X
Forum

Forum

Elektroměr přes Mod...
 
Notifications
Clear all

Elektroměr přes Modbus

83 Posts
23 Users
1 Likes
15.4 K Views
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@smotek7 @acter  @_petr_

 

Vyřešeno! Sice hrozná práce, ale zato už jsem se naučil, co vlastně umí a znamená MODBUS.

1. Poslali mi elektroměr SINOTIMER DDS578R, který neumí nic jiného, než celkovou spotřebu, žádné napětí, spotřebu na jednotlivých fázích atd. Nic víc než jednu hodnotu a to celkovou spotřebu neumí.

2. Prošel jsem si tím procesem, kdy jsem svou USB RS485 dongle instaloval na Mac do Parallels, zjistil, že jejich driver už není podporován, našel stránku se starým driverem atd. Hrozná drbačka

3. Naučil jsem se pracovat s MODBUSTOOL a začal experimentovat.

4. Myslím, že je MODBUS velmi pěkný protokol, chápu, proč je používán. Jestli chce někdo poradit, asi už umím:)

5. Ti blbci mi totiž přiložili návod na DDS578R, který umí více hodnot, můj posílá jedinou hodnotu na adresu 256 a 1024!!!!! Hahahaha. Nalezl jsem to pomocí MODBUSTOOL. Nebyl jsem daleko, stačilo mít trpělivost a dojít k HEX 01 00 a 04 00 a mohlo to být hned. Zmátlo mě, že žádnou z 18-ti hodnot v tabulce neukazuje.

6. V Loxone je třeba zaškrtnout "dvojitý registr" aby se ukazovaly tisíciny KWh.

Všem díky!

Za 700Kč je SINOTIMER DDS578R dobrej.

This post was modified 4 years ago by danielcada

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@danielcada no super
to prepinanie data a parameter registov sa robi tym prikazom 3 4 ?


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@smotek7

 

Ano, funguje to přesně jak je to popsáno v tom manuálu. číst holding register - 3 , číst input register - 4. Loxone to čte správně. 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@danielcada trochu nechápu rozdíl mezi poslaným DDS578R a manuálem pro DDS578R. Kdybych vybíral elektroměr, tak bych byl z vysvětlení trochu zmatený.

Sám ke spokojenosti používám Eastron SDM... a například proudy fází chci vyzkoušet použít pro blokování průtokáče.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Ja napriklad Eastrona zavrhnul, protoze podporuje pouze 9,6kb/s a kvuli tomu bych musel zpomalit celou sit ostatnich veci...


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@_petr_

 

Tož koupíte elektroměr DDS578R na Aliexpresu. Otevřete krabici a je tam tento návod. Ten zaslaný je stažený z internetu ale byly totožné. Tak nějak bych čekal že sedí. Neseděly...


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Ja kupoval gateway ModbusRTU/TCP a navod, co poslal byl uplne k prdu...takze hodiny experimentovani...

U takovych produktu je dobre dobre promyslet, jestli neni lepsi koupit treba Papoucha a mit jistotu funkcnosti a technicke podpory... Ovsem cena $20 vs. 3300,-Kc presvedcila i me 🙁


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@danielcada takže existují stejně označené elektroměry s různými funkcemi? To je pěkný bordel. Myslel bych, že je vadný.

Třífázový Eastron SDM630 má rychlost až 38.4k


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@_petr_

 

 Tož aspoň vím, proč byl levnější:) Kdybych to zkoumal přesně, v tom odkazu nepíšou, že umí něco jiného než celkovou spotřebu, nemůžu tedy reklamovat. Označení je zcela jiné, než u těch co umí více funkcí. Ale říkal jsem si, že to je jenom jiný prodejce, bude to stejné. Nebylo....

Nenapadá někoho, jak v Loxone měřit časový rozdíl mezi dvěma pulsy? Jakože jak dlouho trvá, než přijde další puls? Modul v Loxone Config jsem na to nenašel.


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 
Posted by: @acter

Ja napriklad Eastrona zavrhnul, protoze podporuje pouze 9,6kb/s a kvuli tomu bych musel zpomalit celou sit ostatnich veci...

Respektuji tvoji volbu, jen jestli mohu, pro kterou aplikaci potrebujes vetsi rychlost? Ja na tehle rychlosti komunikoval ridici systemy s desitkami zarizeni a nebyl problem. Modbus se zamozrejme nepouziva vetsinou k rizeni, na to jsou jine protkoly, ale na monitoring je to v pohode.

Ja mam Eastronu asi 10 (z toho jen 1 trifazovy), kdyby me rychlost trapila, tak bych jim vyhradil tebou zminovanou gateway za 400Kc a zbytek muze frcet na vyssi rychlosti.

Eastron si nemohu vynachvalit, na to, ze je to v podstate no-name a za tu cenu (trifazovy za 60 Euro, jednofazovy 22 Euro, vse samozrejme s Modbusem) je opravdu hodne muziky. Jen mam pocit, ze ten muj trifazovy nepodporuje 2 tarify, na to bych si dal priste pozor, takhle si to osetrim v SW.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Ja objednal https://www.enika.cz/em111din-av81x-s1x_z22301/ a jeho 3f brachu...ma vsechno a mam zaruku CZ.

Na 485 budu mit - 4xRegmet CO2 cidla, 3xvodomer Qualcosonic F1, SEA 868MHz gateway (zde je treba nejrychlejsi cteni - rizeni pres dalkove ovladadani), 1W gateway (jen z te cca 30 cidel trva vycteni docela dlouho), 1xPanasonic klima.

 

Asi neni uplne potreba vysokych rychlosti, ale z praxe jsem na to zvykly...


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

EM340 od Eniky mám na vstupu a super. V době, kdy jsem ho kupoval byly znatelnější cenové rozdíly oproti Eastron SDM630, takže ten mám jako další.

EM340 je super, určitě bych ho doporučil. Zabere jen 3EM, má dva tarify, podsvětlení jen když člověk něco chce, nastavování v menu a přijde mi, že vývody jsou lépe řešené. Jen SW od výrobce mi každou chvíli zatuhnul. Protože jsem ho ale používal jen na začátku pro testování, tak to nevadí.

Místo 3ks 1F bych dnes asi volil jeden 3F, protože při vypnutí jedné fáze stále běží a může tak fungovat jako detekce výpadku/vypnutí. Řešil jsem totiž potřebu sledovat stav pulzního relé a tohle je řešení, které mě napadlo dodatečně.


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

@acter

 

Tu SEA 868MHz gateway chcete použít jakou? Nenapadá vás, jak podobnou bránou vyčítat data z vodoměru Sensus iPerl? Vak mi dal tento vodoměr a vyčítá se po rádiu.

 

Ten Qualcosonic F1 se dá koupit za kolik?


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

SEA gateway maji pouze jeden typ - kvuli me udelali FW, ktery se chova jako Modbus slave. Jinak je to master. Ale rozhodne to neni komunikacni gateway pro externi zarizeni, pouze pro jejich klicenky...

Ten vodomer ani nevim, ale bylo to nekolik stovek €


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

@_petr_jeden 3f lze pouzit jako 3 nezavisle 1f, ale nepouzivam to takto... jediny podstatny rozdil je, ze 1f neumi pro modbusu prepnout tarif (musi se HW rele), kdezto 3f to umi parametrem pres modbus (overeno u Eniky primo)


   
ReplyQuote
Page 4 / 6
Share: