X
Forum

Forum

ConBee II - ZIGBEE ...
 
Notifications
Clear all

ConBee II - ZIGBEE gateway a Deconz

191 Posts
21 Users
7 Likes
26.5 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@david-pr Moes posiela sice z ciny ale je to tu cca za 2t, bez DPH/CLA 😉 takyto balik mi prisiel. Pred tym som objednaval po 2ks

IMG 20201001 120330

 


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

@killeriq

prosim Te, redukce na radiatory jsou u hlavic, resp jde to nahodit na klasicke KORADO radiatory?


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

jj vsetko su klasicke ventily a maju aj redukcie dalsie k tomu

image

   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@david-pr Myslím, že ty ovladače kotle používají wifi jen pro ovládání z mobilu, ale ovladač s termostatem na zdi komunikuje přes 433 MHz. Je to celkem logické, protože regulace musí fungovat i bez wifi. Když k tomu dáš Zigbee hlavice, tak budou žít svým životem nezávisle na kotli. Neříkám tím, že je to špatně. Zigbee brána je wifi a opět to jen umožňuje na dálku měnit nastavení. Buď automaticky nebo ručně. Bude se to tedy chovat jinak než ten systém, který jsi používal.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@_petr_ : pises nezmysli...

Ci je Tyua zariadenie na ZigBee alebo Wifi (termostat) tak vsetko sa naparuje do "Smart Life" apky. Z mobilu ovladas aj na dialku (ked nie si doma) oba typy zariadeni ZigBee aj Wifi.

 

Pokial vytvoris v "Smart Life" podmienku: ked ide kotol, tak otvor hlavicu 1,2,3 a o 22:00 ich zavri a pusti 4,5. Od 4:00 do 8:00 vypni kotol.

Pripadne do toho este pridas dalsi senzor kde budes brat podmienku teploty/vlhkosti, pohyb senzor atd. 

Vsetko mozes dat do pravidiel medzi sebou.

 

Vyhoda / Nevyhoda tych Tyua Wifi zariadeni ze nemusis mat hub, sparujes so Smart Life / Routrom a mas

 

ZigBee Hub (branu) maju Wifi aj Wired (zvladne viac zariadeni)


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Přesvědčovat tě nebudu, z toho, co tu píšeš je vidět, že nějaké zkušenosti máš. Přesto rozporuješ něco, co jsem nenapsal. Píšu, že na dálku ta zařízení můžeš nastavovat, ale jinak jsou koncipována tak, že žijí vlastním životem lokálně. A přijde mi to logické. Koncept ovládání, jak ho popisuješ ty je možný, ale já bych ho prostě nechtěl. Postavit regulaci na cloudu si nedokážu představit. Tím myslím to splněná podmínka = vypni/zapni hlavice, kotel ... Co když vypadne internet? Tak se uvaříš nebo zmrzneš? Už jsem od prodejce slyšel i to, že se mu to zatím nestalo. Přesto je to pár měsíců, kdy několik dní nefungovalo Vodafonu bývalé UPC v části Prahy. A co když výrobce zkrachuje nebo ho někdo koupí a službu utne? Není to tak dlouho, co to udělal Google. Jasně, pro někoho to bude kšeft a pro někoho problémy.

 

Mimochodem, teď píšeš o zapnutí a vypnutí hlavic, ale ne nastavování procent otevření, jak jsme se bavili dříve. Potvrdilo se, že to nejde nebo se ti to povedlo rozchodit? Na radiátory je spojitá regulace podle mě lepší.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

moze prist aj konec sveta z Coronky a co potom? 😀


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Od funkčnosti a možností jsme se dostali trochu daleko mimo téma. Ale je fajn, že si člověk může vybrat jakou míru rizika je ochotný podstoupit. Tedy když má informace. A kde si vybrat nemůže ....


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

@_petr_

taky si myslim, ze se mylis, protoze pro autonomni fungovani s HUBem neni treba Internet ci cloud. takove zkusenosti mam s Xiaomi, takze prepokladam, ze to bude stejne i u Tyua.

Vcem mas mozna pravdu, je napr nastaveni "hystereze u tech hlavic". PocketHome stim pocita sam. Tady kdyz nastavim pravidlo zaplni kotel pokud je t<22 a netop pokud je t>22, bude to trochu cyklovat. Ale obejit to TOP pod 20 a netop nad 22, uz asi pujde a co se tyce komfortu to chce asi jen vyzkouset. Nehlede nato, ze nez radiator vychladne, tak teplota v mistnosti bude vzdy vyssi nez nastavena a teplota v mistnosti nepadne behem par minut.

To ze hlavice bude zit vlastnim zivot u "hloupeho" domu, tj bez Loxone je spis vyhoda. Tady by mozna mohlo fungovat i otevirani v %,pokud je toho teda ta MOES hlavice schopna. Pak by bylo lepsi neresit TOP/NETOP ne podle teploty, ale % otevreni hlavice. Protoze se muze stat, ze zmenim na hlavici pozadovanou teplotu, ale v pravidlech jiz vse zustane bez zmen = nebude to mit vliv.Opet to chce ale vyzkouset v realu,jak se to chova. 

A co se tyce popr krachu, hold investice do rpi a udelat svou zigbee branu. Nic neresitelneho.Jen vymenit wifi termostat za teplotni zigbee cidlo a jede se dal.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

btw do Tuya nainvestovali rozne firmy Mil $$$ , x vyrobkov je pod tym, je to vacsie nez cely Loxone + X dalsich Home Automation systemov k tomu

pozrite si www.tuya.com

 

FYI: riadenie hlavic na % v apke ukazuje ale asi to riadi same na zaklade logiky k tej teplote.

Petr ked chces k tomu viac, zapoj sa na github a tam to mozes s nimi riesit.

Mne osobne taku funkciu vobec netreba staci ON/OFF , teplota v izbe dosiahne potrebnu hodnotu zavri, padne o 1C otvor.

Po dome som nikdy nebehal a netocil kolecka radiatoru 1-5, kurit nejaky cas a vypnut cely okruh.

S % otvaranim , by si to asi cele muselo nejako otestovat ako to je na podlahovku ten "Inteligentny modul xx"

Integraciu do Loxona dufam ze zvladnem coskoro , spravili novy release na CobBee tak by to malo uz ist, uvidime.

 

Mimo Loxone:

Podstatne pre mna je ze clovek co si nevie nastavit ani poriadne termostat , dostane novy riadeny cez Apku + hlavice. V apke je mozne v profile vytvorit dalsi "Dom" pod ktory das hub.

V reale mozes mat viac domov, zdielat zariadenia s niekym kto to nastavi...

Takze nemusim travit cas/nervy na telefone aby som vysvetlil ako co ma nastavit a kolko ktory gombik podrzat. Spravim to sam s mobilu 😉 Pojde to automaticky ...Myslim ze na konci sezony sa tych 150-200e vrati na spotrebe


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@david-pr To autonomní fungování by mě zajímalo. Má gw nějakou kapacitu pravidel, která zvládne obsluhovat? Funguje to jen mezi Zigbee zařízeními nebo i s těmi připojenými na wifi?

K hlavicím jsem dostal i gw, tak jsem to chtěl vyzkoušet, ale nerozumí si to bohužel se zařízeními, která mám a hlavice už mám připojená na zigbee2mqtt s částečnou možností nastavování z Loxone. Nemyslím regulaci, tu dělat neplánuju, protože to používám podobně jako chce @David a nemusím řešit kotel.

Ano, "žití vlastním životem" je výhoda, přijde mi to tak logické. V podstatě stejná hlavice jako dřív s příjemnější obsluhou.

Postavit Pi se dá, ale ne každý to zvládne. Vše má řešení, jen tahle oblast se vyvíjí a mění hrozně rychle, takže jde o to, aby to po pár letech nepřestalo fungovat, protože je to už překonané. Že to pak třeba nepůjde rozšiřovat je jiná věc.

Byl tu odkaz na dva termostaty pro kotel: tento (v popisu má WiFi + RF termostat) a pak tento ten potřebuje natáhnout drát ke kotli. Taky tedy žijí vlastním životem. A protože termostat není Zigbee, tak si myslím, že si s ním GW nepokecá bez internetu.

Jestli GW umí fungovat autonomně, tak bych už k hlavicím nedával další termostat, ale Zigbee spínač, který by ovládal kotel podle informace z hlavic nebo teploměrů.

@killeriq investice se opravdu nejspíš vrátí. Navíc se může zlepšit pohoda. Alespoň tak to bylo, když jsem kdysi koupil podobné hlavice. Jen ještě nebyly "smart".


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @_petr_

Byl tu odkaz na dva termostaty pro kotel: tento (v popisu má WiFi + RF termostat) a pak tento ten potřebuje natáhnout drát ke kotli. Taky tedy žijí vlastním životem. A protože termostat není Zigbee, tak si myslím, že si s ním GW nepokecá bez internetu.

Jestli GW umí fungovat autonomně, tak bych už k hlavicím nedával další termostat, ale Zigbee spínač, který by ovládal kotel podle informace z hlavic nebo teploměrů.

Kazdy termostat musi mat nejaky "drat" (dvojlinku) ku kotlu, inac by ho nemohol zapinat/vypinat.

Tuya funguje tak ze mas zariadenia na ZigBee, Wifi, Bluetooth a vsetko spolu komunikuje (ak to nastavis) cez "smart Life" apku to je taky central HUB.

Zariadenie co je len Wifi (ako tie termostaty) nepotrebuju absolutne GW, ide to cez router priamo na NET a uvidis to v Apke "Smart Life"

Pripadne ten Termostat mozes priamo aj cez ovladaci panel termostatu nastavit a apku nemusis ani pouzit.

Ked chces ale riesit iba hlavice treba ti GW , lebo tie zu na ZigBee. hlavice vies nastavit tak ze ku kotlu nepotrebujes ziadny Termostat, proste ked zavres vsetky hlavice , vypne sa kotol sam


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

@_petr_

prekonane je relativne vse po par letech, stimhle proste pocitas a ses tim smirenej,pokud ne, nic si nekoupis, protoze za 2 roky bude novinka, tak si chces pockat....

Stou wifi bych rekl ze taky ano,ale tady mam trochu pochybnosti. Pokud jde pripojit do APPky, nevidim duvod proc by nemala. Co si nejsem uplne jistej, zda pujde kombinovat ten termostat s hlavicemi,resp primet termostat, aby pres RF zapl kotel, pokud je na nejake hlavici t< nez pozadovana. Trochu se obavam, ze to bude reagovat jen na nastavenou teplotu na tom termostatu, co myslis @killeriq ?

sohlasim termostat netreba,staci nejake cidlo teploty pokud mam kombinaci podlahovka+radiatory. Hlavice reknou jaka je teplota v pokoji a resi radiator, cidla teploty resit podlahovku, kde mi staci jen akt. teplota. U pohladlahovky jsem na % zavirani okruhu na chut neprisel ani v novym s Loxone,tudiz opravdu staci jen teplota v dane mistnosti s podlahovkou. Radiatory vytopi mistnost relativne rychle a pokud je i teplota v mistnosti s podlahovkou => nez nastavena, at tak to nevadi, protoze aspon uplne nevychladne a ja uz to za tech par let co jsme bydleli na starym dome vychytal prutokami.

Osobne bych to videl na nejaky takovy spinac ?? vypada to, ze pokud se nepropoji L s IN, tak by S1,S2 resp L1,L2 mohlz byt bezpotencionalni  kontakty prave pro spinani kotle.

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@david-pr Bud budes riadit podla senzoru teploty na Hlavici ale ta moze mat o nieco vyssie hodnoty ako teplota v miestnosti (mozes aj dokalibrovat ak chces)

Ale asi by som este kupil dalsi senzor pre kazdu miestnost kde to chces mat presnejsie

https://www.aliexpress.com/item/4000713849766.html

https://www.aliexpress.com/item/4001201737778.html

a podla toho riadil...

 

Termostat napr ten bezdrat ti bude merat teplotu v obyvacke, ale dalsiu teplotu nastavujes priamo na kotly (na aku teplotu ma hriat vodu) povedzme ze das 50C a ked sa vyhreje miestnost na 22c, zavrie hlavice. Kotol moze ist dalej pre dalsie miestnosti

Programuje sa to cele cez tu apku s podmienkami If this then This atd ako u Loxone autopilot

 

S tym spinacom by to asi slo tiez ak to bude vediet len zopnut rele bez napatia, usetris 10e ale bezny ludia chcu nieco na stene 😀


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@killeriq

Posted by: @killeriq

Ale asi by som este kupil dalsi senzor pre kazdu miestnost kde to chces mat presnejsie

https://www.aliexpress.com/item/4000713849766.html

Ty máš spárovaný Aquara senzor teploty s Tuya hubem?


   
ReplyQuote
Page 9 / 13
Share: