Forum

Forum

Notifications
Clear all

DMX Triac

133 Posts
27 Users
3 Likes
38 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já triaky předpokládám k ovládání světel ve formě zap/vyp - žádné fázové stmívání. Je to pro světla, u kterých nyní nepředpokládám nějaké stmívání (např. nad kuchyňským stolem).

Já teď popravdě řeším, co s takovými světly, kde nemám LED pásky připojitelné na DMX dimmery.

Typicky třeba ty podhledové LED světla, ve kterých lsou LED pásky s proudovým zdrojem. Předělávat na napěťové LEd pásky je problém (šířka pásku) a spínat to přímo přes Loxone je taky naprd (vysoké špičky při startu).

Jak máš řešeny světla, která neovládáš pře DMX dimmery?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

A s těmi relé spínáš taky nějaké zdroje LED světel? Nemáš problémy, že se ti třeba "lepí" kontakty? Mám z toho trochu strach, tak přemýšlím, že bych na to použil SSR relé.

Loxone dimmery nemám, takže právě hledám nějakou náhradu za ně.

Co se týká DMX dimmerů pro konstantní proud - už jsem je také viděl. Trochu mi u toho ale vadí, že na jeden výstup můžu připojit pouze 1 světlo (pokud bych jich zapojil víc, už by neseděl proud 350/500/700mA). A pokud mám např. na chodbě v podhledu 4 světla, spotřeboval bych na to 4 výstupy. A to už by zase lezlo do peněz.

BTW: Tady je o těch startovních proudech LED zdrojů dobrý článek. U světla s odběrem 0,4A je startovní proud 40A a to je už sakra hodně 🙁

Někdo to řeší tak, že dá na primár toho zdroje PTC termistor, který při zvyšujícím se proudu na záčtku zvětzší odpor a tím ten proud zase snižuje. Nevím ale, co to udělá po čase s tím zdrojem...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No zatím to relátkama řeším tak že to mám napřímo. Takže pokud potřebuji rozsvítit svítidla orientačního osvětlení, v prvním kroku se zapne zdroj a ve druhém kroku se aktivuje DMX dimmer na požadovanou úroveň. Nevím jestli to k něčemu je ale zatím to funguje. Do budoucny chci zařadit SSR tak uvidíme. 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Na světla která nebudou přes DMX (třeba technická místnost) vřadím inrush relé. Raději ať odejde to inrush než to v Loxone nebo v případě Papoucha (2/32) to bez dalšího relé ani nejde.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

To je určitě správná logika.

Jenže jednak to stojí další peníze a druhak další místo v rozvaděči - a já ho mám už mááálo 🙁

Zatím to u mě vypadá buď na ultratenký relé 6,2mm (kterejm ale ty velký proudy nedělají moc dobře) za 150,-; nebo na SSR relé 12mm (který zvládají až 80A) za 320,-.

BTW nechtěl by si ty SSR koupit ještě někdo? Chlapík by mohl dát při větším odběru slevu.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ano, také z toho mám hrůzu. Těch zdrojů mám víc a navíc je sdílím. Takže např. orientační osvětlení pro celý dům je z jednoho zdroje, který se zapíná pokud alespoň v jedné místnosti je potřeba svítit - Přes PIR.

Celé to funguje tak, že z Meteostanice ze senzoru osvitu jde info do Loxone o tom jestli je tma nebo světlo, pokud je tma po dobu alespoň 5min tak  z PIR senzoru jde info do alarmu Paradoxu odtud info přes RS232 do Loxone. Loxone zapne centrální zdroj 12V a vyšle info do DMX které svítidlo se má rozsvítit a na kolik %.

No třeba to šlo ještě složitěji 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@ radek - jaké ssr máš na mysli? 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Tyjo, dobrá atomová elektrárna. To už musí bejt pořádnej Loxplan 🙂

Ty na který jsem dával odkaz. Tady jsou všechny co prodává https://119330.myshoptet.com/polovodicova-rele/strana-2/?order=price

Už od něj pár relé mám a šlapou dobře. Mě by se konkrétně hodil typ 107 AO 240300-DIN.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Ten startovací proud 44A to je nejak moc ne? Bezne se udava max tak 40-50x proudu. Trosku mi ten clanek smrdi reklamou na stykace Teco 😀

No uvidíme jak se s tim Finder popere. Ten udava odolnost kontaktu 25A.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já bych tomu i věřil. Třeba tenhle mini zdroj 12V/1A uvádí startovní proud 40A!

Je to asi o tom, jaký součástky použijí na výrobu, fakt ale je, že znám člověka, kterýmu 15W LED pásek v kuchyni vyhazoval 25A jistič (bylo to tede B-čko. Nahradil za D a fungovalo dál)...

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ač nerad to přiznávám ale mám podobné zkušenosti. V běžném provozu je vše OK ale problém nastal při výpadku proudu a jeho opětovném nahození vypadl hlavní jistič v elektroměrové rozvodnici.

Stalo se to asi dvakrát. Docela je to průser když člověk není doma. Ve druhém případě když mi to vyrazilo hlavní jistič, byl vyhozený i 16A jistič v mé pracovně. V zásuvce jsem měl tři zdroje k notebookům. Docela mě to štve, takže i z toho důvodu jsem se rozhodl pro spínání jak primáru tak sekundáru. Primár tedy zatím klasicky přes relé loxone (na které plánuju ty SSR) a na sekundáru DMX a zátěž připojuji až po zapnutí primáru. 

To zpožděné spínání DMX má vyřešené tak, že ho vlastně vůbec neřeším ale svítidlo postupně rozsvítím na 30%. Zatím to funguje. Pokud ale bude problém tak do loxplanu dám ještě pár milisekund zpoždění.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No hlavně by mě zajímalo jestli to vůbec má smysl. Jestli ten náběhový proud vzniká i při tom že na sekunáru nemám nic připojené, tak to dělám zbytečně. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele z mé chabé znalosti elektra je tenhle náběhový proud důsledkem nabíjení kondenzátoru na vstupu spínaného zdroje. A ten se začne nabíjet hned, jak to připojíš na napájení. A je už jenom na výrobci, jestli tam dá něco, co ten proud srazí.

Našel jsem ale ještě tyhle potvory, který by to mohli také umět trochu srazit. Praktickou zkušenost ale nemám.

Nepsal jsi tu ale před časem, že budeš pořizovat osciloskop? A ním bys to pěkně zjistil!


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

JJ osciloskop je v plánu - akorát nevím jestli tak vysoké hodnoty bez předřadníku naměřím.

Ten odpor se řadí do série?


   
ReplyQuote
Page 4 / 9
Share: