Forum

Forum

Inteligentní regula...
 
Notifications
Clear all

Inteligentní regulace pokojové teploty 1. generace - elektrické podla

12 Posts
5 Users
0 Likes
2,154 Views
(@falda)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 22
Topic starter  

Zdravím a chtěl bych se zeptat jak řešit ovládání elektrického podlahového topení (Fenix) přes funkční blok Inteligentní regulace pokojové teploty 1. generace.

Co jsem si o tom nastudoval, tak jako vstup do bloku jde aktuální pokojová teplota a blok sám rozhodne zda topit nebo ne v závislosti na požadované teplotě nastavené v kalendáři. Loxone tvrdí, že blok je "samo učící" (chci tomu věřit) a že tedy zhruba týden trvá než si dům osahá a zjistí o kolik dřív má začít topit a zda vůbec, aby bylo dosaženo požadované tepelné pohody. Takto to zní jednoduše, ale musím taky hlídat, abych podlahovku nespálil a nepřekročil max. povolenou teplotu podlahy (kvůli podlahové krytině). S takovými parametry blok nepočítá a nevím jak to správně uchopit. Momentálně to mám tak, že pokud blok rozhodne, že se má topit, tak tam mám ještě kontrolu aby netopil pokud nespadne teplota podlahy pod nějaké rozmezí.

Všechno se zdálo být logicky OK, ale výsledek není dobrý. Stává se, že blok chce topit, ale podlaha je stále horká, takže topení nesepne. Mám strach, že se to loxone "naučil" a teď si myslí, že musí topit hrozně dlouho než dosáhne toho čeho chce (blok virtuálně topil, ale teplota v místnosti nestoupala). Takže se mi teď stává, že mi začíná topit v pokoji, kde chci mít 22,5 C v 8:00 hod už ve 2 hodiny ráno, místo aby začal topit třeba v 7:00 hod.

 

Další věc, které jsem si všiml je, že se snaží dosáhnout teploty, která vůbec neodpovídá nastavení v kalendáři viz. obrázek. Ve 13 hod, kdy je v kalendáři nastavena Comfort temperature (22,5) ukazuje Increased temperature (23,5), která má být až od 19 hod. V live view to vidím i u výstupu AQt kde je 23,5 namisto 22,5. Vůbec nevím co si stím počít, přijde mi to jako BUG.

 

Můžu poprosit o rady, resp. jak řešíte elektrickou podlahovku a ochranu proti přepálení podlahy?

 

Děkuji.

Koupelna  podlahovka
Koupelna  podlahovka app

 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Pokud nemáš čidlo i v betonu, tak se to bude blbě regulovat. 

Chce to dávat čidlo na teplotu vzduchu a čidlo na teplotu betonu.

Před 20 lety jsem dělal rohože do koupelny v bytovce a už tenkrát to měl výrobce rohoží ošetřené čidlem v podlaze a čidlem v termostatu s displejem.

Teď když jsem stavěl, tak jsem dával čidla do podlahy a i 105 cm nad podlahu. Ty podlahové jsem dával do prostoru francouzských dveří, aby jsem eliminoval topení, když do podlahy "pere" slunce přes francouzské okna.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Koukám teď na ten tvůj Config a nějakou teplotu podlahy tam máš. To je zpod dlažby?


   
ReplyQuote
(@falda)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 22
Topic starter  

@kobra23  Ano, cidlo v betonu mam, to je prave to co chci hlidat, aby to loxone neprepalil


   
ReplyQuote
(@belovs)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 10
 

Zdravím, ja som riešil podobný problém s technikom z loxonu ,on mi poradil ze priamo na elektricke podlahove vykurovanie treba riesit cez bloky inteligentna regulacia pokojovej teploty a blok ovladanie klimatu. Funguje to paradne.

20201217 143713

 

This post was modified 3 years ago by belovs

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Pokud máš vyšší verzi Configu než 10, tak ano.

Tím, že se řeší blok 1. generace, předpokládám, že to je uživatel starší verze (spousta zdejších členů jede stale Config V8)


   
ReplyQuote
(@falda)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 22
Topic starter  

@belovs Diky, tohle vypada zajimave, urcite vyzkousim


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Ahoj, mám to podobně jako belovs, jen tam mám zakomponovaný ještě žebřík.

Snímek obrazovky 2020 12 19 v 11.56.04

 Prahový přepínač mám negovaný výstup

Snímek obrazovky 2020 12 19 v 11.59.38

   
ReplyQuote
(@falda)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 22
Topic starter  

@belovs Tak jsem to predelal, prvni den se mi to zdalo OK, ale dnes rano vidim tohle a moc inteligentni mi to nepripada (od 6 rano ma heating up, aby v 19 vecer bylo teplo ??? ).

Loxone heating up

 


   
ReplyQuote
(@belovs)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 10
 

@faldaNo to je pravda ja som si to vsimol až teraz v noci ze vlastne kuri a nemalo by.


   
ReplyQuote
(@belovs)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 10
 

Este som rozmyslal že to kuri preto ze je tam nastavena ta prahova teplota podlahy,len zase ked podlaha moc vychladne bude dlho nahrievat podlahu a v podstate aj interier . 


   
ReplyQuote
(@stip99)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 4
 

@belovs Zdravím nemáte schéma zapojení? Kam je připojeno čidlo z podlahy a kam teplota v místnosti? A jak se řeší přehřátí podlahy? Moc děkuji.


   
ReplyQuote
Share: