Forum

Forum

Měření množství vod...
 
Notifications
Clear all

Měření množství vody v retenční nádrži

407 Posts
65 Users
15 Likes
88.4 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

@pa-v-el: a jak to funguje? Co se k tomu pripojuje?

 

To se jen natahne drat do vody,nebo jak? 😉


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 
Posted by: L

@pa-v-el: a jak to funguje? Co se k tomu pripojuje?

 

To se jen natahne drat do vody,nebo jak? 😉

V podstatě ano, na sledování dvou hladin stačí tři dráty do nádrže.

Dají se na Ali sehnat aj sondy přímo na to (ale je to drátek s okrasnou matkou na šroub 🙂 )

Tady je nákres:

Snímek obrazovky 2018 07 19 v 11.20.53

   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

A co hladinový spínač z Elko? https://www.elkoep.cz/hladinove-spinace


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: Pavel
Posted by: L

@pa-v-el: a jak to funguje? Co se k tomu pripojuje?

 

To se jen natahne drat do vody,nebo jak? 😉

V podstatě ano, na sledování dvou hladin stačí tři dráty do nádrže.

Dají se na Ali sehnat aj sondy přímo na to (ale je to drátek s okrasnou matkou na šroub 🙂 )

Tady je nákres:

Snímek obrazovky 2018 07 19 v 11.20.53

hmm ale tym ze je tam to rele cele co to spravi ze ho spoji/rozpoji ale toto iste ti spravi len ak das 2 kable z loxone vstupu do vody jeden na 100% na 10% hladiny a voda "spoji" obvod takze vies ze je to na limite a potom uz robis s tou podmienkou, pripadne este jeden vstup a ten das na 10% a 50%...netreba ziadny dalsi plosak napajat.

Bezpecnejsie riesenie je ten plavak 

https://www.aliexpress.com/item/Stainless-Steel-Tank-Liquid-Water-Level-Sensor-Horizontal-Float-Switch-Liquid-Fluid-Water-Level-Controller-Sensor/32778973631.html

alebo toto:

https://www.aliexpress.com/item/110V-PCFS3-Top-QualitySide-Mount-Horizontal-Water-Level-Sensor-Liquid-Float-Switch-Mini-Float-Switch-Contains/32753302181.html


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Hosi tak dorazila ta tlaková sonda 4-20mA. Zpracovani je perfektní, tlustej kabel vyztuženej nejakým silonem. Prisel k tomu papir s rosypanym cajem, ale je tam verze 0-10V. Napisu mu mail ,jestli ma primo todle reseni. JInak delat nejaky kladky, plovaky a podobny slozitosti mi prijde fakt blbost. Nedejboze nekdo do retencky neco hodí, neco se tam zasekne/zarezne.... Todle je podle me nejjednodussi reseni, na kterem se nema co pokazit. (pokud bude ta sonda fungovat.)


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 
Posted by: killeriq
Posted by: Pavel
Posted by: L

@pa-v-el: a jak to funguje? Co se k tomu pripojuje?

 

To se jen natahne drat do vody,nebo jak? 😉

V podstatě ano, na sledování dvou hladin stačí tři dráty do nádrže.

Dají se na Ali sehnat aj sondy přímo na to (ale je to drátek s okrasnou matkou na šroub 🙂 )

Tady je nákres:

Snímek obrazovky 2018 07 19 v 11.20.53

hmm ale tym ze je tam to rele cele co to spravi ze ho spoji/rozpoji ale toto iste ti spravi len ak das 2 kable z loxone vstupu do vody jeden na 100% na 10% hladiny a voda "spoji" obvod takze vies ze je to na limite a potom uz robis s tou podmienkou, pripadne este jeden vstup a ten das na 10% a 50%...netreba ziadny dalsi plosak napajat.

Bezpecnejsie riesenie je ten plavak 

https://www.aliexpress.com/item/Stainless-Steel-Tank-Liquid-Water-Level-Sensor-Horizontal-Float-Switch-Liquid-Fluid-Water-Level-Controller-Sensor/32778973631.html

alebo toto:

https://www.aliexpress.com/item/110V-PCFS3-Top-QualitySide-Mount-Horizontal-Water-Level-Sensor-Liquid-Float-Switch-Mini-Float-Switch-Contains/32753302181.html

Kdyby nekdo chtel zkusit ten plovak, tak se mi tu jeden nepouzitej vali.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 
Posted by: killeriq
Posted by: Pavel
Posted by: L

@pa-v-el: a jak to funguje? Co se k tomu pripojuje?

 

To se jen natahne drat do vody,nebo jak? 😉

V podstatě ano, na sledování dvou hladin stačí tři dráty do nádrže.

Dají se na Ali sehnat aj sondy přímo na to (ale je to drátek s okrasnou matkou na šroub 🙂 )

Tady je nákres:

Snímek obrazovky 2018 07 19 v 11.20.53

hmm ale tym ze je tam to rele cele co to spravi ze ho spoji/rozpoji ale toto iste ti spravi len ak das 2 kable z loxone vstupu do vody jeden na 100% na 10% hladiny a voda "spoji" obvod takze vies ze je to na limite a potom uz robis s tou podmienkou, pripadne este jeden vstup a ten das na 10% a 50%...netreba ziadny dalsi plosak napajat.

Bezpecnejsie riesenie je ten plavak 

https://www.aliexpress.com/item/Stainless-Steel-Tank-Liquid-Water-Level-Sensor-Horizontal-Float-Switch-Liquid-Fluid-Water-Level-Controller-Sensor/32778973631.html

alebo toto:

https://www.aliexpress.com/item/110V-PCFS3-Top-QualitySide-Mount-Horizontal-Water-Level-Sensor-Liquid-Float-Switch-Mini-Float-Switch-Contains/32753302181.html

V čem je to prosím tě bezpečnější?


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@Pavel - v tom ze nepichnes priamo 2 draty z loxone vstupu do vody...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jo jo kluci, nakonec zjistíte že ten ultrazvuk je opravdu nejlepší. Na aliexpressu se dají koupit senzory okolo 100USD. Akorát je nutné specifikovat na jakou max pracovní vzdálenost mají pracovat. Tak jako tak i ty z aliexpressu stojí za ho..no. Prostředí v jímce moc elektronice nesvědčí a ty senzory z aliexpressu nejsou IP67. jsou to jek kovové válečky sešroubované k sobě. 

Ty pavučiny se dají ošetřit. Pavouk nikdy neudělá pavučinu tam kam dosáhne voda, takže jakákoli naměřená vzdálenost nad maximální možnou hladinou (po přepad) vody je ERROR. Mohl bych v loxone ještě udělat push-up zprávu že se pavouk usídlil v jímce - ale už pomalinku střízlivím a kraviny dělat nebudu.  Takhle to mám ošetřené a v loxone mám pomocí bloku stav, informaci že bych měl jímku vyčistit. 

Zatím tam byla 2x pavučina 🙂

Pokud bych chtěl extrémně levnou detekci, tak bych asi použil ten jednoduchý plovák za 10USD. K čemu je nám informace, že je v jímce 4567 litrů vody. Podle mě stačí info jestli se čerpadlo nasávající vodu může nebo nemůže spustit. Takže plovák umístit tak aby vždy na dně zůstala nějaká hladina, sací koš dát 10cm od dna ať to nesaje bordel a je hotovo. Ten kdo chce dopouštět jímku ze studny, si dá druhý plovák a je to. Samozřejmě ten kdo už někdy vodu čerpá ví, jak jsou tyto plováky spolehlivé 🙁

Loxoňákům zdar a Vodnickým obzvlášť.

PS: Na příští sraz už přijdu, protože neplánuju žádnou rýmečku.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jen doplním ten senzor z aliexpressu : 

https://www.aliexpress.com/item/free-shipping-Level-gauge-the-input-type-level-sensor-water-level-transmitters-pressure-water-supply-5meters/924497511.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d8dVLxe

 

Pak jsou ještě bezkontaktní senzory hladiny, kterým já měřím minimální hladinu kyseliny Ph- v bazénu - což je ale v jímce asi nepoužitelné.

Nebo miniaturní plováky, kterými měřím minimální a maximální hladinu vody v přelivovém kanálku bazénu, které by použít šly ale bylo by to pracné jak na instalaci tak na údržbu.

Pokud bych to řešil těmi miniaturními plováky, tak bych tam dal třeba 5ks, kterými bych přemosťoval odpory. Zapojení by vypadalo podobně jako na obrázku.

7FkZ2

Samozřejmě by se to muselo spočítat aby max napětí bylo 10V. Určitě bych ale nepoužil společný pro loxone.  


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

@koldo, ja te nepoznavam. jak jako strizlivim, jak jako ze ne vsechno bude detekovane a nad vsim budou grafy? ;-). Jak jako ze staci jen 2 stavy a ne, ze je tam 3532,4534litru vody 😉

ze ty si nekde chytl upal ;-). 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: koldavideo

Takže plovák umístit tak aby vždy na dně zůstala nějaká hladina, sací koš dát 10cm od dna ať to nesaje bordel a je hotovo. 

57B6CE57 2F22 404A B64A 848083840DA3

Toto je správné řešení sání vody z dešťové jímky. Žádný sací koš 10 cm nad dnem. Čerpadlo má mít cca 1,5 metrů dlouhou hadici s plovákem na konci a ten se vznáší cca 15 cm pod hladinou. Tím je zajištěno, že nesaje bordel ze dna a ani bordel z hladiny. 

Já to mám vylepšené ještě o to, že i čerpadlo má svůj plovakový spínač a v případě nedostatku vody je čerpadlo chráněno proti běhu naprázdno.

47DD15DD A157 44A5 88F9 FBB993FCF63E

   
Georgio reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Ach jo, už ani ten kolda není co býval  😀 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: L

@koldo, ja te nepoznavam. jak jako strizlivim, jak jako ze ne vsechno bude detekovane a nad vsim budou grafy? ;-). Jak jako ze staci jen 2 stavy a ne, ze je tam 3532,4534litru vody 😉

ze ty si nekde chytl upal ;-). 

Nemyslel jsem to špatně. Jen jsem chtěl říct, že některé věci nemá cenu dělat zbytečně složitě, jen proto aby nám poskytovaly informaci kterou vlastně nepotřebujeme. Za pár let až to nebude fungovat si mnozí z nás ani nevzpomenou jak to vlastně dělali. 

Já mám krásný graf o tom kolik vody kdy v jímce bylo ale stejně mi to k ničemu není. Ve výsledku se buď závlaha spustí nebo ne. 

Nejhorší je to množství času, který nad tím vším strávíme 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

@kobra23 co je to za nádrž? Vypadá to jako home made?


   
ReplyQuote
Page 8 / 28
Share: