X
Forum

Forum

Inteligentní regula...
 
Notifications
Clear all

Inteligentní regulace teploty - clima vs topení -> Loxone neví co dělat

8 Posts
3 Users
1 Likes
1,201 Views
(@tormen)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 15
Topic starter  

Ahoj,

trošku se trápím s modulem "Inteligentní regulace pokojové teploty".

Aktuálně mám TČ, které umí Clima i topení a pouštím přes motorické ventily ovládané Loxone do podlahy a nejhorší jsou přechody léto -> zima a naopak. Plné léto a plná zima je v pohodě.

Původně mi TČ třeba ještě nezačalo climovat (ono se řídí podle venkovní teploty v nějakém časovém průběhu), ale Loxone chtěl místnost vychladit (podle teploty v místnosti) tak otočil motorické ventily a tím se místnost ještě více oteplovala.

Po delším bádání si z TČ beru impulz pro jeho provoz (LÉTO vs ZIMA) a na pevno si nastavuji MODE pro modul "Inteligentní regulace pokojové teploty". A tedy když se TČ rozhodne že je ZIMA tak nastavuji, že mohu místnost jen topit ne chladit a tedy i když je v místnosti více °C, tak jsou ventily zavřeny. A už se mi nedějou ty extrémy.

Dokonce mám nastavenou jinou teplotu TČ pro topení a chlazení a tu pomocí parametru "Tc" nastavuji do modul "Inteligentní regulace pokojové teploty" - to taky funguje.

Dnes ale se mi třeba stala taková věc:
Venku je 21°C, TČ ví že je léto (a řekne to Loxone) a tedy bude climovat. Ale ještě se k tomu nerozhodlo a nastavená akumulace (požadovaná má být 20°C pro chlazení) má aktuálně 29°C.

A Loxone se teď rozhodl ochladit místnost ve které je 22,5°C, tedy otočil ventil a do místnosti mi teď proudí voda z akumulace 29°C.

Jak to třeba máte řešené vy?

Napadlo mně porovnávat teplotu v místnosti vs teplotu akumulace a tím říct Loxone "Mám chladnejší vodu v topení = můžeš chladit" nebo "mám teplejší vodu v topení = nemůžeš chladit". Ale to samé bych musel udělat i pro provoz Zima.

Úplně nechci jít cestou, že bych z Loxone ovládal TČ a říkal mu zda má na pevno chladit nebo topit. Nebo ručně v nějakém časovém období vypínat na TČ provoz topení/chlazení.

 

Díky za každou radu.

 

 


   
Quote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Kedysi som sa pokusal tie bloky inteligentneho riadenia pouzivat, ale ani raz sa mi to nepodarilo dostat do stavu, ze by sa to chovalo co i len trosicku rozumne. Podla mna su to uplne nepouzitelne a uplne zbytocne bloky, minimalne pre podlahovku urcite.

Nepises ci chces alebo nechces chladit. Pokial nechces chladit, tak si pred tie ventily daj nejaky AND ktorym ich bloknes mimo vykurovaciu sezonu.


   
ReplyQuote
(@tormen)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 15
Topic starter  

@dusanmsk

V Garáži (klasické radiátory) a v koupelně Topné žebříky mám napevno "Jen topení" a pro jistotu na vstupu do termohlavic "0" v případě, že TČ jsou v režimu Léto. Protože se na nich rosila vlhkost.

Jde mi o to, že pokud nemám v akumulaci TČ menší teplotu než v místnosti tak není možné ji chladit. Kdyby ten blok měl nějaký vstup "teplota akumulace" a sám si to řešil, ale to jsem nenašel.

Takhle bych musel dávat porovnávací modul (vnitřní teploty a akumulace) + AND je léto. A to mi přijde strašně komplikovaný....

Když jsem ty bloky měl v plně Automatickém režimu, tak mi to přijde, že ten Loxone v jedné místnosti chce topit v druhé chladit a vůbec nechápe, že točí stejné ventily ve stejné akumulaci.

Tak mně napadlo, zda někdo z lidí tady topí a chladí podlahovkou jak to vyřešil?

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@tormen chlazení nemám, ale přijde mi, že blok Inteligentní ovládání teploty počítá s obojím. Vstup Tb je teplota zásobníku a blok jí zohledňuje při otvírání ventilů a pouštění oběhového čerpadla.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 
Posted by: @tormen

Takhle bych musel dávat porovnávací modul (vnitřní teploty a akumulace) + AND je léto. A to mi přijde strašně komplikovaný....

Tak to asi nechces vidiet mojich 6xA3 stranok na riadenie TC (a stale to nie je dokonale, kaslem na to a postavim si riadiaci modul mimo loxone).


   
ReplyQuote
(@tormen)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 15
Topic starter  

@_petr_

Aha, to je v bloku "inteligentní ovládání teploty" - ten jsem tam neměl, jen "inteligentní regulace" v každé místnosti a 1x "Ovládání klimatu" pro TČ

Ale je to přesně to co potřebuji 🙂

Zkusím si s tím o víkendu hrát.

This post was modified 4 years ago by Tormen

   
ReplyQuote
(@tormen)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 15
Topic starter  

@dusanmsk

Tomu se chci vyhnout 😀

Ty i climuješ?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@tormen prichladzujem podlahou, ale v manualnom rezime (k automatickemi riadeniu chladenia som sa este nedokopal). Takze rucne nastavujem prikon kompresoru a sem-tam sa pozriem na teploty chladiva a vody a podla toho upravujem (kvoli kondenzacii a snazim sa preventivne nepustat do vymenniku chladivo <0 stC).


   
Tormen reacted
ReplyQuote
Share: