X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Logování

8 Posts
3 Users
8 Likes
1,432 Views
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
Topic starter  

Prohledal jsem forum, ale nikde jsem nenašel ani zmínku o tom, jak v Loxonu řešit logy. Přitom si myslím, že ukládáním na SD kartu tuto kartu poměrně rychle odděláte.

Já jsem si trochu pomohl pomocí vzdáleného syslogu (tedy vlastně rsyslog) a namapováním zpráv z loxona do samostatného log souboru. Na relativně pohodlné analyzování logu pak používám web based Loganalyzer od Adisconu. Trochu jsem upravil parser a celkem mi to funguje.

Jen mě udivuje, že to nikdo neřeší. To nikdo nevytváří logy, nebo nikdo neoddělal SD kartu?

Zajímalo by mě jak to řešíte. Hlavně to analyzování.


   
Georgio reacted
Quote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

uz jsem to resil... ne ani tak logy jako statistiky ...ukládal jsem kazdou minutu statistiky od 40 cidel + dalsi veci a karta asi po roce umrela.. respektive neslo z ni nic smazat.... 

 

muze sprosim vice popsat tve reseni, co jsi jak udelal ? diky


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

taky by mne zajimalo, jak presmerovat Loxone logy do syslogu/rsyslogu. Myslel jsem, ze to musi podporovat dane zarizeni a v Loxonu sem to nikde nenasel.

Jinak zalohu resim na urovni Docker containeru, co kazdy den stahuje komplet cely image vcetne logu a statistik ke mne do zalohy. Takze az klekne karta (jakoze s tim pocitam), tak ji vymenim za dalsi. 

 

 


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
Topic starter  

Loxone podporuje vzdálený syslog. Tak jsem si zjistil, že v linuxu (v mém případě Debian) lze vzdálený syslog provozovat. Udělal jsem tedy na svém domácím serveru další virtuální server a začal. Je k tomu třeba balíček rsyslog - ten je již standardně nainstalovaný, trochu upravit konfiguraci rsyslogu - povolit přijímání zpráv logu přes TCP a UDP a nasměrovat zprávy z IP adresy Loxone do samostatného log souboru. Pak již zbývá zprovoznit loganalyzer. Tedy nainstalovat web server (apache), php, stáhnout loganalyzer, nakopírovat potřebné soubory do adresáře webu, zkonfigurovat apache a spustit. Projít konfigurací loganalyzeru, v konfiguračním souboru změnit kodování na UTF8 - aby šly zprávy s diakritikou, upravit parser a hotovo.

Nechtělo se mi nic moc studovat, tak jsem šel cestou nejmenšího odporu.

Zaregistroval jsem, že existuje syslog-ng, který možná umí pracovat i se středníkama (ty Loxone v logu používá). Já to řeším v parseru Loganalyzeru.

Je možné logy převádět do DB ...

Proto mě zajímá, jestli a jak to řešil někdo jiný.

Na můj postup můžu samozřejmě dát do DIY detailní návod krok za krokem i s parserem. Už ho mám ve své vlastní domáci Wiki, takže bych jenom přepsal citlivé informace 😉

Asi by nebylo od věci tady případně založit WIKI, do které bychom přehledně dávaly návody a komunitně je spravovali.  Rozhodně by se s tím pracovalo lépe. Co ty na to "L"? Mám dobré zkušenosti s MediaWiki. Tedy používat forum na diskusi a Wiki na návody.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
Topic starter  

Zapoměl jsem napsat, že v Loxone si založíte Logger s adresou /dev/syslog/ip_log_serveru


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

Tak to je hodne dobre, ze toto Loxone podporuje. Akorat jsem z toho tveho postu nevycetl, jak/kde se to nastavuje.

Ohledne wiki, uz jsem o tom presne take premyslel. Je tu uz hromada zajimavych napadu a ve foru se to postupne ztraci. Stejne tak by to mozna chtelo zase trochu vic rozsirit kategorie fora, jelikoz je nas tu uz zase o neco vic a je to i vic prispevku.

A posledni co by to chtelo, tak zase rozdat moderatory aktivnim clenum, kteri by o to meli zajem.

Jak bude chvilka, mrknu na tu wiki. Uz jednu pouzivam pro sve domaci veci, je rovnez postavena nad wordpressem, takze by sla jednoduse pridat.

Ohledne kategorii a clenu, piste navrhy. Kdyztak klidne sem, ja pak tento thread procistim, aby byl zpatky jen o tom logovani. 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

Takze, wiki je vyrobena. Nakonec sem musel pouzit jeste jinej plugin nez jsem mel vyzkouseny, protoze na vodnikach ten puvodni proste nejel.

Kazdopadne, je to nejakej novej plugin, maji to fakt pekne, ale jeste nemaji dotazene placene pluginy do nej. Takze to momentalne neumi uplne idealne spravu uzivatelu. Tu slibuji na prosinec jako placeny update (cca 20USD, takze ho pak zas za Patreon penize koupim).

Do te doby se berou prava z ostatnich Wordpress nastaveni, takze to znamena, ze Wiki contributor bude moct teoreticky napsat i hlavni clanek na blog. Verim, ze jsme tu normalni a ze by to nemel nikdo zneuzit.

Kazdopadne, stejne "Author" opravneni ve Wordpressu ma nastaveno to, ze pred prvnim zverejnenim se clanek posle na Review, kde ho nekdo s nadreazenym opravnenim (zatim jen ja) schvali. Od te doby pak uz jde clanek libovolne editovat bez jakehokoli dalsiho dozoru (opet spoleham na to, ze jsme tu normalni).

Takze, kazdy kdo bude mit zajem, dostane opravneni "Author", coz mu umozni se prihlasit svym heslem na www.vodnici.net/wp-admin, kde pak je sekce "Knowledge Base", kde se daji vytvaret a editovat KB

ApplicationFrameHost 2017 11 07 19 24 45

Bohuzel, v clanku KB se momentalne neukazuje kdo je autor (coz mi prijde dost skoda), takze urcite navrhuju, aby se na konec clanku vzdy napsalo neco jako "Autor clanku: Jmeno Prijmeni, blog/web).

Klidne si tam dejte vas web/blog, pripadne nejake dalsi rozumne info, ktere byste chteli sdelit (tzn max jeden radek, zase spoleham na rozumnost mistnich 😉 ).

Do sekce "Ostatni" ve Wiki se pokusim dnes/zitra sepsat nejaka zakladni pravidla, zkusim vymyslet i nejaky koncept clanku ( i kdyz tam je to asi jasne). Pravidla nastavim zase naprosto benevolentne a problemy budeme resit az nastanou.

Piste, kdo mate zajem o to hodit svoje posty do Wiki. Co jsem posledni dobou procital, je toho tady spousty. Napriklad Xiomi gateway, arduino tipy na ruzne HW, kolduv post s rizenim bazenu,....

Az bude chvilka, zkusim forum projit a primo oslovit jednotlive autory. Pokud se jim nebude chtit s wiki postem delat, zkusim to ja (pripadne s dalsima dobrovolnikama) do wiki prehazet.

Na zaver jako vzdy. Pokud mate dalsi napady / pripominky k wiki k cemukoli (nazev/chybejici kategorie/...) tak piste.


   
Mira, Ondra, jirin.sv and 1 people reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

PS: @zmata - tobe sem uz opravneni nastavil, pokud budes mit chvilku, muzes to rovnou vyzkouset.


   
Gargamelko reacted
ReplyQuote
Share: