X
Forum

Forum

Inteligentní regula...
 
Notifications
Clear all

Inteligentní regulace pokojové teploty

25 Posts
7 Users
0 Likes
3,209 Views
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

 Zdravím, rozhodl jsem se předělat ovládání topení na modul Inteligentní regulace (páč je hezčí) a lze na něj napojit i žaluzie.

 Dokola mi dělají neplechu:

1/ i když mám nastavenu teplotu 21C, tak se mi prostě spustí topení i nad touto teplotou (nastaveno 21C a topí i když je na vstupu 21,1C). Pokud změním teplotu, tak na chvíli vypne a pak zase zapne. Naopak, když jsem zkušebně hodil teplotu na 22, tak se zase po chvíli běhu vypnul. Zdá se mi to jako úplně otočená logika.

2/ nevíte jak nastavit, aby se teplota dala ovládat o 0,1C, nyní při zmáčknutí +/- to jde o 0,5C

Jelikož modul Inteligentního ovládání nemá vstup na teplotu podlahy ani nouzové vypnutí při překročení teploty podlahy (což nechápu), tak jsem to naprogramoval až za hlavní modul.

 Té sestavy nad inteligentní regulací si nevšímejte - to je stará verze, kam případně opět přepnu relé topení, když Inteligentní modul nebude moc inteligentní.

topení new

  Netušíte kde mám co špatně nastavené? Jen pro upřesnění, tak mám odporové kabely, ne vodní topení s ventily.

 Idea je taková, aby se do zadané teploty topilo, když bude svíti slunko, tak je tam mezera a od zadané teploty nad sjedou žaluzie do polohy stínění. Po poklesu teploty, opět žaluzie vyjedou atd. 

 Až bude nainstalovaná FVE, tak při přebytcích výroby by se aktivoval mod 3 (pevná teplota), která by byla vyšší než Comfort a tím bych spotřeboval přebytky v zimě (pokud úbec nějaké budou).


   
Quote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Preto sa to vola Inteligentna lebo to vie lepsie co potrebujes ako ty sam. 😀 😀 

Kolko dni si cakal aby sa to naucilo? Ten blok sa uci a prve dni skusa ako sa miesnost sprava. Niekedy to trva aj 2 tyzdne.


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@smotek7aj, tak to budu muset vydržet, páč jsem to teprve dneska naloudoval. nevíš jak upravit to nastavování teploty po 0,1C? 


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

Ahoj,
ja mám tiež ele. podlahovku a mám to cez blok "Inteligentní regulace pokojové teploty" vyriešené tak, že je blok prepojený s blokom "Ovládání Klimatu". Tento sa stará o zdroj tepla, čiže podlahu s tým že kontroluje cez "Prahový přepínač" maximálnu teplotu, pri prekročení sa aktivuje vstup Stop.

Ten blok "Virtuální status" si nevšímaj, to tam mám pripojené kôli bug-u čo je v momentálnej verzii ( https://www.loxone.com/cscz/info/beta/ ) musí byť na bloku niečo pripojené inak sa automaticky prepne na chladenie a nie je možné to zmeniť.

Screenshot 2021 10 09 at 9.59.46

   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@jurajdíky za návrh, jsem už udělal všechny pokoje a teď to nechám chvíli se učit jak psal Smotek7. Když mě to začne sr...., tak výstupy opět přepnu na staré schema, které jsem si všude nechal a běží paralelně kvůli statistikám.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@kostalkarel tu teplotu po 0,1 neviem , nejak mam aj chaos co je v ktorej verzii.
Uz aj V12X je tusim ina grafika.
A skus to tak ako to ma Juraj s ovladanim klimatu.
Tiez pozri blok HVAC , da sa pouzit aj len na kurenie a vyzera dobre v telefone.


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@smotek7možná budu vypadat jako blbka, ale proč vlastně máte propojené dva bloky, když ten první umí ovládat topení (a stínění)?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

No keby som si to ja pamatal.

Teraz som si uvedomil ze mas kable,

lebo s toho ovladanie klimatu sa spinal kotol tusim.


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@jurajprosim Tě, proč máš vlastně dva bloky, když ten první umí ovládat vše sám? A ještě to ovládání klimatu blbne


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

@kostalkarel Ono videl som to niekedy v návode priamo od loxone ako riešia podlahovku + ochranu (neviem to už na ich Webe náisť tak posielam rovno ten vzorový projekt).

Každopádne ten blok začal blbnuť až vo verzii kde to celé prekopali a pridali tam tie nové vyzualizácie, do vtedy to chodilo.

Netušim už aký tam je rozdiel, predsa len sú tie bloky prepojené a z mojho pohľadu má každá izba ako keby vlastný kotol "Ovládání Klimatu".
Má blok "Inteligentní regulace pokojové teploty" rovnako ako blok "Ovládání Klimatu" digitálny výstup? Prípadne Stop vstup?

Taktiež netuším ako reaguje blok, ktorý sa učí správaniu sa izby pri roznych vonkajších teplotách na to, ked mu (bez toho aby o tom vedel) vypneš výstup (NN, ochrana podlahy...).
Blok predpokladá, že vykuruje, robí si na to štatistiku, ale v skutočnosti nie je relé zaplnuté.
Preto som si hovoril, že bude asi korektnejšie zapojiť vstup "Stop" a tým blok zistí, že jeho zdroj tepla ("Ovládání Klimatu") je vypnutý a dúfam, že to premietne do štatistík (prestane počítať dobu zýšenia teploty o 1stupeň keď je vypnutý zdroj tepla).

Ale to ber s rezervou, netuším ako interne bloky fungujú (neviem či to vobec učia na školeniach).


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

@juraj já už jsem to také naprogramoval s oběma bloky. Do Inteligentní regulace mám nataženo centrální řízení, které řídí všechny pokoje a do Ovládání klimatu mám přímo řízení jednotlivé místnosti. Problém s tím blokem Ovládání klimatu - Stop jsem vyřešil jednoduše přidáním funkce Letní režim, který je na OFF v topné sezoně a na ON v létě a tím se vyrušilo automatické padání do chyby. Abych mohl regulovat i teplotu podlahy, tak jsem tuto hodnotu napojil na vstup Efektivní vytápění. 

 Takto to mám asi dva dny, tak se to ještě "učí", takže tam jsou ještě nějaké nesrovnalosti.


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
Topic starter  

dnes v noci jsem zjistil, že mi topí pouze místnosti, které jsou bez žaluzií a tudíž nemám napojený výstup Qs. Všechny místnosti se zapojenými žaluziemi byly v režimu chlazení, když jsem žaluzie odpojil, tak se vše přeplo do režimu topení.

 Když odpojím výstup Qs, tak se vstup "M" režim přepne na 0 (topení i chlazení), ale při opětovném připojení žaluzií přepne sám na "M" rovno 2 (pouze chlazení). To mi hlava nebere, když to umí topit i chladit dle nastavených teplot.

 Jediné mě napadá, že musím u všech aktivovaný vstup "M" a natvrdo mu říkat co má dělat? Jsem myslel, že režim "0" je automaticky přednastaven a až ostatní musím natvrdo určit.

 Další věcí je vizualizace tohoto bloku - pokud je připojen výstup na Qs, tak ve vizualizaci úplně zmizí možnost nastavovat hodnoty topení a ikona plamínku je přeškrtnutá a to i v případě, že na vstup "M" je natvrdo přiveden příkaz 0 a blok topí i s připojeným výstupem na Qs.

 Až po odpojení výstupu na Qs se ve vizualizaci opět objeví možnost nastavit komfortní a eko teplotu a plamínek není přeškrtnutý a je barevný.

blok topení
This post was modified 3 years ago by kostalkarel

   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

@kostalkarel to čo popisujeješ je známa chyba, o ktorej som ti písal a bude vyriešená v novej verzii (tá je zatial v bete).

Posted by: @juraj

Ten blok "Virtuální status" si nevšímaj, to tam mám pripojené kôli bug-u čo je v momentálnej verzii ( https://www.loxone.com/cscz/info/beta/ ) musí byť na bloku niečo pripojené inak sa automaticky prepne na chladenie a nie je možné to zmeniť.

Čize skus zapojiť niečo na H1 a malo by to fungovať.

Inak nerozumiem ako myslíš to riešenie čo popisuješ:

Posted by: @kostalkarel

Problém s tím blokem Ovládání klimatu - Stop jsem vyřešil jednoduše přidáním funkce Letní režim, který je na OFF v topné sezoně a na ON v létě a tím se vyrušilo automatické padání do chyby. Abych mohl regulovat i teplotu podlahy, tak jsem tuto hodnotu napojil na vstup Efektivní vytápění. 

Ja som riešil cez vstup St (Stop) to aby nemala podlaha kritickú teplotu. Čo myslíš padanie do chyby? Prípadne čo sa vyrieši ak použiješ vstup "Efektivní vytápění"?


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Ahojte.

Na ovladani teploty v pokojich pouzivam stary inteligentni regulator - radiatory. (na podlahovku mam ten jednoduchy neinteligentni reglator teploty) Kvuli te grafice jsem se rozhodl pouzit novy IRPT do pokojiků. Jenze pouzivam na radiatory digitalni hlavice a ne proporcionalni. A zjistil jsem, ze ten novy modul ma jenom nejaky fuc..ng Analogovy vystup H, ktery je 0-10v a nejde prepnout na Q (jenom na PWM) .

Nejakou logikou jsem to prevedl na digital, jenomze nevim, jestli ten regulator pak bude fungovat spravne, pac ten modul nejak ty ventily pomalu privira a pomalu otvira atak. Mam to zapojene asi 2 dny, vypada to, ze to nejak funguje, ale radeji se ptam, jestli jste to nekdo uz neresil. Totiz par verzi configu tamů nazád ten modul jeste Q vystupy mel. Ale ted uz tam nejsou, a pridat nejdou 🙁  

A jeste souvisejici dotaz. Je nutne pri tomto modulu mit i modul ovladani klimatu ? Ja ho tam nemam, ale zda se mi, ze to neni uplne potreba... Totiz kdyz kliknu na nastaveni modulu IRPT krome nastaveni casu to tam chce pridat zdroj tepla. mam to prazdny....

Ta nova grafika na frontendu noveho modulu IRPT je proste lepsi a intligentneji se ovlada teplota...

Mozna jem ten modul cely nejak blbe pochopil, tak me kdyztak nakopnete... 

Diky.

 

Jeste 2  poznamky z provozu vytapeni.

Pred spoustenim kotle na vystupu regulatoru mam zpozdovaci smycku (kvuli cyklovani plynoveho kotle) Nejakym zpusobem se stalo ze mi tento modul (spozdene zapnuti a vypnuti) zamrznul a kotel jel porad dokolecka, i kdyz na vstupu modulu uz zadne impulsy nebyly. Musel jsem udelat reset miniserveru. Dale uz se mi stalo, ze vytuhly nektere tree teplotni sensory na jedne teplote - kotel jel opet porad - reset tree pomohl.....

This post was modified 1 year ago by gisbern

   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Aha, tak prvni dotaz si zodpovim sam. Protoze Loxone nabizel v minulosti jenom analogove hlavice a nove ma v nabidce jenom Tree hlavice tak zeleni vyvojari naznacili, ze na ty, co si koupili kdysi digitalni hlavice na Q vystupy regulatoru se muzou do budoucna zrejme vykaslat. Jiny vysvetleni pro to nemam...


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: