Forum

Forum

Měření spotřeby ele...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby elektřiny pomocí Loxone nebo Arduina

350 Posts
45 Users
19 Likes
95.9 K Views
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Jinak MODBUS nastavit na elektromeru jde. Protoze jsem asi jediny, kdo ho ma fyzicky na stole jsem ho zapnul a nastaveni 485 jde prepinat mezi EQbus a MODBUS. Standartne je to prepnute na EQbus. Pri pouziti modbusu se pak asi zapoji dle navodu na str. 24, 38 atd. Baudrate umi az 115000. Bohuzel 485 ani modbus ext. nemam, tak vic momentalne nevyzkousim.

IMG 20170309 1002364
IMG 20170309 1001433

   
nksh and killeriq reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

tak odpisal 10ks 30libier a od 20ks 25 libier, mimo ebay ze predat nemoze.

Na tom google linku som nastavit Edit pre vsetkych, tak by to uz nemalo pytat prava

edit2:upravil som prava po 3 krat 😀

  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1pdJ9ERxGvcjfHg-uD84iUKzuIpi_8IFb1mnWWwH-RkA/edit?usp=sharing

 


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

hoj, ja bych si taky dva vzal ... zkouisel jsem ten google dokument, ale chtelo to povolit pristup - tak jsem pozadal; ja myslim, ze kdyz nejakou chvili pockame, tak mozna tech 25 i dame 🙂 kdyz bude nejhur, vemu i tri kusy ... myslim, ze se to neztrati 🙂

jen pro moje info - muzu na tom 3F elektromeru merit tri ruzne faze, cili napriklad 1F obyvak, 2F koupelmna, 3F garaz ... ze jo?

tzn ze bych nekupoval treba 9 podruznych 1F elektromeru, ale koupil bych 3x 3F?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

nemuzes to vytvorit v google spreadsheet?

To xlsx tabulky mi nejde z google drive psat...


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@KILL: jj chapu ze pulzne na DI budu mit celkove za vsechny 3 faze, ale pres RS485/Modbus to budu mit po fazich ... perfektni ... diky


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: Mira

 

hoj, ja bych si taky dva vzal ... zkouisel jsem ten google dokument, ale chtelo to povolit pristup - tak jsem pozadal; ja myslim, ze kdyz nejakou chvili pockame, tak mozna tech 25 i dame 🙂 kdyz bude nejhur, vemu i tri kusy ... myslim, ze se to neztrati 🙂

jen pro moje info - muzu na tom 3F elektromeru merit tri ruzne faze, cili napriklad 1F obyvak, 2F koupelmna, 3F garaz ... ze jo?

tzn ze bych nekupoval treba 9 podruznych 1F elektromeru, ale koupil bych 3x 3F?

   

 Prepojis vetvu kabel (napr obyvak) na 1f z tych 3faz toho meraku a bude pocitat, ale bez RS485 do loxonu dostanes iba sucet vsetkych 3f - lebo to budes ratat po impulzoch

zeditoval som to vyssie, tento link by mal ist 🙂

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1pdJ9ERxGvcjfHg-uD84iUKzuIpi_8IFb1mnWWwH-RkA/edit?usp=sharing

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Myslím že použít 3F elektroměr místo 3ks jednofázových by nemusel být až takový problém ale bude to měřit i nesmysly. 

Nevím jak tento ale ten můj od Eniky měří i napětí mezi fázemi, sled fází a pod. 

Nevím jak je to v případě, že by byly spotřebiče zapojené za různými proudovými chráničemi - ale myslím že by to mělo být v pohodě.

Za mě - já určitě vezmu 3ks.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

já mám právě doma 485 od loxonu, tak nechci zbytečně platit ještě modbus, když to vše vyřeším skrze 485


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: Dáda

 

já mám právě doma 485 od loxonu, tak nechci zbytečně platit ještě modbus, když to vše vyřeším skrze 485

   

inac ja stale nechapem toto RS485/modbus , loxone ma 2 moduly pritom by stacil jeden

Vyrobcovia roznych zariadeni pisu RS485 Modbus - ale RS485 je ako napr Ethernet a Modbus je protokol ako torrent (tak to chapem). Jedno je spojene s druhym - aj u loxone som sa nato pytal a tam ze sa mam spytat vyrobcu. Riesim to pre InfiniSolar Super 4kw menic na FVE ti maju modbus a SNMP katu, tiez neviem ako to bude komunikovat a cez co vlastne 😀

Ale predpokladam ze to pojde riesit cez Arduino + RS485 , nejaky kodik a ten to loxonu v nejakej forme odovzda a problem solved. 

msk - netusis ako to pojde? 🙂


   
ReplyQuote
Maros
(@maros)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

Ja by som tiez zobral 3ks.
Budete ochotny mi to poslat na Slovensko - dopravu zaplatim.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: Maros

 

Ja by som tiez zobral 3ks.
Budete ochotny mi to poslat na Slovensko - dopravu zaplatim.

   

jj pripadne sem tam chodim, tak by sme to vyriesili - napis sa do zoznamu 😉


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 
Posted by: killeriq

já mám právě doma 485 od loxonu, tak nechci zbytečně platit ještě modbus, když to vše vyřeším skrze 485

   

inac ja stale nechapem toto RS485/modbus , loxone ma 2 moduly pritom by stacil jeden

 

   

Já to chápu tak že 485 jsou "dráty" a pomocí Modbus to spolu mluví.

Takže pokud elektroměr umí RS485 Modbus, tak extensionem RS485 z něj nic nedostaneš.


   
ReplyQuote
Maros
(@maros)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

Ešte otázka (nie som elektrikar): keď to má max. prúd 65A tak to je pre súčet troch fáz alebo na jednu fázu ?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Myslím, že jde o proud na každou fázi.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No... krásně se nám to rozjelo 🙂

Já budu muset jeden z těch elektroměrů dát mimo rozvaděč, konkrétně k indukční desce pod kuch. linku. Odtud nejjednodušším způsobem po UTP do Modbus extensionu. Kdybych ho ovšem neměl a chtěl to rešit tak nějak globálně, určitě bych propojil výstup elektroměru na malinký ESP8266 (na který určitě existuje knihovna pro MODBUS) a data posílal přes WiFi do MQTT a odtud do loxone. Výhoda by byla v tom, že nepotřebuji žádný extension a naměřené hodnoty mi mohou posloužit i pro jiné účely než Loxone.

https://github.com/andresarmento/modbus-esp8266


   
ReplyQuote
Page 8 / 24
Share: