X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

DMX Triac

133 Posts
27 Users
3 Likes
37.6 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Ten už tam být nemůže, vyřadí ho a dá tam toho Meanwella.


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Mate niekto prosim vas realne odskusanu kombinaciu 1x loxone rele (za nim inrush rele) ako napajanie triaku a DMX302triak od cinana vyuzit ako spinac (je jedno co bude na triaku pripojene ci uz led panely so zdrojom nestmievatelnym alebo normalne Led ziarovky E14 alebo E27 nestmievatelne)?

V podstate sa da povedat ze "z jedneho rele loxone si spravis 3".

Myslim to tak ze akonahle pride poziadavka na rozvietenie aspon jedneho z troch kanalov na DMX 302 tak sa zapne loxone rele to zapne Inrush rele ako napajanie triaka DMX302 a ten rozsvieti pozadovany kanal. Aby sa to napajanie toho triaku stale neodpajalo v pripade zapinania a vypinania svetla tak by som to v configu osetril aby zostal triak zapnuty ja neviem minimalne 5 alebo 15 minut.

Tym padom nebude stale DMX triak pod napatim a teda ani nehrozi nejaka katastrofa v rozvadzaci v pripade ked si neni doma kedze to neni mechanicky kontakt ako rele ale len tyristor!

Mam to doma tak zapojene a testujem to uz par dni, odozva je takmer okamzita takze to je ok len by ma zaujimal vas nazor nato a hlavne je otazka co sa tyka dlhodobeho hladiska ako dlho bude ten triak takto fungovat? 

Dakujem za radi.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Mě se to zdá až zbytečně složité spínat relétkem jiné relé a pak ještě jeden spínací prvek...

Nemluvě o tom, že to bude dost náročné na místo.

Osobně bych asi z Loxone výstupu spínal nějaký stykač, který by mi odepínal napájení pro více (nebo rovnou všechny) DMX triaky.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Počet sepnutí zdroje pro LED se dá omezit např. tak, jako já u orientačního osvětlení. Prostě jakmile přijde informace o tom , že je tma, tak se zdroj pro OS celého domu zapne a veškeré další osvětlení už přebírá DMX. Vždy je tam ale to spínání. Je jedno jestli je zdroj spínán naprázdno nebo v zátěži. Vždycky ten kondenzátor na vstupu působí jako zkrat, tudíž vysoké proudové zatížení. 

Spínání zdroje pomocí DMX stmívače mě taky napadlo, to nebude tak jednoduché. Za DMX dimmerem totiž není klasická sínus křivka a s tím bude mít podle mně zdroj problém.


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Mám to rovnako spravené, s tým rozdielom, že nemám inrush relé ale klasické finder relátka. Beží mi to pár týždňov zatiaľ som nezaznamenal problém. Na nejakom zahraničnom fóre som čítal, že na DMX 302 najčastejšie odíde napájanie tak uvidím či som mu pomohol tak, že nebeží 24/7 alebo mu to neustále zapínanie (povedzme 5x za deň) škodí.


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Dakujen za odpovede.

To Radek:  No je aj to riesenie dat to vsetko na jeden stykac ale praveze som nechcel aby stale ten triak bol zapnuty ked sa nepouziva. Za prve, je to cina a tyristor nie mechanika ako rele, za druhe, ma to spotrebu minimalne 3W kedze cinan pise (Static power consumption: <3 W) a za tretie samorejme ze ked ich bude v rozvadzaci viac bude to slusne kurit 🙁 Na druhej strane by som natom slusne usanoval penazi kedze spravim z jedneho loxone rele 3 🙂

To Kolda:  To znamena ze mas zdroj zapnuty az do rana pokial nie je opat svetlo alebo to mas osetrene nejak casovo? Ano je mi jasne ze aj naprazdno je tam ten prud velky a to by znamenalo ze by dostaval stale zabrat ten tyristor v triaku...No ja tu mam viac led panelov ktore maju sice stmievatelne zdroje zapojene na dmx302 triak a funguje to dobre nevidim v tom problem zatial (a hlavne keby som to vyuzival len ako 0 a 100%). Nechcem tym spinat napajacie zdroje pre led pasy v byte to je asi somarina ale chcem na jednotlive kanaly dat niekde led panely nestmievatelne (so zdrojom) a niekde normalne led ziarovky ci uz E14 alebo E27.

To tomas_iw: Mas to spravene ako pise kolda alebo ako som ja napisal vyssie? Ak tak ako som ja napisal aky mas ten cas minimalny aby ho neodpajalo stale?

Vdaka


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Otázka je, jestli tomu DMX triaku víc uškodí, když bude neustále pod napětím, nebo když mu budeš 5x denně napájení připínat.

Ale stejně na něm budeš mít pověšena dost pravděpodobně jen světla, kde bych se ničeho moc nebál. Když si to chceš pojistit, tak dej na přívod DMX jistič s FI-čkem. Ta spotřeba je ovšem zajímavá, jaká bude v reálu - nemáš možnost změřit?

Trochu tam mícháš dohromady triaky a tyristory - jsou to 2 rozdílné součástky. Tyristor máš pro velké výkony (třeba v šalinách), triaky jsou pro menší výkony (náš případ).


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

ager: mám to ako ty, drží to zapnuté ešte 10 minút po vypnutí osvetlenia v miestnosti. Možno by bolo zaujímavé na to povoliť štatistky koľko krát sa to za deň zapína.

Pre mňa druhý dôvod vypínania bol to, že používam vo veľkej miere LED panely a keďže stmievač moduluje N a L zostáva neustále pod napätím vo vypnutom stave panel jemne svieti popr. v jednom prípade mi panel vo vypnutom stave blikal, ale to vyriešil kondenzátor na výstupe driveru.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

A jak máte v configu pořešený zapínání napětí pro ty světla?

To hlídáte každý stisk tlačítka na osvětlení a pokud je zaznamenán požadavek na osvětlení, tak zapněte napájení?

To by musel být v Configu strašnej pavouk ne?


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Na výstupe bloku ovládavanie osvetlenia kontrolujem či je niečo ON a na min. 10 minút to nastavím do značky ktorou potom zapínam digitálny výstup. To porovnanie s konštantou by sa možno dalo spraviť jednoduhšie, ale vtedy som dal narýchlo dokopy len toto.

Screen Shot 2017 09 22 at 08.15.18
Screen Shot 2017 09 22 at 08.14.57

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Zdroj pro orientační osvětlení zapínám od soumraku do svítání. Jeho spotřeba je minimální.

Ostatní světla, které ovládám pomocí DMX řeším podobně jako Tomáš.  Já jsem využil analogový hlídací pes. Pokud chci rozsvítit DMX-ové svítidlo mám na výstupu bloku ovládání osvětlení nastaveného analogového hl. psa který hlídá analogovou hodnotu. Pokud někdo stiskne tlačítko, tak už při 1% osvětlení se zapne zdroj 12V. V reálu je efektní to, že se svítidlo pomalinku rozsvítí a pomalu zase zhasne. Jakmile zhasne zdroj se díky 5 vteřinovému bloku zpoždění zase vypne. Způsobů jak toho docílit je asi nepřeberné množství. POŘÁD ALE JE TAM TEN PROBLÉM S VELKÝM PROUDOVÝM ZATÍŽENÍM při startu.

Na chatě navíc ještě porovnávám stav zda je přívod elektřiny OK. Pokud není, místo hlavního svítidla se rozsvítí nouzové svítidlo 3W. Vše napájím ze zdroje meanWell AD155A(B), který umí dobíjet baterii. Stejný zdroj používám i při napájení Loxone. Už jsem to i vyzkoušel a funguje spolehlivě. Na zdroj 24V mám připojené dvě 9AH baterie a při výpadku proudu Loxone jede v pohodě dál. Osvětlení také akorát místo hlavních světel ovládám světélka u podlahy. Do toho všeho mám k Loxone připojený alarm Paradox, kterým ovládám světla na pohyb, jak u domu tak na chatě (na chatě je to zatím ve výstavbě).

Screenshot 2017 09 22 08.32.41

 


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

To radek: Ano to je dobra otazka co mu viac skodi ale to sa zisti asi len v reale ked to bude bezat a niekto z nas sem napise. Mam na plane to spravit tak ze bude jeden 3f prudovy chranic spolocny a na kazdy dmx302 triak bude samostatny istic B10. Takze napr. na 10x dmx302triak budem mat 1xFI a 10xFa/B10 (mozno dam na jeden istic 2x triak este neviem co mam spravit). Nemam Elektromer jedine co by som mohol odmerat I a U ale to nie je presne. Ano jasne uz mi sibe z toho vsak sa mi uz o tom aj sniva 🙂 pisem ze je to dmx triak a napisem tyristor na vystupe somar :). ospravedlnujem sa

to tomas: ano presne tak to chcem aj ja spravit. Teraz to mam pustene na test doma a mam to na 7sekund. chcel som vediet ci to za tyzden neodide ale super ze si napisal takze ty to uz mas v reale. Keby sa daco stalo tak napis potom prosim ta. Chcem sa este opytat kedze si mal problem s tym blikanim ake mas panely a aky zdroj (stmievatelny?). Aky si dal ten kondenzator?

To kolda: No tak to je iny loxplan ozaj kolda :). Budem nad tym premyslat ako to nakoniec sravim ale super napady.

To all : No ja som to zapinanie v configu tiez riesil vselijako ale nakoniec som vyskusal priamo vystupy z bloku osvetleni (je uplne jedno ci je to rele, 0-10 alebo dmx pripojit priamo na vstup do bloku zpozdeni vypnuti (vid obrazok tam ale teraz je len DMX pripojene) a mam to tak uz 2 mesiace a ziadny problem. Viem ze je to elektrikarsky zle a nemozem spojit jednotlive vystupy ale proste to ide bezproblemov. Myslite ze to tak nemoze byt?dovod? (pozn. pri 0-10V sa to rele zapne az ked je tam 0.9V ale kedze svetlo svieti aj tak az okolo 10% tak je mi to jedno).

Takze tomas pripaja cez loxone rele (pridavne finder rele) napajanie na dmx triak (za ktorym ma zapojene zdroje na led panely) a odpaja ho po 10 minutach ak sa svetlo zhasne a kolda zapina cez loxone rele (asi aj pridavne rele neviem) zdroj na led pasy a odpaja ho po 5 sekundach. Takze kolda ma frekvenciu zapinania/vypinania zrejme urcite vacsiu a byva daleko dlhsie ako tomas a stale mu to funguje este 🙂

Ja by som tam asi aj tak radsej dal inrush relatka.

loxone rele na dmx

 

 

 


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

kolda: škoda, že som šiel do klasických TDK zdrojov pre Loxone, vtedy som o týchto zálohovaných nevedel tak to musím dať na UPS. Koľko ti to vydrží bežať na batérii?

ager: led panely mám klasické čínske s prúdovým 300mA zdrojom kupované v SK. Pôvodné zdroje som nahradil týmto ale fungujú len tie pre 6W panel, 12W majú mizerný rozsah stmievania, mám na stole ešte jeden zdroj na 12W tak uvidím ako to pôjde s ním.

Problém som mal s jednou vetvou z dimmera kde dve 6W panely. Ten posledný (paralerne) zapojený blikál každých 7s pri vypnutom svetle. Podľa toho čo som sa dočítal to môhlo byť rušenie z vonkajšej siete a dlhší súbeh silových káblov. Dal som na výstup driveru silnejší kondenzátor 1000uF/63V a prestalo to. Na iných okruhoch som taký problém nemal, menil som aj triaky a tie to nespôsobovali.

Finder relé som dal hlavne kvôli cene, za pár centov vymením zapečené relé behom minúty.

Mne tento setup funguje asi 2 mesiace odkedy bývame, je to ešte krátka doba na zhodnotenie spoľahlivosti, ale určite budem mať prichystaný jeden triak v zálohe na výmenu 🙂

Btw máte už tie nové DMX 302 v kovovom tele? Číňan otočil svorky o 180 stupňov tak teraz mám tie dva staré v rozvádzači dole hlavou 🙂 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@koldavideo:

Když jsem si stavěl nízkofrekvenční zesilovače, tak jsem používal softstarty kvůli náběhovému proudu toroidních traf (1kW trafo vyrazí 16A jistič s přehledem), většinou to byli obyčejné 2 10W odpory 33-60R poté přemostěné relátkem. Funguje to tak že standardně se zdroj připojí přes odpor a za nějaký krátký čas se přemostí relátkem.

Ta drobotina je tam jen na načasování těch relé, což jde elegantně vyřešit přes Loxone.
Samozřejmě lze použít i termistor, ale většina termistorů má nulový odpor při 200°C, Pokud použijete termistor s příliš velkým povoleným proudovým zatížením, budete zbytečně topit až např 4W na tom termistoru, v závislosti na zatížení. Nehledě na to že spálit se o to neni uplně příjemný 🙂 Kdo už má termistor v rozvaděči, přemostil bych ho relátkem tak jako ten odpor a je to hotové, spolehlivé a funkční.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

1 kW toroid do zosilovaca? DPC WTF? To si staval zosilovace na nejake technoparties? 😀


   
ReplyQuote
Page 7 / 9
Share: