X
Forum

Forum

Měření množství vod...
 
Notifications
Clear all

Měření množství vody v retenční nádrži

407 Posts
65 Users
15 Likes
89.5 K Views
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Jojo, dám vědět 🙂

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Tu to vidis asi jako to skace 😉 Myslim ale ze v nadrzi co je v zemi to robit asi nebude alebo to bude minimalne...Pretoze sklenik skace teplota +- 30 C . Hlavne sa to zarosi ked "dotankujem" novu vodu z Jimky, ktora ma asi okolo 10-15c.

Ako viem s tym zit , lebo uz viem ze to musim doliat kazdych 4-5d cca, kapace maju rovnaky interval. Je to na samospad - cize aj ked nerolejem nic sa nepokazi (len Chilli budu smadne 😉 )

U jimky asi taketo cidlo pre info a mozno este jedno plavakove pripadne magneticke co bude na urovni 15-20cm od dna ako "zelezna" poistka, aby nepustilo cerpadlo a dalo ti info ze mas doplnit.

1
2

   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Ahoj, dostal se mi do ruky tendle prevodník, ktery by měl přesně splňovat mA->0-10V

Chtěl bych poprosit nějakého elektroznalého, jetli by mi mohl nakreslit na papir schema, jak to propojit s loxonem. Ty co dělali to schema (banda  (sama sprostá slova)) to udělali tak, že člověk to z toho schéma prostě nevyčte. Přidávám foto čela toho převodníku kůli popiskům.

https://www.apoelmos.cz/files/gx440.pdf

Díky moc

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Standardně se proudové čidlo připojuje tak, že + svorku připojíš na zdroj napětí (+24VDC), - svorka je výstup (tedy zapojíš do převodníku - svorka 2). Na svorku 1 převodníku hodíš druhý pól (nulu) zdroje +24VDC. A do loxonu zapojíš svorky 3+4.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

tady takhle ? A co svorka 5 ? nemusi se to njeak napájet taky +24 nebo takneco ?

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Podle toho datasheetu bude muset připojit +24V i na svorku 5 aby z toho něco lezlo. Nebo se pletu?

Snímek obrazovky 2018 07 04 v 8.14.47

   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

to si prave taky myslim

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jasně, na svorku 5 hoď napájení +24VDC.

Jinak není tam trafo ale zdroj (DC ne AC). A pokud máš pro napájení loxone a koncových prvků různé zdroje, propoj jim ještě nuly mezi sebou.


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Po nejake dobre pridavam jedno trochu jednoduche ale zaroven levne reseni mereni hladiny, kteremu nejaky pavouk v nadrzi ci pavucina nemuze vadit:)
Kdyz jsem premyslel, jak jednoduse poznat, kdy je treba nadrz dopustit a kdy naopak cerpadlo ze studny pro doplnovani vody vypnout, napadlo me vyuzit klasicke plovaky a tuto myslenku realizoval.

Vse jsem dal konecne dohromady. Na nerezove tyci, ktera je ponorena v nadrzi, mam umisteny  pohyblive jezdce a v nich na kloubu tyc s uchycenym klasickym plovakovym cidlem s vystupem 0V nebo 24V (v zavislosti na stavu dava plovak 0V nebo 24V).
Tyto vystupy ze dvou plovaku prevedu v Loxone na stav hladiny 100% a 50%.  Horni  plovak je pro maximalni hladinu naplneni 100%, stredni plovak pro  50% naplneni, a spodni je pro havarijni stav,kdy je plovak primo napojeny na cerpadlo a v pripade nedostatku vody a poruchy ostatnich plovaku cerpadlo natvrdo vypne.

Mam tak dve zakladni informace, ktere potrebuju mit - pri 100% naplneni vypnu cerpadlo ze studny, pri 50% naplneni zapnu cerpadlo ze studny.
Plovaky maji vzdy nejakou hysterezi, nez se prepne opacny stav. Spolecne s moznosti posunu jezdce na tyci bude mozne prenastavit stavy naplneni nadrze napr. na 30% spodni a 80% horni.
Jak to bude fungovat se uvidi behem nasledujicich dni. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Zdá se m to až zbytečně drahý řešení - jen ta nerez tyč musí stát pár peněz.

Co třeba použít něco takového, kuchnout to a připojit do Loxone -  https://www.conrad.cz/ukazatel-stavu-hladiny-kemo-m167n-3-v-dc-modul.k191332#

Nebo použít něco takového -  https://www.bbelektro.cz/sonda-ovladaci-s-10-1-delka-10m-rozdil-hladin-100cm-k-hladinovym-spinacum-hs-elvy/d-79955-c-3467/

 


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Poskladal jsem to vetsinou z dilu, ktere mi zbyly ze stavby - Nerezovou tyc a plastove potrubi pro vyrobu ramen jsem mel doma, 2 cidla staly  400 Kc....reseni je urcite spousta, ja jsem se rozhodl pro tohle.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Klucí, řešení za 3 dolary  😀  http://s.aliexpress.com/NVzyMzaI

Objednal jsem si to na detekci, kdy mi začne nádrž přetékat do trativodu...


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

a funguje to?:)


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

To ještě nevím  😀 

Ale proč by nemělo...


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 117
 

Ja mam v retencce tohle:

https://www.aliexpress.com/item/Stainless-Steel-Tank-Liquid-Water-Level-Sensor-Horizontal-Float-Switch-Liquid-Fluid-Water-Level-Controller-Sensor/32778973631.html

Prijde mi to jako asi uplne nejjednodussi reseni, ale samozrejme si z toho potom nemuzu delat pekne grafy mnozstvi vody v nadrzi...


   
ReplyQuote
Page 7 / 28
Share: