X
Forum

Forum

Meteostanice Loxone
 
Notifications
Clear all

Meteostanice Loxone

408 Posts
55 Users
25 Likes
99.5 K Views
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Do zdejší Wiki jsem přidal 2 články o stavbě vlastní meteostanice. První část se již vztahuje k tomu, co zde již bylo popsáno, ale je to daleko detailnější. Druhá pak pojednává o Arduino projektu.

Linky:
https://www.vodnici.net/wiki/meteostanice-mereni-srazek-rychlosti-a-smeru-vetru/
https://www.vodnici.net/wiki/meteostanice-mereni-atmosferickeho-tlaku-vlhkosti-teploty-intenzity-svetla-a-detekce-srazek/


   
Georgio and Aleq reacted
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

Mozno hlupa otazka, ale je potreba vlastnu meteostanicu ked mozeme pouzit data z Wunderground waether? Pouziva to niekto? Ja som to prave naimplementoval do lox configu a data tam tecu, len este neviem co vsetko a ako vyuzit.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Pro me ma vlastni meteostanice urcite cenu. Jednak mam nejblizsi stanici z Wunderground az ve vedlejsi vesnici - coz napr. z pohledu vetru a deste muze znamenat uplme jine vysledky a jednak z toho dostavam jen teploty.

Druha vec je, ze bys byl zavisly na cizi meteostanici a internetu coz se mi nelibi.


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Juras> Záleží na co chceš ty data použít. Pokud chceš jen něco zobrazit a stačí ti to, co teče z WU, tak proč ne (předpokládám, že používáš API z LoxWiki). Je tam v té návratové JSON hodnotě opravdu hodně – sám z toho používám pár důležitých věcí:

WU

Pokud mám mluvit za sebe, tak chci reálně svoje data a hlavně i jejich historii. Jak píše Radek, tak dostáváš měření z míst, které mohou být docela vzdálené. V mém případě mám třeba nejbližší meteostanici, která je 7 km daleko a o více jak 100 m n. m. výše, takže dostávám jiné hodnoty než ty, co si změřím sám.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

jirin.sv> Hele jak jsi docílil toho, že se ti na jednom řádku zobrazují 2 informace (hned ten první - teplota a rosný bod). To je už informace, kterou taháš z Wunderground, nebo se ti to podařilo nějak sloučit?

Pro měl by tohle bylo zajímavý např. u elektroměru - sloučit si proudy fázemi na 1 řádek. Takhle tam mám hromadu řádků a je to trochu nepřehledné.


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Tak na toto máš komponentu „Stav“, u elektroměrů ji používám:

Lox1

Použití je naprosto jednoduché:

Lox2
Lox3

   
salwator, Pavel, zmata and 2 people reacted
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Vidíš to, to mě nenapadlo. Díky za tip! Večer se do toho pustím 🙂


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
 

@jirin.sv: Na to jsem taky ještě nenarazil a je to přesně to, co mi u spousty věcí chybí ke zpřehlednění. Díky, díky, díky!


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ten blok Stavy má jedinou chybu - že s ním nejdou dělat statistiky (což třeba u fázových proudů zas tak nepotřebuju, ale např. u celkových spotřeb v nízkém a vysokém tarifu je pro mě docela zajímavé).


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Tak ono by to obecně chtělo mít možnost v grafu zobrazit víc veličin přes sebe (aby člověk viděl závislost např. pro lepší odladění topné křivky)


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
 

Hlavně je blbý, že statistiky se zaznamenávají na SD. Tzn, že její odejití do věčných lovišť je pouze otázka relativně krátkého času. Kdyby alespoň měli druhý slot pro SD kartu pro statistiky, ...


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Zmata> Neviděl bych to tak tragicky, rozhodně zapisuji veškeré statistiky na kartu už 1,5 roku a (musím zaťukat), nebyl s tím sebemenší problém.

Jinak na pád karty lze být lehce připraven. Ke všem datům lze přistoupit přes FTP, tak není nic jednoduššího než si napsat nějaký cronový skript, který 1 či vícekrát denně data automaticky zazálohuje na jiné úložiště (třeba NAS). V případě, kdy SD karta zhavaruje pak přijdeš jen o opravdu málo dat.


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
 

Na pád karty bohužel nelze být vždy připraven. Nejde o data. Jde o to, že když budu služebně pryč, nikdo novou kartu nenaplní a hlavně nevymění 🙁

Statistiky teda nedělám, ale už jsem přemýšlel nad tím, udělat si grafy nad logama, které mám vzdáleně. Jenže jak to tak bývá, není čas. Možná i bude něco funkčního existovat. Snad přes zimu něco vymyslím. Zatím se díky Loganalyzeru docela dobře orientuju v logách, i když v některých případech obrázek je obrázek 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Zatial logujem statistiky do loxone, ale mam rozpracovane riesenie s grafanou, ktora bude bezat niekde bokom. Bude to mat vyhody a nevyhody, ako vsetko. Prvou nevyhodou je, ze pojde logovat len to, co sa zobrazuje v UI (pretoze to vysosavam pomocou websocketu), na druhu stranu vyhodou je, ze to bude logovat uplne vsetko co na tom UI je, nebudem musiet kvoli tomu menit loxconfig a konfigurovat statistiky individualne. Zatial som to prekopol v linii loxone->mqtt->moja zberna appka, budem este musiet dotiahnut influx a grafanu, hned ako si najdem cas.


   
Frc reacted
ReplyQuote
hedyso
(@hedyso)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 29
 
Posted by: jirin.sv

Do zdejší Wiki jsem přidal 2 články o stavbě vlastní meteostanice. První část se již vztahuje k tomu, co zde již bylo popsáno, ale je to daleko detailnější. Druhá pak pojednává o Arduino projektu.

Linky:
https://www.vodnici.net/wiki/meteostanice-mereni-srazek-rychlosti-a-smeru-vetru/
https://www.vodnici.net/wiki/meteostanice-mereni-atmosferickeho-tlaku-vlhkosti-teploty-intenzity-svetla-a-detekce-srazek/

Pls pozeral som si vsetko cosi popisal a aj vyskusal ale nieje mi moc jasne ake vzorce si presne pouzil pri senzore Směr větru pls vies mi ich sem pastnut ? kazdy jeden ako napr : degree to rad EW/direction atd ... luskam hladam na nete ale neviem to nejak pouzit v loxone. ak si to uz niekde pisal  pls posli link diki


   
ReplyQuote
Page 6 / 28
Share: