Forum

Forum

Elektroměr přes Mod...
 
Notifications
Clear all

Elektroměr přes Modbus

83 Posts
23 Users
1 Likes
15.3 K Views
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@smotek7

Změnil jsem na panelu elektroměru adresu ze 72 na 1. Loxon okamžitě přestal dostávat data. Adresu zařízení jsem následně změnil v "Nastavení" na 1 a data zase chodí. Komunikaci tedy mám.

Interval dotazování mám 10 sec.

Jedno z mých 32 nastavení u kterých měním jen IO je i podle toho, jak mi posíláte n obrázku. Dostávám pořád nuly repektive pokud použiju příkaz "2" tak tam jsou hodnoty 70 a 22.

Nechápu, jaktože se dostanu k Parameters registr, adresy sedí, ale nedostanu se k Data registru, kde je už spotřeba proudu atd. Rozdíl je jen v tom, že na přečtení mám místo příkazu 0x03 použít příkaz 0x04.

Nechápu jak....

Snímek obrazovky 2020 06 17 v 11.13.29

 

This post was modified 4 years ago by danielcada

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Tak to je divne, lebo to by malo stacit prepat 

image

Ked na senzore kde ti funguje baud rate prepnes len ten prikaz tak to ukazuje 0 ? 


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@smotek7

Já zkouším právě všechny příkazy, mám 32 senzorů a každý je nastaven jinak, obsahuje to všechny možné kombinace včetně příkazů 1,2,3,4! 
Nechápu!


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

@danielcada - verim, ze jde jen o preklep, ale 16#36 neni 24 ... ale opacne...


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@acter Ano, překlep, opraveno, děkuji. V tom to není. Manuálně jsem jak otrok vyzkoušel DEC hodnoty od 0 až po 60, buď žádná data nebo nuly. Tedy krom těch parametrů na  IO 00,02,08,10. Proč proboha manuál sedí v těchto hodnotách a v datech ne? Když komunikuji, mám správně nastaveno na floating point a v data registru samé nuly, na displeji se spotřeba normálně načítá.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Nekdy se take adresy uvadi jako 30000 a ne od nuly...nikdy jsem nepochopil proc, jak a kdy 🙂

 

A podle me na cteni udaju z elektromeru neslouzi fce 04, ale 03

This post was modified 4 years ago by acter

   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@acter

 

Zkouším dávat adresy od 30 000, 3 000 i 40 000 a pořád tam jsou nuly. Ne bez odpovědi, ale vrací hodnoty nula.

Pokud mám číst data registr příkazem 03 stejně jak čtu parametr registr, tak jak si poradit s těmito větami:
-----

The register type:

This meter uses two types of registers, individually addressed

The first is the data register, read-only, using the command code 0x04 to read.

The second category is the parameter register, readable and writable, using the command code 0x03

read, write parameters using 0x10

------
Když mi to správně čte parametr register příkazem 0x03, tak jak ho donutit poslat příkaz 0x04?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Uz len taky pokus omyl, neskusal si prehodit A B svorky ci prestane vycitacat tu rychlost.
Inak zo zvedavosti som pozrel dokumentaciu k tomu extensionu a to je teda bieda, nieje tam nic.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

@smotek: psal, ze parametry vycita...takze vychazim z toho, ze HW ma spravne


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Logicke veci sa vylucili, tak uz zostava len skusat.

 


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@smotek7 @acter

 

Ano, HW je nejspíš dobře, nějaké hodnoty vyčítám. Snažím se pochopit toto: https://blog.softwaretoolbox.com/opc-modbus-function-codes


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@acter po předchozích zkušenostech s modbusem si myslím, že 30000 a 40000 vyjadřuje prvním číslem jestli se jedná o holding register nebo input register. Odpovídá tomu i nastavení Příkaz v loxplanu 4 - Read input register (3x) To 3x by možná blo zrozumitelnější jako  3xxxx. Proč pro registry 4x je fce 3 a pro 3x je fce 4 si neumím vysvětlit jinak, že je to jen pro zmatení nepřítele.

Rozdíl mezi 3 a 4 a input/holding register je popsaný celkem jasně třeba tedy ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Modbus)

03 Read Holding Registers Čtení jednoho nebo více 16bitových registrů
04 Read Input Registers Čtení jednoho nebo více 16bitových registrů
Input Register 16bitový registr určený pouze ke čtení. Např. analogový vstup.
Holding Register 16bitový registr, který lze číst i zapisovat. Např. čítač, lze jej nastavit i číst jeho hodnotu.

@danielcada co myslíž tím jak ho donutit poslat příkaz 0x04? Ten podle printscreenu posíláš. Jestli nechodí odpovědi, tak bych se zaměřil na nastavení parametrů komunikace. Klidně bych je na elektroměru změnil a pak vrátil na hodnoty, které chceš používat, abych měl jistotu, že jsou parametry nastavené dobře. Lepší by bylo použít  USB převodník a zkoušet to z počítače, jak už tu někdo zmínil.


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

 

@_petr_

Já to taky nechápu. Mám USB USB - MODBUS dongle, viz obrázek, připojím ho k PC. Nemáte nějaký tip na software pro Mac nebo Win a postup, jak to zkoušet?

image

Pěkně mě štve, že jsem podle tohoto návodu, viz dále dokázal zprovoznit tento MODBUS RELAY Bard a elektroměr ne.

IMG 1679

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@danielcada tak s USB modulem je testování už jednoduché. Já používám https://sourceforge.net/projects/qmodmaster/ protože je free.Můžu zi nechat zobrazit okno s komunikací a sledovat jestli a jak zařízení odpovídá.

 

Zajímavější je sice https://www.modbustools.com/ ale ten je za peníze a to bych nevyužil. Myslím, že na měsíc je funkční pro vyzkoušení.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@danielcada ja som pouzival modbuspoll
pozri este v tomto vlakne sme riesili 
https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/propojeni-loxone-modbus-abb-elektromer/paged/8/

daj si citat kludne 80 registrov naraz
nastavenie v zalozke display/32 bit float/ big endien


   
ReplyQuote
Page 3 / 6
Share: