Forum

Forum

Notifications
Clear all

Otvirani branky

9 Posts
4 Users
0 Likes
1,998 Views
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

Cauves,

resim novej plot/branku/branu. a mam par dotazu:

1) otvirate branku chipem/pinem/fingerprintem?

2) pri odchodu z domu mate v baraku odchodove tlacitko a tim si otevrete branku na x-minut?

3) co kdyz chcete jit ze zahrady? mate male kovove tlacitko na vnitrni strane sloupku na otevreni branky? nebo tam mam dat druhej fingerprint?

4) mate/pouzivate infra zavoru kolem plotu/za brankou?

 

diky za nazory


   
Quote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, branku ani bránu ještě neotvírám, protože dům mi ještě pořád ani nesvítí a moje stará zuří 😀 Nicméně, vzhledem k faktu, že mám oba vchody (dveře, garážový dveře) s motorizovaným zámkem, hodně jsem nad tím přemejšlel. RFID mě jednouše serou, protože stejně jako klíče je musím mít furt ssebou. Komě toho, když jdu a nedejbože ještě něco nesu tak nesnáším něco hledat po kapsách a zjistit že jsem to eště nechal v autě, nebo to mám v báglu, to je stejně blbý jako obyčejný klíče. Pokud si jsednotím FABky a všechny dveře půjdou otevřít jedním jediným univerzálním klíčem, tak je to uživatelsky rovnocenný s čipem, navíc s tou výhodou, že to funugje i když nejde elektrika. Klávesnice je IMHO středověk, navíc malý dítě si s ní asi neotevře, větší dítě nemusí kód udržet v tajnosti, příchod z hospody po 12 pivech taky nic moc.

Trochu experimentálně jsem si pořídil čtečku prstů, zatím není plně implementovaná-neotvírá protože nemám čas to dodělat. Ale vzhledem k tomu, že je na zdi už pod napětím a vedle dveří, rád si na zkoušku nechám přečíst prst a přijde mi že to funguje dostatečně rychle a spolehlivě. Ukazovák jsem zjistil není ideální, protože na nekonečný stavbě je jednou pořezanej, jindy špinavej a pak to nefunguje, ale např. malíček je imho skoro vždy OK a prsty tam pro sichr můžu nadefinovat klidně všechny. Má to jednu řídící jednotku na din lištu a ta umí 4 čtečky. Na každá čtečka spíná 1 relátko na jednotce. Konfigurace je přes web interface, po asi 20min tápání jsem to pochopil a je to easy. Je tam mimochodem este RS-485, ale nikdo ani distributor mi nebyl schopnej říct k čemu slouží a co tam teče za data. Moje zbožný přání je že bych tam vydoloval info kterej konkretní prst je zrovna přiloženej, takže by různý prsty spouštěly různý povely, ale to je asi fikce.

Moje rozhodující myšlenka pro koupi byla, že ty 2xdveře s motor. zámkem+brana+branka ve finále stojej dohoromady asi 170tis, takže jednotka + 4 čtečky za cca 12tis. není ani 10% navíc, ale UX je pak úplně někde jinde (nemusím nic nosit ani hledat, je univerzální) a vypadá to cool. Starej dobrej sjednocenej klíč zůstává jako backup. Přišel balík, rozjel jsem si to asi za půl hoďky na stole a přišlo mi to dobrý, takže jsem si to nechal. JOKE: zaslech jsem názor že čtečky a kamery odrazujou zloděje, protože vyvolávaj dojem, že dům je masivně elektronicky zabezpečenej ... ale to nikdo neví.

Plánuji to nastavit tak, že dveře garáže i hlavní vchod budou mít po jedné čtečce a potom jedna četčka na každou stranu branky, tedy celkem 4. Bránu bych otevíral tak, že otiskem na brance na x sekund jednak odemknu branku a jednak uschopním tlačíko, kterým si můžu ručně otevřít i velkou bránu. To tlačítko by bylo na obou stranách branky, vždy vedle čtečky. Toto "ruční" otevírání brány přímo ze sloupku IMHO není hlavní usecase, použil by se jen např. při práci na zahradě, apod., ale má to smysl ... tchán pokaždý běží hledat domů klíče s dálkovým ovládáním, zachvíli se to zas zavírá a my ještě nejsme ready, tak tam běží znova, dává se kýbl přes fotobuňku ... znáte to.

Takže až to bude ... jestli to teda někdy bude, tak sem poreferuju.

Co nemám vyřešeno a ptám se do pléna: jak z auta otevíráte bránu? S loxonem nebo bez? používá někdo ty NFC tagy? Nebo máte klasický dálkový ovládání?


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

o tý infrazávoře jsem uvažoval ... mám na otestování nějakou z ali, budu rád za praktické zkušenosti.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

My bydlíme na vesnici, kde každej každýho pomalu zná, takže nějaký extra zabezpečení jsem nedělal. Na brance na zahrádku mám z vnitřní strany nahoře kovový tlačítko a tím si otvírám branku (pokud mám zapnutý režim doma). Funguje to spolehlivě a jsem s tím spokojen.

20180607 165344

   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Pokrocil nekdo s RS485 na tech cteckach...da se z toho neco dostat ?


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829

   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Taky resim, co to dela po 485 (asi to nebude klasicky Modbus, jinak by to vsude zminovali) a mam obavu, ze se kazda ctecka bude muset "teachovat" zvlast, ze nebude neco jako centalni uloziste.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

to by mi vubec nevadilo, nebudu jich mit 10... ale ten vyrobce co jsem posilal mi zatim neodpovedel jak se ta ctecka uci. nikde nic nepisou o ucicich kartach apod. maj vsude zmineno, ze se to ovlada centralnim prvkem coz je mozna pruser

pokud nebudou mit zdokumentovany prikazy kterejma se zapne/vypne ucici rezim (jinak si to nedovedu predstavit) tak je to asi nepouzitelne, protoze pochybuju ze to funguje tak, ze ctecka posila vzdy nejakej hash i neznameho prstu


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

koukam, ze jsem tu neupdatnul vlakno...

nechal jsem si na alibabe vyrobit wiegand<>tcp.ip converter a je to skveli. nemam to teda na brance, je to az na vstupu do baraku a funguje jen kdyz je vypnuty alarm...

centralni uloziste na otisky to cele dost zasadne zkomplikuje 🙁


   
ReplyQuote
Share: