X
Forum

Forum

Měření množství vod...
 
Notifications
Clear all

Měření množství vody v retenční nádrži

407 Posts
65 Users
15 Likes
89.2 K Views
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Jasne, na prumeru nezalezi. Podle predpokladane vysky vodniho sloupce si vyberes sensor s adekvatnim mericim rozsahem a je to...

Mimochodem WC se napusti rychleji, mam v okruhu malou expanzku, takze se to tlaci jeste do ni...:-)


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

🙂 kluci nezapomeňte při tom měření na pavouka !!! 🙂

Už jsme to probírali na pivu. Moje zkušenost je taková, že si pavouk vytvořil pavučinu přímo pod senzorem, takže to hlásilo nesmyslně vysokou hladinu (nad odtokovým otvorem) 🙂 Stačilo pak pomocí bloku STAV toto ošetřit. Teď když zase pavouk něco vytvoří - Loxone mi hlásí že zase přišel 🙂 


   
KaZaN reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

tady je pavouk eliminován druhem čidla, je pod vodou a měří rozdíl tlaku 😀  


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Aha, nečetl jsem to celé. 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Ahaaaaa, ja tom prehliadol ze to je tenzometricky.

Cize staci ponorit. Ako sa robi 0 ? na vzduchu sa vynuluje?
Aky pouzivate prevodnik?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Nasiel som aj rovno 0-10V.
tento

Uz len aky rozsah vybrat do studne.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: smotek7

Ahaaaaa, ja tom prehliadol ze to je tenzometricky.

Cize staci ponorit. Ako sa robi 0 ? na vzduchu sa vynuluje?
Aky pouzivate prevodnik?

Viz můj post:

https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/mereni-mnozstvi-vody-v-retencni-nadrzi/paged/10/#post-11010

to čidlo je dělané, tak že v bužírce je krom vodičů i tenká trubička, která eliminuje nadmořskou výšku a vždy měří jen rozdíl tlaku venku a pod vodou. 


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Ja mam na UniPi moznost prepnout analogovy vstup do rezimu mereni proudu, takze cidlo pripojim rovnou do jednotky a hotovo.

Jinak 4mA odpovida nulovemu vodnimu sloupci, 20mA plnemu rozsahu sensoru (u me 1m). V praxi jsem zmeril aktualni hladinu v jimce metrem, podival se jakou hodnotu vraci cidlo a podle toho udelal linearni transformaci. Vetsi sranda ovsem bude prepocitavat vodni sloupec na litry vody v nadrzi ... ta moje ma dost netrivialni tvar, tak se snazim z vyrobce vymamit 3D model, abych to zvladl pokud mozno bez ztraty kyticky:-P

Jak psal Pavel, pavouci u tohoto cidla nejsou problem, spis se trochu bojim, co s nim budou delat sedimenty ... tvori se mi v retencce na dne takove jemne bahynko ... tak snad to bude stacit jednou za cas proplachnout...


   
ReplyQuote
(@cendler)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 44
 

nebude někdo objednávat?

Nebo nemá někdo jeden kus navíc co mu doma leží a prodal by, ten co psal Pavel se mi líbí, mám 6m2 nádrž na dešťovku na závlahu, tak musím zbrojit na jaro.


   
ReplyQuote
klapalik
(@klapalik)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

Ještě ad převodník: v práci pro rychlé převedení proudové smyčky na napětí používáme 400 ohmový odpor (většina snímačů snese zatížení 500 Ohm). Převede 4..20mA na cca 1,6..8V. Pro základní měření dostačující.


   
ReplyQuote
 Yany
(@yany)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 56
 
Posted by: Pavel
Posted by: smotek7

Ahaaaaa, ja tom prehliadol ze to je tenzometricky.

Cize staci ponorit. Ako sa robi 0 ? na vzduchu sa vynuluje?
Aky pouzivate prevodnik?

Viz můj post:

https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/mereni-mnozstvi-vody-v-retencni-nadrzi/paged/10/#post-11010

to čidlo je dělané, tak že v bužírce je krom vodičů i tenká trubička, která eliminuje nadmořskou výšku a vždy měří jen rozdíl tlaku venku a pod vodou. 

Diky za vysvetlenie. Takze staci toto cidlo umiestnit na spodok nadoby na pevno, napustit urcitu hladinu, ktora bude limitnym minimom, zistit hodnoty, napustit do plna - zistit hodnoty. Rad by som ho vyuzil na automaticke dopustanie zasobnika vody, kedy by spustil cerpadlo pri poklese pod urcitu uroven a vypol pri dosiahnuti maxima.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Přesně tak, minimální a maximální hodnoty si zjistíš při vypuštěné a napuštěné nádrži a zbytek dopočítáváš. Jinak pokud chceš jen "hloupé" dopouštění, tak na to mám toto:

https://www.aliexpress.com/item/Liquid-Level-Controller-Sensor-Module-DIY-Kits-Water-Level-Detection-Sensor/32829947046.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dOKW9Yw

Snímek obrazovky 2019 01 29 v 11.50.06

   
Yany reacted
ReplyQuote
(@lemur)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 1
 

Diky za inspiraci, poridil jsem si to same reseni pres Ali:-). Merim s tim nadrz cca 2 metry hlubokou. Cidlo na kabelu a proudovy prevodnik funguje jak ma, jenom je tam velmi mala citlivost - kdyz cidlo vytahnu ke hladine, vraci mi 3.56 V a kdyz je v plne nadrzi tak 4.67 V. Zpracovavam to primo na analogovem vstupu do Loxonu, ale je to opravdu maly rozsah hodnot. Nemate nekdo nejaky tip na kalibraci? Diky.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 
Posted by: ptr.dvorak

Hned si jdu objednat druhy snimac i do studny:-)

Mam tenhle:

https://www.aliexpress.com/item/wholesale-4-20MA-level-transmitter-level-sensor-Level-Controller-input-type-level-sensor-fire-water-tank/32656296764.html

Mas uz ten senzor i ve studni? Ja beru ze studny pitnou vodu, tak shanim neco s potravinarskym atestem, coz jsem u tohoto zatim nenasel 🙁


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

To lanko na com bude vysiet cerpadlo v studni ma potravinarsky atest? 


   
ReplyQuote
Page 12 / 28
Share: