X
Forum

Forum

Loxone a regulace o...
 
Notifications
Clear all

Loxone a regulace otáček motoru ventilátoru

9 Posts
4 Users
1 Likes
1,565 Views
(@fanda_b)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 4
Topic starter  

Dobrý den, potřeboval bych poradit se zapojením a regulací otáček na 12V DC motorech Minib.
Obrázek ventilátoru

Na motoru jsou tři kabely. Červený +, černý - a žlutý.

+- motoru je zapojeno na spínaný 12V DC zdroj přes NANO IO AIR. Myslel jsem, že žlutý kabel bude pro analogovou regulaci otáček, ale i když ho mám na analogový výstup miniserveru a mezi analogem a - je požadované napětí a motory spustím, běží na plných 12V a regulace nejde. Nevěděl by mi někdo poradit? Předem děkuji.

 

 


   
Quote
(@orlik80)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 44
 

Zdravim, neni ten zluty nahodou jenom informace o otackach, tak jako v normalnich ventilatorech? Viz napriklad zde: http://www.servispckupka.cz/ventilatory_v_pocitaci_ventilatory_s_tremi_piny.php

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Taky si myslím, že žlutý bude jen snímač otáček, regulaci budeš muset udělat snižováním napětí nebo PWM, ale to by chtělo specifikaci motorku aby to vůbec přežil...


   
ReplyQuote
(@fanda_b)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 4
Topic starter  

Děkuji, to mě vůbec nenapadlo. 

Jediné, co o motorech vím je 12V DC 0,2A. Regulace 0-10V není problém. Dlouhodobě by neměly běžet na 12V. 

Není něco, čím bych mohl za zdrojem regulovat napětí pomocí analogového výstupu z miniserveru?


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Domnívám se, že zrovna tento ventilátor máme ve fancoilech a vzhledem k tomu, že bych chtěl zkusit s nima i chladit, přidávám se s dotazem.

@fanda_b

Odkud je informace, že by dlouhodobě neměly běžet na 12V?


   
ReplyQuote
(@fanda_b)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 4
Topic starter  

Ano, taky mi jde právě o regulaci fancoilu. Obzvláště s novou regulací ve verzi 10 s kontrolorem klimatu.

Od pána z oficiáního servisu, co mi dodával náhradní motory, protože původní zapojení bylo bylo špatné a motory se spálily po jednom dnu. A věřte mi, delší dobu na 12V nechcete aby běžely. Nedělají rámus, ale je to znát, trochu hučí.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Pro toto nasazení by to chtělo zdroj např. 6-12V řízený 0-10V, ale nic vhodného jsem během 10min hledání nenašel...


   
ReplyQuote
(@orlik80)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 44

   
fanda_b reacted
ReplyQuote
(@fanda_b)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 4
Topic starter  
Posted by: orlik80

A nebo toto:

https://www.edn.com/design/analog/4363990/Control-an-LM317T-with-a-PWM-signal

To vypadá slibně. Jestli tomu dobře rozumím, zapojil bych +- ze zdroje 12V DC 1,5A a analogový výstup z miniserveru a mohl bych tím regulovat výstupní napětí ze zdroje? Na motoru bych používal jen + a -? 

BTW: omlouvám se, nejsem elektrikář, ani elektrotechnik... 


   
ReplyQuote
Share: