X
Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
85.7 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

@Lukas: Tusis cenu? Pripadne psal si dotaz? Jestli ne, klidne jim tam napisu, to by mohlo byt zajimave

Jinak jeste k tem alternativnim zarizenim, prochazim sve stare poznamky a mam tam jeste toto

PoKeys57E

  •  jen periodical push, nikoli on event, nevim interval
  • komunikace ethernet, TCP
  •  55 inputs za 52EUR (0,9eur/input)
  •  5V tolerant only

 

smartDEN

  • smartDEN (asi umi periodical push)
  • schéma modulu
  • 16 digital inputs
  • 8 temporature inputs
  • 8 analog inputs 0-10V
  • komunikace ethernet, http, xml
  • cena $129  ( $4/input )

 

 

   
ReplyQuote
(@lukas)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

@L: PAPOUCHa jsem nekontaktoval, na tuto zakázkovou úpravu jsem narazil, když jsem řešil zařízení do práce. Cena bude hodně závislá na počtu relé, jeho vlastnostech a hlavně že se bude jednat o kusovou výrobu. Škoda, že nenabízí u výstupu Quida přímo i variantu s 230v, podobně jako je možnost si vybrat z dvou různých rozsahu vstupních napětí.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja som teraz prehrabaval ebay a skutocne mi pride najschodnejsie si (v pripade, ze clovek aj tak pocita so silovymi rele na din listu a oddelenou 24V castou rozvadzaca) to poskladat z arduina a rele boardov. Existuje sice uz mraky hotovych rieseni, od low-end po high-end, ale tam proste clovek nevie, aky to ma firmware a ci to pojde rozumne spojit s loxone, pripadne preprogramovat.

naprnaprnaprnapr

Mat niekde po ruke elektroobchod kde hned teraz kupim plochy kabel a k tomu spravne konektory, normalne by som to snad do polnoci zbuchal dohromady a bez nejakeho vacsieho a zloziteho pajkovania.

Schvalne, na stole sa mi vala toto, k tomu 4xtoto a 4x10-zilove ploche kable s konektormi. Pouzil by som tych 32 IO pinov na kratkej hrane protoboardu, tam by tie ploche kable sli hravo napajkovat. Jedine, co by sa na nich krizilo, by boli vzdy krajne zily (+5V a GND), signal by siel napriamo. Celkova cena 0,0 hovno a clovek vie, z coho to ma zlozene a kde hladat pripadnu chybu. Vo vysledku aj tak radsej vymeni kus za kus a ma to do par minut zas funkcne.

Len pre dokreslenie, tu to niekto ponuka uz zostavene, s polovicnym poctom rele. Dobre, iny controller a namiesto plocheho kablu je to vsetko na plosnaku, ale cena krat 10, to je proste moc...

 

 

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

... a mimochodom, keby niekoho zaujimala spolahlivost tych cinskych relatok za 150 korun 8 kusov, tak s jednym uz druhy vecer mlatim s kadenciou 8 on/off/sec, zatial odhadom nejakych 300k zopnuti. Podla specifikacie to ma vydrzat 10^7 cyklov, co je vcelku pruser, pretoze keby som to chcel otestovat tak ako doteraz, tzn. kazdy vecer po 5 hodin, tak to mam tak este na cca 694 vecerov 😀 :D. Vzhladom na to, ze tym rele nacvakam za hodinu zhruba 4x tolko, ako za rok najvytazenejsim vypinacom v dome, asi to testovanie predcasne ukoncim.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

;-). Libi se tve zapaleni ;). Osobne cim vic toho procitam, tak mi take prijde, ze cesta takovychto komponent + externi rele + redundantni soucastky (levne) na kus-za-kus vymenu je cesta. Stale nevim, jestli na 100% veci, ale na vetsinu ano. 

Akorat to chce vymyslet, jak pak arduino+board uchytit do nejake rozumne krabicky a to cele pak uchytit na din listu, aby to aspon trosku pekne vypadalo.

Ad ten cvakaci test... LOL ;-)). Ale dobre vedet, ze drzi. Ja uz mam ten 12board pro arduino (bez ethernetu) take objednany, tak na nem pak zkusim neco spolu s WeMosem vymyslet.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak isto ako papoucha. Ako tie rele, tak arduino uchytis distancnymi stlpikmi a sroubami do nejakeho plastu a na ten zozadu prichytku na DIN a z predu plexisklo (nech je pekne vidiet tych 32 LED na relatkach).

Tu to ma manik v rozvadzaci, akurat tymi rele zjavne spina rovno 230V a ten prepoj s arduinom ma pomocou nejakej vlastnej "zakladovej" dosky.

BTW - test rele 😀 (ak sa neda prehrat, tak sa da stiahnut)


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

Ten rozvadec vypada pekne udelany. Jestli to jde takto chytit, tak je to fajn. To pruhledne plexi je jasne, na to musi byt videt ;-).

Muzu se zeptat, to rele ovladas pres 3.3V z arduina? Koukal jsem ted narychlo na par navodu, a tady to tahaji pres 5V, zatimco tady to pak delaji naprimo pres 3.3V. Podle toho tveho videa to taky vypada, ze to mas naprimo. Ale zase ve specifikaci toho boardu je, ze to je na 5V. 

Zatim se v ty elektrocasti dost placam (potrebuju to zacit fyzicky testovat, uz aby to dorazilo), takze mozna je to neco evidentniho a ja to jen nevidim 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Arduino je 5V, optotranzistory su az na doske od rele, takze je to uplne bez prace. Taka skladacka pre debilov. Keby som netrval na pevnejsom spoji, spojim to dratmi od breadboardu a seriem na to. Takze +- 5v a potom 8 az 16 pinov arduina na rele a mas hotovo.

Uvidis sam ked Ti to pride, zoznam suciastok sa Ti scvrkne na draty, mozno ledky a 220 ohm rezistor. Zvysok len spajas dratmi.

edit - takto, tie rele maju dva vstupy napatia - jedno je ttl signal, to je vzdy 5V. Druhe je napajanie cievok, to je v tomto pripade tiez 5V, ale byva to 12, 24... Takze vzdy spajas +-5V s arduinom, signaly s arduinom a potom napajanie cievok (bud s rovnakym zdrojom ako arduino, alebo zvlast 12 ci 24V). Je to easy...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

Aha, takze ale pokud pouziju WeMos D1, ktery ma psano, ze operuje v 3.3V, tak budu potrebovat ten bazmek, abych z 3.3V udelal 5V pro relatka. A nebo na toto koupit primo arduino


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mozno tie optotranzistory na relatkach operuju uz od 3.3V, to chce bud najst v dokumentacii, odpozorovat zo schemy, alebo overit empiricky. Moj tip je, ze to bude fungovat. Na nejaky dalsi optoizolator board pred tymi rele by som sa uz radsej vyprdol a spravil to nad arduinom (pokial nie je nutnou poziadavkou nejaka specialna funkcionalita tej 8266).

Ja som zvolil Arduino Mega kvoli poctu IO, sice nevyuzijem vsetky, ale aspon tych 32 mam krasne pokope a s odstupom nasobkov 2.54mm (co sa tvorcom arduina nejak nedopatrenim (!) nepodarilo dodrzat u tych pinov na dlhsich stranach a z coho ma skoro totalne jeblo ked som sa snazil arduino natlacit do pinov vyvedenych z univerzalneho protoboardu).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

Nene, pozadavek tam zadny neni. Jen jsem bral Wemosy, protoze jsou levne a kdyz ho odpalim, nebudu tak nastvany jako v pripade Arduina 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Vsak tam nie je rozdiel v cene. Uno z ciny do 100, mega do 150, nano snad uz davaju zadarmo (to je tusim ale prave 3.3V). Akurat namiesto lua pises v c-cku, ale na tych par drobnosti na zoznamenie to je fuk.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

Pro mne je cecko vyhoda, ja tu debilni Luu nechci ;-). Jdu jich rovnou par objednat 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak pozor zmena priatelia!

Chystal som sa odmerat ampermetrom tie cinske relatka a funguje to inak, ako som myslel. Rele sa nezopne privedenim +5V na vstupny pin rele, ale uzemnenim toho pinu. Tzn. rele je zopnute pri arduino log.0 a rozopnute pri log.1.

 

Tzn. asi to pojde vybudit aj tym wemos-om, ale rele budu musiet mat vlastny 5V zdroj so spolocnou zemou s zdrojom wemos-u.

 

Inak toto som nameral ampermetrom:

  • I in = 2 mA  (prud na "digitalnom" pine rele - sledovat zatazitelnost arduina/wemos-u atd...)
  • I rele_on = 70 mA
  • I vsetky_rele_on = 370 mA

 

Namerane hodnoty platia pre moj 8-releovy 5V modul. Ten teda pri vsetkych zopnutych rele zerie pod 2W, co by v pripade 32 releoveho "supermodulu" znamenalo 8W + nejake drobky co vezme arduino.

Trosku ma zaraza, ze prud pri vsetkych rele nie je 8-nasobkom prudu jedneho rele, podla datasheetu toho rele (SRD-05VDC-SL-C) ma jedno brat 35 mW, takze cela doska by mala atakovat skor 3W, ale co uz ... Pri merani som pouzil L78S05 z 12V (zvlada 2A), takze tam by problem byt nemal (ale nemeral som ci nebol pokles napatia). Kazdopadne sa stabilizator uz dost hrial, takze to chce urcite pouzit nejaky dc-dc step-down konvertor, alebo realny 5V zdroj.

 

Koniec hlasenia.

(btw. uz som objednal ploche kable, po Vianociach budem asi pokusne skladat moj vlastny 32 releovy modul. A kedze to bude fork fork-u mojho kodu pre railduino_udp, nazvem ho relayduino, aby sa to neplietlo :D.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

To propojeni mezi wemosem a rele v pripade zeme mne zajima. dneska uz asi 3h studuju a oprasuju si svoji elektrotechniku. Nasel jsem hromadu linku (davam postupne dohromady, pak zalozim nejakou sekci elektrotechnika pro zacatecniky 😉 ).

Predpokladam, ze pro ten Wemos se bude muset pouzit neco takoveho  http://playground.arduino.cc/uploads/Learning/relays.pdf

 

Tzn wemosem otvirat tranzistor a tim uzemnovat 5V rele. Nasel jsem, ze arduino ma max 40mA, coz pro silnejsi rele nestaci a mohlo by to dany vystup odpalit. Proto ten tranzistor a oddeleni.

Takze jsem zacal studovat tranzistory a zacal si oprasovat ruzna zapojeni se spolecnou B/E/C. Ve finale jsem se pak snazil vyzjistit z tabulek tech dvou tranzistoru, (2N2222 a TIP102) jejich otviraci napeti, jejich maximalni spotrebu pro otevreni atd, ale to jsem z toho datasheetu  https://www.fairchildsemi.com/datasheets/PN/PN2222A.pdf nevydedukoval. Protoze hodnoty co tam maji oni jsou v desitkach V a jednotkach A, coz by arduino zvladnout nemelo. Pritom schema na zapojeni releatka je primo z arduina fora a vsichni ho tam chvali.

 

Budu muste jeste chvili studovat, ale za pripadne nakopnuti spravnym smerem predem diky 😉


   
ReplyQuote
Page 2 / 31
Share: