Forum

Forum

Notifications
Clear all

DMX Triac

133 Posts
27 Users
3 Likes
37.3 K Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Největší jsem stavěl s 2600VA toroidem, to byla síla 🙂 Ale 1kW není nic neobvyklého, pokud si vezmeš účinnost zesilovače v AB třídě 50-60% tak ti vyjde, že to byl zesilovač 2x250-300W 🙂 Což je na normální domácí hifi tak akorát, abys udržel napájecí napětí na konstantní hodnotě při různých špičkách.

Ten s tím 2,6kW trafem jsme měli se švárou na zvučení, ale potom nás z toho začali bolet záda a koupil se Crest CA18 což sice vážilo stejně, ale mělo 2x tolik výkonu 🙂


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Přidávám pár zkušeností s triaky DMX 302. Mám zapojených 5ks DMX 302 (verze s černým kovovým tělem). V provozu cca 2 měsíce, zatím se mi podařilo spálit 2 výstupy (z celkových 15), což je docela špatné skóre.

V prvním případě jsem měl zapojenou stmívatelnou led žárovku. Žárovka odešla (vyhodila dokonce i hlavní jistič), kontakt triaku zůstává po havárii sepnutý (dokonce i po vypnutí triaku tlačitkem on/off na těle triaku)

Ve druhém případě jsem tam měl klasickou žárovku (60W). Žárovka shořela, výstup triaku opět zůstává zapnutý, ale co je zajímavé, stále reaguje na povely. Akorát se už nestmívá v rozsahu 0-100%, ale v rozsahu cca 80-100% (tj. i když vypnu on/off na těle triaku, tak světlo stále svítí na 80%).

Jsem úplný laik, kdyžtak prosím poraďte, jak ochránit zbývající triaky. Pomohl by proudový chránič? Jaké parametry toho chrániče?

Tak jako tak v DMX 302 jsem ztratil důvěru. Na aliexpresu jsem našel alternativu: S1-DR (montáž na DIN, 2 kanály, větší možnosti nastavení, cena kolem $18):

https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-S1-DR-AC100V-240V-DIN-rail-2-Channel-2CH-AC-Triac-DMX-Dimmer-Dual/32842079514.html

Objednáno na zkoušku.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@budulinek moc sa tomu necudujem. Ked odchadza ziarovka je to skrat. Ma to pisane 1A na kanal. Predpokladam ze to istis tak isticom 10A. Chcelo by to na vystupe dat poistku 1A. Chranic ti nepomoze to je ina ochrana...
S1-DR mam 4ks ale este nezapojene.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Tak mi dneska chcipl ten DMX Triac z aliny. Netusim proc, zadnej vypadek elektriky nic nebylo. Proste zniceho nic totalne mrtvej.

Mel jsem v rozvadeci dva, druhej funguje stale. Takze jsem jen prehazel kabely na zalozni a jedu dal. 

Jaky s nim mate zkusenosti vy? Taky jste je uz menili, nebo to byla jen blba nahoda?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Taka náhoda sú tuším už stala aj @ager ovi


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Ja mám v prevádzke 5ks (3ks v kovovom tele a 2ks staré svetlé) niečo cez rok a zatiaľ v pohode.

Každopádne odpájam im fázu, takže sú zapnuté len keď je požiadavka na svietenie pre daný okruh a 10 minút po vypnutí. Čítal som, že v nich odchádzajú meniče napätia pre controller, možno by stálo za to zistiť či sa nedajú po usmažení napájať nejakým lepším externým zdrojom.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Jeden DMX302 triac mám (kovový), pohrál jsem si s tím a není to cesta, kterou se vydám. Takže kdyby ho někdo chtěl, tak pošlu za 500 + pošta. 


   
ReplyQuote
(@rumik)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 1
 

Zdravím,

chci se zeptat ohledně zmiňovaných S1-DR, jak je to s výstupy, zda je řízení již přes fáze a pokud ano, jak je to s nulákem, zda je propojený nebo je pro každý kanál oddělený?


   
ReplyQuote
 Vena
(@vena)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

U S1-DR se řídí fáze, nuláky jsou propojené s napájením.


   
ReplyQuote
(@andreus)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 6
 

Caute chcem sa spytat tieto DMX triacy napr S1-DR je mozne ovladat len cez DMX extension loxonu? alebo je to mozne ovladat aj klasicky 0-10v.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

S1-DR je len DMx. Resp. Skydance nerobi s vstupom 0-10V.

Na ali nieco take je, ale cenovo vyssie.

Preco si to chces komplikovat? Ved si daj UDP to DMX a mas to jednoduche a vide to menej.


   
ReplyQuote
(@andreus)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 6
 

Popravde netusil som ze nieco ako UDP to DMX existuje. Skusim to dohladat vdaka 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Tu na wiki UDP to DMX


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 641
 
Posted by: andreus

Popravde netusil som ze nieco ako UDP to DMX existuje. Skusim to dohladat vdaka 

Jede to i na arduino NANO pripadne, ted o vikendu jsem si natom delal zalozni kus do "supliku" 🙂

nacpal jsem to do NANO adapteru , pro lepsi pripojeni MAX485 modulu.


   
ReplyQuote
(@andreus)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 6
 

Uz som si to popozeral cez Wiki, na zimne obdobie sa mozem s tym pohrat 🙂

Momentalne mam napojene svetlo cez klasicky Triac stmievac, co velmi nevyhovuje aby hlavne chodbove osvetlenie fungovalo aj ako stmavene nocne osvetlenie cez PIR


   
ReplyQuote
Page 8 / 9
Share: