X
Forum

Forum

Ovládání topení - p...
 
Notifications
Clear all

Ovládání topení - plynový kotel

160 Posts
33 Users
5 Likes
41.4 K Views
storm8
(@storm8)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 24
 

taky se podělím jak to řeším já:

Nám v domě (zatepleno 16cm polystyren, energetická třída B) plynový kotel a radiátory, podlahovku jen v koupelnách. Mám jeden topný okruh a na všech topeních a radiátorech jsou hlavice (4 analogové, zbytek digitální). Mám to od roku 2015. Do minulého prosince jsem regulaci vůbec neřešil (nemám ke kotli ani venkovní čidlo teploty), prostě to bylo v zimě nastavené na 55 a hlavice se otvíraly dle aktuální teploty v dané místnosti. Loni v zimě jsem zjistil, že můžu UT na kotli vypnout připojením ON/OFF regulátoru, tak jsem si to připojil na loxone a UT spínal jen pokud byla otevřená nějaká hlavice. 

Letos v létě jsem objevil tohle tak jsem si to pořídil a teď můžu plynule na kotli ovládat teplotu UT i TUV. Spojil jsem to s blokem Inteligentní ovládání teploty, takže jsem si vlastně udělal ekvitermní regulaci zcela přes Loxone. Jen musím ještě doladit parametry, na Loxone podpoře mě docela nevybíravě poslali k šípku.

Bloky topení používám ještě tu první generaci. V roce 2015 ty nové ještě nebyli a funguje mi to dobře, mám tam uložené statistiky za 4 roky a nechce se mi to moc měnit. Zkoušel jsem si dělat simulaci jak se chovají ty nové a přijde mi, že ty gen1 zvládají regulaci lépe (přesněji). Jestli bude někdo chtít, loxplan se simulací nasdílím. Je mi jasné, že simlulace v loxone nemůže dost přesně odpovídat reálnému provozu, ale zatím nějak nejsem přesvědčen, že bych měl "upgradovat". Budu rád když se někdo podělí o zkušenosti s novým blokem vytápění.

Když mi loxone instalovali, varovali mě, že ten blok inteligentní regulace pokojové teploty není vhodný pro digitální hlavice, protože to je PWM, spíná moc často a hlavici časem poškodí. Vyřešil jsem to vlastní logikou (viz obrázek), moc ale nechápu, proč tohle nemůžou přidat (a není to ani v tom novém blogu regulace pokojové teploty)

image

no, takže tuhle logiku mám na všech digitálních hlavicích. Jinak jsem ale s topením podle loxone spokojen, topí to dost přesně (když chci v koupelně verčer 24°, tak si začně včas natápět, aby tam ve stanovenou dobu těch 24 bylo...), když nejsem doma, netopí vůbec a když odjedu na dovolenou, vypne i ohřev TUV v zásobníku a šetří plyn.

   


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

ahoj, neresil nekdo rizeni kotle pres opentherm? mam to na kotli, ale nenasel jsem zatim nic cim bych to pripojil na loxone.


   
ReplyQuote
(@robitc)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1
 

Ahoj, co se týká opentherm, já čekám jak dopadne https://www.vodnici.net/community/postid/25174/ Zatím to vypadá jako nejlepší řešení ze všeho co jsem na OT našel.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 
Posted by: @storm8

Budu rád když se někdo podělí o zkušenosti s novým blokem vytápění.

Můj názor je takový, že pro nastavování časů je výrazně lepší Gen1. Nová verze jde cestou očesat funkce a doplnit centrální blok. Alespoň tak to zatím vidím, štve mě, že jsem použil Gen2, a uvažuju o přechodu na Gen1. Takže jsem i zvědavý, co ti odpoví ostatní...


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Už jsem to jednou psal takže přes analogový výstup posílám do desky UI16 ( převodník analog na OpenTerm ) požadavek na teplotu výstupní vody kotle ( THERM 28 KDZ.A ) do podlahovky. Do kondenzačního kotle Termona jsem doplnil desku UI02 ( kotel neměl OpenTerm sběrnici ) . V Loxone mám regulátory 2 gen včetně centrálního bloku. Venkovní čidlo teploty přivedení standardně do parametru L. 
Výsledek : teploty v místnostech s odchylkou do cca 0,5 C. Průběh regulace ( spotřeby plynu ) včera viz. níže ( žluté sloupce je spotřeba včera za celý den, oranžová čára je dnešek )

image

Pokud bych to srovnal se spotřebou při eq-řízením kotle ( vestavěné ) přes venkovní teplotu tak spotřeba je cca 15% nižší jenže to bych musel srovnávat teploty a spotřeby za jednotlivé dny a to se mi opravdu nechce.

 


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 
Posted by: @dalibor

Už jsem to jednou psal takže přes analogový výstup posílám do desky UI16 ( převodník analog na OpenTerm ) požadavek na teplotu výstupní vody kotle ( THERM 28 KDZ.A ) do podlahovky. Do kondenzačního kotle Termona jsem doplnil desku UI02 ( kotel neměl OpenTerm sběrnici ) . V Loxone mám regulátory 2 gen včetně centrálního bloku. Venkovní čidlo teploty přivedení standardně do parametru L. 
Výsledek : teploty v místnostech s odchylkou do cca 0,5 C. Průběh regulace ( spotřeby plynu ) včera viz. níže ( žluté sloupce je spotřeba včera za celý den, oranžová čára je dnešek )

image

Pokud bych to srovnal se spotřebou při eq-řízením kotle ( vestavěné ) přes venkovní teplotu tak spotřeba je cca 15% nižší jenže to bych musel srovnávat teploty a spotřeby za jednotlivé dny a to se mi opravdu nechce.

 

Dobrý den, poslal byste prosím odkaz na desku UI16. Nemohu dohledat. Děkuji


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@pitrsonek ... se nedivím musíte kontaktovat přímo Termonu pana Karla Viktorina ( [email protected]) je velice ochotný nicméně ta deska se málo používá proto není k nalezení ( u distributorů tak leda UI02) 


   
ReplyQuote
storm8
(@storm8)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 24
 

@dalibor

Výsledek : teploty v místnostech s odchylkou do cca 0,5 C

to je docela dost! Přes jaké bloky v loxone to ovládáte? Já mám přes inteligentní regulaci pokojové teploty gen1 odchlky 0-0,1°


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@storm8 aha zapomněl jsem napsat že ne odchylku na 1-wire čidlech ( to by asi bylo divný ) ale odchylku od nezávislého teplotoměru 


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@dalibor Tak to na na prd, já to potřebuji pro BAXI kotel. Myslel jsem, že je to nějak univerzální KIT. Díky


   
ReplyQuote
Page 11 / 11
Share: