Forum

Forum

Měření spotřeby ele...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby elektřiny pomocí Loxone nebo Arduina

350 Posts
45 Users
19 Likes
95.8 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ok tak ak su RS485 iba draty (sice tade ide tiez posielat nejake data) a Modbus je len soft protokol nechapem preco to loxone komplikuje (resp chapem ze zisk )

Teoria:

Teda Arduino + RS485 protokol Modbus, vznikne nieco take (video) a potom v Loxconfig spravit prijimac, alebo este dokonalejsie riesienie vytvorit priamo modul do LoxConfigu v PicoC+ ale kodit neviem ..

https://www.youtube.com/watch?v=bfZh8oy-SXs

este lepsie video a vysvetlenim

https://www.youtube.com/watch?v=XZisL3LRbek


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ano když jsem ty extensiony objednával, tak mi prodejce potvrdil že je to jedno.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

Jedno to podle mě není, když budeš mít jen RS485 ext. tak si budeš muset nadstavbu Modbus "vyrobit" vlastními silami, kdežto v Modbus ext. už je vše připravené.

Snad neplkám kraviny...


   
ReplyQuote
(@karel-zak)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

 Taky jsem se přidal s 2 kousky do spreadsheetu.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: koldavideo

 

No... krásně se nám to rozjelo 🙂

Já budu muset jeden z těch elektroměrů dát mimo rozvaděč, konkrétně k indukční desce pod kuch. linku. Odtud nejjednodušším způsobem po UTP do Modbus extensionu. Kdybych ho ovšem neměl a chtěl to rešit tak nějak globálně, určitě bych propojil výstup elektroměru na malinký ESP8266 (na který určitě existuje knihovna pro MODBUS) a data posílal přes WiFi do MQTT a odtud do loxone. Výhoda by byla v tom, že nepotřebuji žádný extension a naměřené hodnoty mi mohou posloužit i pro jiné účely než Loxone.

https://github.com/andresarmento/modbus-esp8266

   

treba pouzit ten MQTT? pytam sa ze je to dalsi medziclanok a treba aby niekde bezal (server linux? - pripadne pojde aj cez nieco jednoduche ako arduino?). Nie kazdy ma doma nonstop pusteny server 

Mam Arduino spravene tak ze mi posiela UDP priamo po sieti do loxone - tam potom jednotlive Virtualne vstupy reaguju/zberaju. Viem tak spustat rele a gombiky, meram teplotu a vlhkost DHT22 senzor


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No podle mě by to šlo přímo z ES8266 do Loxone ale asi jen v podobě těch UDP paketů. Já jsem to vyřešil tak, že jsem stejně potřeboval nějaké multimediální centrum. Takže jsem koupil NAS QNAP, ze kterého teď provádím automatické zálohování miniserveru, a mám na něm spuštěný docker. V dockeru mám spuštěný Node-Red, Mosquito-MQTT a další... Ten Mosquito server chci využívat ke sběru dat z loxone a jejich ukládání do databáze a z ní pak vytvářet vlastní grafy. Nejhezčí na tom je to, že na vše už jsou hotové dockery, takže jen přidám další a je hotovo. Zatím neuvažuji o tom že bych z těchto "přidružených" app něco řídil. Vůbec ne - pouze je chci využít na sběr dat.  


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

jasne chapem...MQTT a NodeRED som este neskusal (mozno casom : ) ale asi to skor poslem na priamo nez dalsi medziclanok.

ten Qnap som pozeral fajn masina ma to myslim ten intel J3455 nejaky celeron - vychytany OS ale cena ma odradila. Radsej som si kupil priamo dosku j4205 (ide tam aj emulacia celej grafiky do VM/dockeru, celeron to nemal) a zlozil si NAS - cez "unRAID" OS tiez to ma dockery,VM a xxx dalsich veci.

 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Trochu offtop

Ano, taky mam delsi dobu QNAPa, a hodlam ho takto vyuzit. Zalohujou se mi na tom fotky z telefonu u vsech clenu domacnosti a pouzivam ho pres hdmi na projektor a domaci kino. (vlastne jsem ho koupil kvuli HEVC. Páč jsem poridil pro kino xtreamera ale mel nejakou HW chybu v CPU, kterou neumeli SW obejit - blbe kodoval 5.1 zvuk a HEVC se trhal jak svina, tak sel do sveta)
Zaroven jsem pak zjistil, ze na QNAPu mohu installit linux a  pouzivat ho jako server pro nejruznejsi pitominy, jak pise kolda. Na rozdil od SYNOLOGY, mel hdmi vystup a dalkac. Tenkrat to Synology neumelo, ted mozna uz to ma taky.


   
killeriq reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

jj novy Qnap je fajn out of the box riesenie 😉 ale tusim na 2disky je to okolo 10tis a 4 bolo tusim 15tis a bez diskov...zlozil som si radsej svoje, za menej a vykonnejsie

btw uz mam 21 ks tych meracov 😀 takze 25/ks + nejaka posta


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak to je super. Dej vědět kam a kolik poslat peněz.

Díky moc 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

Ještě jsem se také o jeden přihlásil...Takže 22ks


   
ReplyQuote
(@skindr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 124
 

Přidal bych se taky, 4ks. 26ks.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

oki...dajte vediet kolko este pockame, navrhujem tak do 15.3 ? pisal som mu ze ich ma 110ks celkom, takze este mame cas 🙂


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

tak jsem se taky konečně dopsal; hele koukám že organiátor je z Prahy; do prahy jezdím celkem často (nebo někdo z mých lidí), pokud by bylo potřeba stáhnout nějaké kusy z Prahy do Brna, tak není problém, stačí dát vědět, každý týden tam od nás někdo je.

jak s prachama?


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Muže ten kdo ho uz ma nebo někdo potvrdit, s jakým extensionem to tedy funguje? 


   
ReplyQuote
Page 9 / 24
Share: