Forum

Forum

Plynovy kondenzacny...
 
Notifications
Clear all

Plynovy kondenzacny kotol a loxone

27 Posts
7 Users
0 Likes
4,402 Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1892
 

100€ by som zato este dal . Pritom to nic nevie.


   
ReplyQuote
(@sundevil)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 197
 

@smotek7

Cim jednoduchsi to je tim lepe. To plati pro vsechno.

Ja mam viallant a pokud bych chtel vsechno ridit tak bych musel koupit knx, ebus a colormatic. CCA 1000 Euro

Mam ted jen zapnout a vypnout a mam klid. V jednoduchosti je sila.

 

V bojleru mam uprostred cidlo teplotni a mamnastaveno kdy se mi ma zapnout prihrev vody z kotle. Priklad zapnout pri 38 stupnich a vypnout pri 50 prez blok radio si muzu nastavovat ruzne teploty.

Pak mam zasuvku na cerpadlo do bojleru a kdyz jsem mimo domov tak se mi vypne uplne prihrev vody. Nebo mam nastaveno ze od 22:00 do 7:00 mam taky vypnuto.

 

CO se tyce nejake ekvitermni krivky to je asi zbytecne. 2 x za rok kdyz je pod -10 tak zvysim topnou vodu na 50 jinak mam nastaveno 40 a mam klid.

Kdyz jsem mimo domov kliknu miimo domov a zapne se mi alarm vypne kotel a bojler.

Podotykam ze bydlim v byte z roku 39 takze mi nikdy neklesne teplozta v byte pod 18 stupnu ikdyz je venku -10

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Čím větší akumulační schopnost domu, tím větší je blbost řídit vytápění podle ekvitermní křivky. Leda pokud by to šlo nastavit v kombinaci s vnitřním čidlem, kdy se dá nastavit procentuélní vliv mezi venkovním a vnitřním čidlem.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@kobra23 Tak tomu nerozumim. Ja bych rekl, ze to je presne naopak - cim vetsi akumulace domu (=delsi odezva na zmenu), tim vetsi ma podle me smysl ridit topeni podle toho co se deje venku (feed-forward regulace). Pokud bych mel cidlo teploty vevnitr a ridil podle toho vytapeni (feed-back regulace), tak prave u toho baraku s dlouhou odezvou (velkou akumulaci) resim situaci, kdy venku zacne vic mrznout, kotel porad drzi konstantni parametry, za dva dny mi zacne klesat teplota vevnitr, kotel teprve ted prida a zase dva dny cekam, nez se barak dohreje na zadanou teplotu (pokud to chci mit rychlejsi, musim zasadne zvednout teplotu topne vody, coz se nemusi libit treba podlahovym krytinam).

Kdyz mam ekvitermni regulaci, cidlo teploty je venku, kotel zacne o trosku vic topit hned jak venku klesne teplota (a vevnitr o tom jeste vubec nic nevim) a tim padem vevnitr drzim konstantni nastavene parametry jen s malymi zasahy do teploty topne vody. Coz je dobre nejen pro podlahy, ale treba i pro ucinnost kondenzacniho kotle.

Tolik ma intuitivni predstava amatera - netopenare (podporena dvouletym spokojenym fungovanim bez termostatu:-)


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Ne, takhle to bohužel nefunguje. Čím více zateplený objekt, tím horší řízení venkovním čidlem.

Něco o tom vím, 20 let je montujeme a asi nám to běhá na 2.500 instalacích. Celkem jednotky od 8-10 výrobců.

Než lidi začali zateplovat, tak to byla brnkačka to nastavit (např. rok 2001), pak přišla Zelená úsporám (2008) a začal to být boj, no a dnes bez vnitřního čidla ani ránu.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

To že ti to funguje je známka toho, že:

1) to výrobce dobře nahrubo nakonfiguroval předem a ty jsi si to vyladil přesně na parametry svého domu, místa kde bydlíš, nadmořské výšky atd.

2) se na to výrobce vykašlal a ty jsi xxxx hodin strávil laděním křivky, jejím ohnutím, nebo zploštěním, posunem nahoru, posunem dolů a mnoha ještě dalšími parametry, které jsou potřeba.

Gratuluji, jseš jeden z mála, komu to šlape tak že jsi spokojený.

3) další možnost je, že neřešíš změnu vnitřní teploty v řádu stupňů nahoru nebo dolů. Pro mě už by výkyv více jak 0,5°C byla známka diskomfortu. Mám rád stabilních 22,5°C v domě ať se venku děje co se děje. 

This post was modified 4 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@kobra23 Ne ze bych do toho chtel rypat, ale mohl bys prosim napsat jak to funguje, kdyz to takhle nefunguje? 🙂 Docela rad bych rozumnel tomu, proc vetsi tepelna kapacita domu diskvalifikuje ekvitermni rizeni...

Krivku jsem si ladil sam. Mam kotel Viessmann Vitodens 222W a tam se nastavuji jen dva parametry - sklon a offset - tj. jsem si nameril par bodu a dosadil do linearni rovnice y=ax+b a bylo. Ztraty vedenim pres tepelnou obalku baraku jsou taky linearni zavislost, takze mi to dava smysl. Nemel jsem tehdy jeste udelane digitalni mereni a logovani teplot, takze jsem si opisoval hodnoty ze stareho rtutoveho teplomeru:-) Nejak to funguje. Jednou bych rad udelal poradnou regresi z databaze namerenych hodnot, ale nejsem si jisty, ze to zlepseni pocitim... Mas pravdu, ze mi teplota o nejaky stupen doma lita ... ale povazuju to za prijatelne, konec koncu zmerit teplotu s presnosti lepsi nez 1°C uz mi prijde docela veda a rozhodne to necekam od snimacu, ktere mam umistene ve vypinacich...

To, co pises s izolaci domu mi (na rozdil od tepelne kapacity/setrvacnosti) docela fyzikalne sedi - predstavuju si, ze s vyssi izolaci je system nachylnejsi na zmeny teploty zpusobene necim jinym, nez jsou ztraty vedenim do venkovniho prostredi (tj. napriklad aktualni pocet "topicich" osob v dome, pustena trouba, aktualni solarni zisky atp.). Tyhle faktory potom hraji v dobre zateplenem baraku vetsi roli nez zmena venkovni teploty o nejaky stupen. Ekvitermni krivka o nich nema ani paru, takze je jasne, ze rizeni zpetnou vazbou (vnitrnim teplotnim cidlem) je na miste.

Jenze je tu ta otazka setrvacnosti - v lehke, dobre zateplene drevostavbe s minimalni akumulaci je jasne, ze zmena vykonu topneho systemu vyvola dost rychlou zmenu vnitrni teploty. Takze tam termostat beru jako nejlepsi reseni. U tezkych staveb s velkou akumulaci bych ale rekl, ze ty tuny betonu a VPC cihel proste efekt pustene trouby spolehlive "vyzehli" a nema tim padem ani vyznam podle toho regulovat topeni. Proto mi naopak pripada ekvitermni rizeni do tezkych staveb vhodne.

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

@ptr-dvorak

Nevím jak to naspsat jinak jednoduše, ale zkusím.

Do kvality řízení dle ekvitermní křivky dle venkovního čidla velmi výrazně vstupuje co se děje v domě. Čím zateplenější dům a větší setrvačnost obydleného domu, tím horší je ji nastavit bez korekce pomocí vnitřního čidla.

Představ si dům, kde nikdo nebude bydlet a budu v něm chtít udržet např. stabilně 22.5 st.C. Dům je u lesa, na severně orintovaným svahu a od zaří do května je zastíněn stromy, tudíž slunce neovlivňuje jeho vnitřní klima. V tom případě vyladím ekvitermní křivku podle tepelné ztráty domu, která má nějaký vztah k venkovní teplotě a mám hotovo a o nic se nestarám. Dám tam teploměr se záznamem a zjistím, že se mi teplota mění v desetinách stupně, nař. protože zrovna venku foukalo.

Tento stav mi přestává fungovat, v momentě, kdy do toho domu dám obyvatele. Každý člověk je plus 40-90W energie každou hodinu, kterou se v tom domě zdržuje. V momentě, kdy začne vařit, žehlit, sexovat atd. mi do toho domu každý člověk vnáší energii o které venkovní čidlo vůbec neví. Čím více zateplený dům, tím více se činnost člověka v domě projevuje okamžitým nárustem vnitřní teploty. V tuto dobu pokud nemáš vnitřní čidlo, to venkovní čidlo vůbec o ničem neví a řídí kotel dle venkovní teloty, která zrovna stoupá a tudíž začíná docházet k přetápění interiéru a teplota roste nad požadovaných 22,5 st.C.

V momentě kdy tento dům přemístíš na slunečné místo, začne přehřívání dříve a bude intenzivnější, protože správně namontované ekvitermní čidlo je na severní nebo severozápadní straně ve výšce 1,5 metrů a o nějakém slunci nemá ani páru. Podle množství skla v oknech na jížní straně a izolační schopnosti domu, se to přehřívání projeví dříve nebo později. Do toho taky vstupuje zase ta setrvačnost domu atd.

Takže pokud ti ten výkyv teploty nevadí, vnitřní čidlo nepotřebuješ. Pokud ti vadí, tak vyřeší problém s přehříváním za podmínky, že mu dáš možnost řídit 100% teplotu v domě.

No a aby to nebylo tak jednoduché, tak těch 100% se nedává, protože pak se může stát, že pokud se začne žehlit, přijde návštěva, tak v důsledku nárustu teploty v té jedné místnosti, dojde i k omezení teploty pro místnosti jinde v domě, což je nežádoucí. Takže je potřeba najít rozumný kompromis, který bude vyhovovat uživatelům v domě a nastavit rozumný poměr vlivu vnitřního čidla a venkovního čidla.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23  začínám si připadat čím dál zoufaleji, by mne teda zajímalo co je správně pro kondenzační kotel. Mám to tak že topím z kotle jen na jednu teplotu ( pouze podlahovka ) v každé místnosti je 1-4 čidla  1Wire přivedeno do bloku "Inteligentní regulace pokojové teploty" tyto bloky jsou namapovány do bloku "Inteligentní ovládání teploty", ke kterému je připojeno venkovní teplotní čidlo ( na severní straně pod stříškou "kam slunce nesvítí a nedopadá světlo hvězd" ) . Z tohoto bloku je vytažená "Požadovaní teplota výstupní vody" AQf a tuto hodnotu předávám přes OpenTherm do kotle. Odzkoušel jsem si strmost ( 0,55 ) a ofset  ( 2 ) pro ekvitermu.  Na kotli je max. povolená teplota vody 45C a minimum 25C . ... Když jsi instaloval 2.500 systémů tak mi proboha řekni, že to je aspoň trochu správně .... 😮

Jo výsledek .... je ten, že mám rozptyl teplot ( nezávislým teplotoměrem ) +-0,4 C v místnostech pokud mi nepřijde parta "teplech" kámošů samozřejmě a nebo nezatopím v krbu. Největší místnost 82 m2 ( stropy 5,5 m protože je to galerie ) mi bere 60% výkonu kotle. Celková vytápěná plocha je 240 m2 a pokud je venku přes noc -2 a přes den do +5 C tak mi v průměru kotel bere 6kWh.

Pokoušel jsem se ještě o snížení setrvačnosti podlahovky pokud venkovní teplota z předpovědi za 24 hodin bude rozdíl více jak 6C / 10C tak jsem odrbával ( něco jako ofsetem ) teplotní čidla v největší místnosti, ale nedotáhl jsem to do konce. Bohužel v bloku "Inteligentní regulace pokojové teploty" žádná možnost ofsetu není ( nebo jsem ji trubka nenašel ).


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@kobra23 Dik. Tak to si rozumime, pod tohle bych se podepsal.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 
Posted by: @dalibor

@kobra23  začínám si připadat čím dál zoufaleji, by mne teda zajímalo co je správně pro kondenzační kotel. Mám to tak že topím z kotle jen na jednu teplotu ( pouze podlahovka ) v každé místnosti je 1-4 čidla  1Wire přivedeno do bloku "Inteligentní regulace pokojové teploty" tyto bloky jsou namapovány do bloku "Inteligentní ovládání teploty", ke kterému je připojeno venkovní teplotní čidlo ( na severní straně pod stříškou "kam slunce nesvítí a nedopadá světlo hvězd" ) . Z tohoto bloku je vytažená "Požadovaní teplota výstupní vody" AQf a tuto hodnotu předávám přes OpenTherm do kotle. Odzkoušel jsem si strmost ( 0,55 ) a ofset  ( 2 ) pro ekvitermu.  Na kotli je max. povolená teplota vody 45C a minimum 25C . ... Když jsi instaloval 2.500 systémů tak mi proboha řekni, že to je aspoň trochu správně .... 😮

Jo výsledek .... je ten, že mám rozptyl teplot ( nezávislým teplotoměrem ) +-0,4 C v místnostech pokud mi nepřijde parta "teplech" kámošů samozřejmě a nebo nezatopím v krbu. Největší místnost 82 m2 ( stropy 5,5 m protože je to galerie ) mi bere 60% výkonu kotle. Celková vytápěná plocha je 240 m2 a pokud je venku přes noc -2 a přes den do +5 C tak mi v průměru kotel bere 6kWh.

Pokoušel jsem se ještě o snížení setrvačnosti podlahovky pokud venkovní teplota z předpovědi za 24 hodin bude rozdíl více jak 6C / 10C tak jsem odrbával ( něco jako ofsetem ) teplotní čidla v největší místnosti, ale nedotáhl jsem to do konce. Bohužel v bloku "Inteligentní regulace pokojové teploty" žádná možnost ofsetu není ( nebo jsem ji trubka nenašel ).

Předpokládám správně, že v systému topné vody není  směšovací ventil a výši výstupní teploty vody z kotle si řídí venkovní čidlo tak, že přímo kotel běží v ekvitermním režimu?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 jo přesně tak kotel je v ekvitermním režimu ale ne podle toho co má Termona v kotli ale podle bloku v Loxone kam jde info o vnější teplotě 


   
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: