Forum

Forum

Plynovy kondenzacny...
 
Notifications
Clear all

Plynovy kondenzacny kotol a loxone

27 Posts
7 Users
0 Likes
4,404 Views
(@vladoksk)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 22
Topic starter  

Ahojte, 

kedze som skor novacik, chcem sa spytat na Vas nazor k logike riadenia int. teploty.

Zostava kurenia : pl.kondenzacnym kotlom cez podlahovku, dohrievanie + dochladzovanie + ventilacia rekuperaciou (Nilan VP18K) + ovladanie ext. zaluzii..
co sa kotla tyka, riesili by ste s nim komunikaciu nejaku cez Rs485 alebo modbus ? alebo by ste sa uspokojili proste so zopinanim cez rele On/Off ? Mam na mysli, v kazdej miestnosti vo vypinaci teplomer a servo hlavice na rozdelovaci podlahovych zon.. a az ked sa dosiahne vsade pozadovana teplota daj povel Off.. Alebo by ste riesili uz daku komunikaciu kde by bolo mozno vidiet na aky vykon kotol prave ide, mozno spotreba plynu (ak by to vedel), cyklovanie.. 

Kotol zatial vybraty nemam, zvazujem viessmann. Chcel som Daikin ale este ho na SVK nemontuju 🙁

 

Ako to vidia skuseny loxonaci ? vyuzit potencial moznych info, ci ist cestou v jednoduchosti je krasa ?

 

Dik

 

Vlado

 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Nenapsal jsi o jaký typ stavby se jedná, jakou má dům akumulační schopnost a mnoho dalších údajů, které jsou důležité proto abychom tě nasměrovali správným směrem.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Ja mam kotel uplne bez integrace do nadrazeneho systemu, rizeny externim teplotnim cidlem a ekvitermni krivkou (takze feed-forward regulace) a funguje to prekvapive dobre. S rozdelovacimi ventily jsem si  hral par tydnu a ted uz skoro nevim, kde jsou:-)

Ono  asi dost zalezi, jakou mas tepelnou kapacitu a izolaci baraku. Ja mam oboji vysoke, takze zmeny teploty se deji spis v radu dni nez hodin....tim padem jsem vyhodnotil, ze nema smysl ridit neco ad-hoc a drzim vsechno konstantni.

V lehke drevostavbe to ale muze dopadnout presne naopak.

Integraci kotle mam v ukolech az kdyz nebude co jineho delat...spis kvuli monitorovani spinacich cyklu, vypinani ohrevu TUV kdyz v baraku nikdo neni atp. Je ale mozne, ze nez se k tomu dostanu, bude tam misto toho kotle uz uplne neco jineho:-)

 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Mám THERM 28 KDZ všude podlahovka takže jen jedna teplota v celém baráku ( částečně nová stavba s Heluz 50 a polišem a částečně staré zdi 1,2 m) .Takže setrvačnosti až dost . Kotel má jednu neregulovanou větev do koupelnového žebříčku jinak hlavice na každé spátečce. V každé místnosti minimálně dva teplotoměry-1Wire. Do kotle posílám z Loxone přes OpenTherm na jakou teplotu výstupní vody má topit. Venku na severní straně pod stříškou je čidlo venkovní teploty.


   
ReplyQuote
(@vladoksk)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 22
Topic starter  

@kobra23

Dom bude bungalov 1.NP, nemame radi schody.. Tepelne straty boli vypocitane na 9.5 kW ale podla mna budu aj nizsie. Ytong 300, polystyren 150, 3skla na paske, zateplene ostenia, plocha strecha Ytong ekonom 250, polystyren 300 + spady (~80).

Po vyspati sa, predsa len Loxone bez integracie KNX je Single point of Failure asi pojdem do riesenia aby sa podlahove zony ovladali loxonom ako NO ( default open ). Ak sa to raz zahryzne nech neni problem. Info o kotli cez rs485/modbus zrejme vynecham, nerad by som spadol do celovecernych vysedavaniach pri kompe, aby som googlil mozno aj warning hlasky nevyladeneho sw od kotla .. predsa len co oko nevidi, to srdce neboli :))

Rekuperaciu do loxone dam, vraj to s Nilanom maju pekne spravene, uvidim ake bude vyuzitie. A tiez to urbim tak aby ak sa zahryzne Loxone (trebars failne karta) aby rekuperacia sla aspon na minimum.

Zaluzie este pouvazujem, nasiel som viac moznosti ako ich setnut aj tu na fore, prax ukaze co je najvhodnejsie.

Celkovo sa uberiem asi cestou aby Loxone riadil tie rozmaznavacie veci ako svetlo, alarm, zabudnute otvorene okna pri odchode prec, mozno meranie FVE aby som videl ako je to rentabilne a kde sa co da vyuzit lepsie, ale zaroven to postavit tak aby ked sa zahryzne a nebudem doma, gazdina nezosalela..

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@vladoksk

V tom případě s nějakou regulaci moc nepočítej. Když nějakou místnost zavřeš od topení, bude trvat desítky hodin, než se ta změna projeví. V reálu se ti budou teploty v domě infiltrací přes zdi stále srovnávat.

Alarm řeš mimo Loxone.

Kotel nech žít svým životem. Smysl mu říkat co má dělat by mělo jen v případěm, že by si měl akumulační nádrž, kterou by ten kotel nahříval a až toopný systém by byl zásobován energií z akumulační nádrže.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Mam tiez Ytong300 a 200EPS. Chcel som tiez nejku lepsiu komunikaciu s kotlom (Junkers) ale momentalne nemam este ani hlavice nahodene a idem cisto podla vnutorneho termostatu. Citim trochu rozdiel izby sevet juh. Cize hlavice tam nahodim koli prisktreniu juznych izieb.
A kotol budem spinat len ON/OFF. Ak by si chcel co viem tak Proterm Vailant ma modul EBUS na 0-10V co by bolo jednoduche pripojit k Loxone. Len sa mi zda dost 200 €.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 
Plyn 20200115

pro ukázku spotřeba plynu včera a dnes s tím že posílám do kotle z Lox pouze požadavek na teplotu výstupní vody, žádné spínání čerpadla atd. 


   
ReplyQuote
(@vladoksk)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 22
Topic starter  

@dalibor

a tento graf si vyrobil ako ? zvlast plynomer a na nom citacka pichnuta do loxone ci z kotla to nejak citas ?


   
ReplyQuote
(@vladoksk)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 22
Topic starter  

@kobra23

to je pravda, a kedze rekuperacia pojde stale tak asi aj ta teplota bude rovnaka vsade.

K rozdelovacu potiahnem asi iba kable a prvu zimu necham tak, uvidim ci je to potrebne a ma to vobec vyznam.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

To je z Energomonitor a čidlo je na plynoměru


   
ReplyQuote
 RG
(@rg)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
 

Aj Buderus vies ovladat 0-10V - prostrednictvom EM10 modulu a analogovym vystupom. 

@dalibor ake cidlo pouzivas na plynomer? 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Je to bezdrátové v rámci Energomonitoru dodává se jsko celek s vysílačem žádná integrace do Lox . Na portále Energomonitoru jsou výsledky a exportu do Excelu ale není to “darma-zdarma” 🙂


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@rg EM10 cena 326€ to je trochu dost.


   
ReplyQuote
 RG
(@rg)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
 

@smotek7 pozeram ze hej 🙁 ja som to daval pred viac nez 5 rokmi... a pravdupovediac mal som v hlave zafixovanu inu cenu, co som za to dal... 

 


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: