


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Ač se to snažím pochopit tak v tom stále mám bordel...

 

Chci elektroměr, který dokáže měřit spotřebu přes jednotlivé fáze a já tak budu moct měřit moji spotřebu a rozložit ji na časové ose.

Chci to proto, abych mohl lépe naplánovat FVE a případně "upravit" návyky pro lepší využití FVE.

Elektroměr musí být dvojtarifní, protože mám sazbu D57d.

A je lepší mít 1x 3fázový, nebo 3x 1fázový?

 

A teď čemu nerozumím:

- co je to pulsní výstup? K čemu to je a jak to napojím do Loxone?

Jaký extension potřebuju abych to připojil k Loxone a mohl vyčítat data?

- když elektroměr má Modbus (přes 485) - tak Modbus Extension

- nebo RS485 Extension?

 

Můžete sem, prosím, napsat jaké elektroměry máte vy a jak je máte připojené?

Už tohle téma tady pročítám pěkně dlouho a pořád sem z toho jelen 🙁 Díky za vaši pomoc

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Ahoj:

A teď čemu nerozumím:

- co je to pulsní výstup? K čemu to je a jak to napojím do Loxone?

elektroměr má dvě svorky které připojíš na digitální vstup Loxonu a v bloku elektroměr zadáš kolikrát elektroměr tiká za kilowathodinu. Je možné si elektroměr představit jako tlačítko které sepne za 1kWh třeba 1000x

Jaký extension potřebuju abych to připojil k Loxone a mohl vyčítat data?

žádný

- když elektroměr má Modbus (přes 485) - tak Modbus Extension

- nebo RS485 Extension?

Potřebuješ buď Modbus extension nebo převodník Modbus-Ethernet je tu někde zmiňovaný.

 Elektroměry máme všichni většinou ABB z hromadného nákupu na Ebay, také tu někde sou.


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

Ahoj,

máme připojených 6 elektroměrů ABB přes převodník z Aliexpressu a u některých kusů se nedaří vyčítat správný hodnoty některých veličin (většina registrů obsahuje hodnotu 65535, u jednoho napětí je 27,2 V atd.).

Vyčítání je snad nastavený správně, převodník a elektroměry taky.

Stáhnul jsem si program Modbus Master, kde je pěkně vidět obsah registrů a přikládám pár obrázků (vlevo je vždycky špatný elektroměr a vpravo elektroměr ukazující správně pro srovnání).

Např. na elektroměru ABB_1, který měří celkovou spotřebu domu jsou špatná všechna napětí, spotřeba na L2

Nevíte čím to může být?

převodník
config
napětí L3 ABB 4
napětí L1 L2 L3 ABB 1
spotřeba L2 ABB 1

   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Předpokládám, že adresy máš správné a nedochází k duplicitám?

Bod jedna čím bych začal je připojit každý elektroměr zvlášť a ozkoušet, že funguje správně, což předpokládám, že bude (jinak je to problém elektroměru). Pokud bude každý sám o sobě fungovat správně, tak pak následně přidávat další až to přestane fungovat. Problém může být v kabeláži, která už to nemusí zvládnout. Je určitě také dobré nepoužívat v takovém počtu elektroměrů krátké časové intervaly jako 5 s, čtení trvá a dříve než se vyřídí požadavky, tak už mohou přicházet další.


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

Adresy jsou 1 až 6, interval dotazování 60 s. To je snad v pohodě.

Připojovat elektroměry po jednom vyzkoušíme a uvidíme. Zajímavý je, že na tenhle problém tady zatím nikdo nenarazil.

Podle dokumentu Troubleshooting RS485 Connections jsou taky nejčastější problémy v kabeláži, tak snad to bude tím a elektroměry nebyly tak levný, kvůli tomu, že byly vadný.

 

 

 

 

 


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
 

S modbus jsem si hrál dost dlouho a na zkoušení jsem používal SimplyModbusMaster http://www.simplymodbus.ca/download.htm

Byl jediný, který mi jakž takž fungoval. Jeho nevýhoda je, že bez zaplacení máš při každém spuštění pouze šest příkazů. Pak musíš program znovu spustit.

Každopádně bych spíš čekal, že ti nepůjde nic, nebo všechno. Při pokusech se mi občas stalo, že jsem dostal relativně smysluplnou hodnotu, přestože jsem to měl špatně! Je dobré číst příslušný proud, napětí a výkon, aby se dalo posoudit, že nekecá.

Pokud zjistíš, že reálně nefunguje žádnej, mohlo by to být tím, že je špatně v loxone parametr Pořadí registru. Já ten problém měl. Způsobuje to ten převodník.

Pokud skutečně některý funguje a jiný ne, nezbývá, než je odladit po jednom, jak už tady nakonec bylo řečeno. Zkontrolovat zapojení, jestli máš v Loxone nastaveny všechny stejně, ...


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Za sebe určitě doporučím SW QModMaster –  https://sourceforge.net/projects/qmodmaster/ který funguje jak s nativními RS485 převodníky tak s TCP zařízeními.

Jinak k tomu původnímu dotazu, za sebe bych asi viděl problém v kabeláži. Při určitém počtu zařízení a délce kabeláže může ModBus určitě blbnout stejně jako třeba 1-Wire.


   
ReplyQuote
(@pavka28)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 309
 

Čekám na převodník od Číňana,

tak jsem pátral a rozchodil toto:

ESP-8266 Modbus TCP RTU RS-485

Běží mi to na WEMOS D1 + 485 TTL převodník

Konfigurace přes webové rozhraní

 


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Přišel mí převodník z Ali a trochu tápu s nastavením.

Baroš zde dával nastavení (má firmware verzi 3009): 

Modbus1

Mi převodník přišel s firmware verzí 3014: 

Modbus3
Modbus2

 

Když dám "TCP server, Modbus TCP", tak se mi nikde neukáže remote server address. To se mi ukáže, až když dám "TCP client, Modbus TCP"..

Ale předpokládám, že musí být nastaveno jako TCP server.. trochu mi uniká, jak převodník vidí miniserver. V miniserveru se zřejmě nastavuje IP adresa a port v záložce "Adresa" modbusserveru.. díky za rady.

 


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

2 Georgio:

Jo to tak jak píšeš, převodník nastavit jako TCP Server a v miniserveru se nastavuje IP adresa a port.

převodník

   
Georgio reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@Baros: díky za radu. 


   
ReplyQuote
Page 5 / 11
Share: