Forum

Forum

Notifications
Clear all

Mini PIR

246 Posts
49 Users
19 Likes
67.9 K Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@ptr.dvorak: dosah je reálně těch 3-5 metrů ? Dej cenu, díky 🙂


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Taky se primlouvam za schema a soupis komponent.

Za me idealni adept na clanek na wiki.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Ahoj, schema tady:

A jeste fyzicke rozmery desky:

Board

 

Poslat to klidne muzu, videl bych to treba na:

- 20kc za cisty plosak

- 100Kc za osazeny plosak

- 200Kc za osazeny plosak i s pripojenym cidlem + otestovani funkce celku

Pokud by to nekdo chtel osazene, potrebuju upresnit, jestli chcete verzi pro 12V nebo 24V napajeni...

Jeste upravim i originalni post, at je to pohromade...

 


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@Georgio: Nijak rigorozne jsem to nemeril, mam to v podhledech ve vysce 2.75m nad podlahou a zatim to vzdycky vsechny cleny rodiny ucitilo:-)

Tady jsem k tomu kdysi nasel nejaky datasheet, kazdy at mu veri jak uzna za vhodne:

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Kolko to ma kludovy prud pri +24V? A mozes prosim vysvetlit ako funguju tie tranzistory? Chapem ze cidlo pri pohybe otvori T1, ten uzemni bazu T2, ale kde sa na tej bazi T2 berie potencial? Nechyba tam pullup?


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Na T2 se bere potenciál přes připojenou zátěž.

 

Jen nevím, pokud stačí ovládat 100mA, tak sice na ebay píšou pro ten PIR modul 2.7-12V,

ale podle schematu je tam stabilizátor HT7530 a ten má dle datasheetu povolený vstup až 24V.

"

General Description
The HT75XX-1 series is a set of three-terminal high cur
-
rent low voltage regulator implemented in CMOS tech
-
nology. They can deliver 100mA output current and
allow an input voltage as high as 24V. They are avail
-
able with several fixed output voltages ranging from
3.0V to 5.0V. CMOS technology ensures low voltage
drop and low quiescent current."

 


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@msk: Ja se v tom nevyznam, rozhodne ne tolik, abych mohl polemizovat o zapojeni. Pro me je dulezite, ze to funguje:-) To zapojeni jsme dost ladili tak, aby byl klidovy proud co nejmensi - ted je pro 12V verzi mensi nez 0,3mA.

Jak pise @kimot, stabilizator na PIRku by mel papirove zvladnout pracovat z 24V i bez delice, ale radsi jsme kvuli dlouhodobe spolehlivosti respektovali doporuceny rozsah napajecich napeti PIR modulu ... treba uz s tim maji nejake svoje zkusenosti...

 

 


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Popis od autora:

Jádro zapojení

Jádro zapojení tvoří tranzistory T1 a T2 a rezistor R1.

Popis funkce:

V klidu je výstup PIR v LO, I1=0. Tím pádem je T1 zavřený a I2=0. Proto je zavřený i T2 a na výstupu OUT je nula. Při poplachu je výstup PIR v HI, čemuž odpovídá proud I1 = 0,1 mA (3 V minus nějaké úbytky děleno odpor 20K na destičce u PIRka; naměřená hodnota nakrátko je 0,1 mA). Tento proud I1 sepne tranzistor T1, takže nyní je T2 buzen proudem I2 cca napájecí napětí / R1. Pro volbu napájecího napětí 12 V a proudu I2=1 mA vychází R1 cca 12K (pro 24 V vychází 27K). Tento proud otevře tranzistor T2, což jakoby propojí kolektor s emitorem, takže na výstupu OUT je prakticky plné napájecí napětí. Do výstupu teče proud, který se rovná cca napájecí napětí / (R3 + R2 + 2K2 v ústředně). Pokud by nebyly zařazeny ochranné odpory (R2 = R3 = 0), bylo by na vstupu napájecí ústředny plné napájecí napětí a pro 12 V by vyšel proud I3 = 5 mA. Pro jiné napájecí napětí a jiný vstupní odpor ústředny vyjde proud jinak!

V klidu je vlastní spotřeba interface nulová, nulový je i proud do vstupu ústředny, takže spotřebu celé sestavy činí jen spotřeba vlastního PIRka (cca 15 μA) a spotřeba stabilizátoru na destičce u PIRka (cca 2 μA). Při použití napájecího obvodu R4/D3 pak navíc ještě 0,2 mA.

Při poplachu kromě klidového proudu (viz výše) teče proud I1 = 0,1 mA, proud I2 = 1 mA a proud do vstupu ústředny I3 = 5 mA, celkem cca 6 mA (pro napájení 12 V a ústřednu se vstupním odporem 2K2)

 

Výběr součástek

Tranzistory stačí zcela obyčejné bez zvláštních požadavků na např. zesílení, spíš „snesoucí“ větší napětí (případné přepěťové špičky).

Klasická verze (pouzdro TO92): T1 (NPN) = BC547; T2 (PNP) = BC557

SMD provedení (pouzdro SOT23): T1 (NPN) = BC847; T2 (PNP) = BC857

Rezistor R1 = 12K (27K pro 24V) (klasické provedení či SMD velikost  0805, popř. 1206)

Ochrana proti přepětí

Popis funkce:

Ochranu proti přepětí napájení a výstupu zajišťují diody D1 a D2 přes rezistory R2 a R3. Rezistory omezují přepěťový proud, který by normálně musela „stáhnout na zem“ příslušná zenerova dioda. Rezistory současně omezují i proud při zkratu výstupu, takže zařízení je zkratuvzdorné.

Pro předpokládaný proud do výstupu ve stavu poplachu 5 mA a úbytku 1 V na rezistoru (což by mělo zajistit při poplachu napětí 10 V na vstupu ústředny) vychází cca 220R. Při zkratu výstupu (ve stavu poplachu) by tekl do výstupu proud cca 30 mA. Pro jiné napájecí napětí a jiný vstupní odpor ústředny to vyjde jinak!

 

Výběr součástek

Zenerovy diody by vlastně měly být transily (unipolární), např. BZW06-17 v pouzdru DO15. Protože jsou použity „ochranné“ rezistory, měly by stačit „obyčejné zenerky“ (a transily pro SMD jsem v katalogu GM ani nenašel).

Pro SMD 0,35 Wv pouzdru SOT23 např. typ BZX84C18V; 0,5 W v pouzdru SOD80 např. typ BZW55C18SMD.

Rezistor R2 = R3 = 220R (klasické provedení či SMD velikost  0805, popř. 1206)

Napájení

Popis funkce:

Protože maximální napájecí napětí PIRka je jen 12 V (i když dle použité literatury je na destičce u PIRka stabilizátor typu HT7530-1, pro který uvádí datasheet mezní vstupní napětí 30 V), je zde navržen pro dělič napětí R4 – D3, kde místo spodního rezistoru je použita zenerova dioda, která omezuje napětí na cca 8 V. Vzhledem k malému klidovému proudu PIRKa (i při poplachu, kdy teče z výstupu PIRka cca 0,1 mA) stačí příčný proud cca 0,2 mA. Z toho vychází pro napájení 12 V hodnota cca 22 K ((12V-8V)/0,2 mA); pro napájení 24 V hodnota cca 82 K ((24V-8V)/0,2 mA).

 

Výběr součástek

Dioda D3 jako u ochrany proti předpětí, na napětí cca 8V

Rezistor R4 = 22K pro 12V a 82K pro 24V (klasické provedení či SMD velikost  0805, popř. 1206)

 

Pozn.:

Další možností je použít pro napájení PIRka nějaký integrovaný stabilizátor s velmi malým klidovým proudem (jako je ten GT75xx-1), ale ten vyžaduje na vstupu i výstupu blokování nejlépe tantalovým kondenzátorem, což na plošáku zabere dost místa a součástky jsou navíc i dražší, takže mi přijde ten klidový proud 0,2 mA jako dobrý kompromis.

This post was modified 5 years ago 2 times by ptr.dvorak

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nerozumiem stale tomu T2 a neni mi to jasne ani z popisu. Predsa:

1. nie je pohyb, T1 je zatvoreny, baza T2 plava (pretoze nema pullup a pulldown je rozopnuty) a kmita

2. je pohyb, T1 sa otvori a uzemni bazu T2 a ten sa zavre (prestane plavat). Zaroven tie tranzistory otacaju logiku - nie je pohyb OUT=12V, je pohyb OUT=0V


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@msk: jak uz jsem psal, bohuzel Ti to neumim vysvetlit, kazdopadne neni pravda, ze plosak otaci logiku ... pri detekci pohybu je vystup HI, v klidu je LO ... kdyby to bylo opacne, stacil by jeden tranzistor, ale zase by to v klidovem stavu (ktery predpokladam bude naprosto dominantni) mela desticka zbytecne velky odber...


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

Zdravím vás. Právě stavím dům a řeším nějaký PIR senzory. V domě bude Loxone, takže beru dvě PIR od Loxone, ale pak jsou místa, kam by se hodily nějaký malý, viz pár příspěvků zpět. Nyní má zkušenost s obyčejným PIR u nás doma, kdy člověk vejde do chodby, světlo se rozsvítí a svítí určitý čas, jenže i když jsem stále v místnosti, zhasne a pak několik vteřin sleduje, jak vesele poskakuju a mávám rukama jak panďulák z gumy, no a pak teprve zase rozsvítí....šílenost a v baráku to nechci.

Dá se toto nějak vyřešit při použití toho malého PIR na 24V spojeného s Loxone? Co jsem vysledoval, napojuje se přímo do Loxone a pak už je to otázka nastavení SW. 

Můj požadavek je ten, že vstanu z postele, malé PIR pod postelí zaznamená pohyb, rozsvítí mi pod postelí na 10% led pásek, pak vejdu do chodby, tam se o světlo postará Loxone PIR, no a pak už na WC či v koupelně nebo v kuchyni budou malé PIR, které rozsvítí tam, kam vejdu.

A teď otázka..... budu trůnit na WC a budu to dělat 5 minut. Bude mi blikat světlo a budu muset přerušovat vykonávanou potřebu? 🙂 nebo se to chytře nastaví tak, aby malé PIR zkoušelo, zda tam stále jsem?

Díky za odpověď


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

K tomu nocnemu sraniu - bud si kupis drahy senzor pritomnosti (pir vyhodnocuje len pohyb), alebo nastavis dostatocne dlhy cas zopnutia svetla (10-15 min) a pokial by si mal v plane tam zostat dlhsie tak proste par krat zamavas. Okrem tej detekcie pritomnosti je to vsetko relativne jednoduche nastavenie.


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

Lze tedy například použít i tyto PIR bez jakýchkoliv úprav? ODKAZ

 


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Z toho jejich popisu tezko poznat, co to vlastne dela, ale pripada mi, ze to bude fungovat dost podobne jako ta moje desticka, jen oni tam maji nejaky silnejsi tranzistor, takze to umi spinat i primo nejakou zatez...


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

A ještě se tedy zeptám na jednu věc. Lze nastavit citlivost detekce pohybu? Máme kočky, tak zvažuji, zda do chodby nedát opravdu ty drahé loxone, kde citlivost je možné měnit a nevypadají zle. Do ostatních místnosti pak malé PIRka, protože tam kočky nebudou.


   
ReplyQuote
Page 11 / 17
Share: