Forum

Forum

ConBee II - ZIGBEE ...
 
Notifications
Clear all

ConBee II - ZIGBEE gateway a Deconz

191 Posts
21 Users
7 Likes
26.1 K Views
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@killeriq Díky za vysvětlení. Máš prosím někde popis nebo odkaz, jak se dají ovládat? Myslím příkazy pro otevřít/zavřít případně procenta?

Podlahovku jsem vzal jako příklad situace, kdy potřebuju někde měřit teplotu a jinde regulovat.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

nemam nic viac ako je v tych linkoch, ak mas ConBee mozes sa zapojit do github projektu


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@killeriq Aha, ty linky jsem přehlédl. ConBee nemám, chtěl bych to přes Zigbee2MQTT na radiátory s teploměrem mimo hlavici a zdá se mi, že můžu nastavit jen Auto, Heat (asi On), Off, ale nejdou %. Další varianta je ta teplota, ale ta platí od okamžiku nastavení. Nedá se tedy využít "chytrosti" Loxone, že si dokáže změřit natápění a podle toho regulovat %. Možná jen tím On/Off, ale to se trochu bojím, že se motorek při regulaci ujezdí 🙂


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Koukal jsem se jak jsou zmíněné ventily podporované v Zigbee2MQTT a došel jsem k názoru, že je to tak, jak jsem psal

  • skutečně se dají nastavit na On/Off/Auto, takže plné zavření i otevření možné je.
  • možnost nastavit otevření podle % jsem nenašel (netvrdím, že to není možné) Pro regulaci radiátorů z bloku regulace teploty v Loxone mi to tedy moc vhodné nepřijde.
  • V automatickém režimu regulují na nastavenou teplotu, ale používají interní teploměr. Externí by se možná dal nasimulovat přes korekce, ale to je jen dohad
  • V manuálním režimu se dá nastavit cílová teplota, ale regulovat bude ventil sám a měřit bude opět interním teploměrem
  • Automatický režim může mít nastavené časy s teplotami, ale ty se zřejmě nedají měnit jinak než přímo na hlavici.
  • V automatickém režimu potřebuje ventil informaci o čase. Ten se dá zřejmě nastavit taky jen ručně. Příkaz pro nastavení jsem nenašel.

 

Z loxone by se tedy daly ovládat režimy a teploty nebo by se muselo regulovat jen stylem on/off.

Kdyby se to někomu podařilo rozchodit tak, aby se dalo regulovat otevření ventulu, tak prosím dejte vědět.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @_petr_

@killeriq Aha, ty linky jsem přehlédl. ConBee nemám, chtěl bych to přes Zigbee2MQTT na radiátory s teploměrem mimo hlavici a zdá se mi, že můžu nastavit jen Auto, Heat (asi On), Off, ale nejdou %. Další varianta je ta teplota, ale ta platí od okamžiku nastavení. Nedá se tedy využít "chytrosti" Loxone, že si dokáže změřit natápění a podle toho regulovat %. Možná jen tím On/Off, ale to se trochu bojím, že se motorek při regulaci ujezdí 🙂

Zigbee2MQTT zase nemam ja 😀 ConBee ma svoj vyvoj jak som pochopil a tie ostatne CCxxx zariadenia zase Zigbee2MQTT.

Neviem ci je v Zigbee2MQTT uz spravena priamo podpora ale Ventil na svoje teplotne cidlo, ktore je ale v tesnej blizkosti radiatora. Takze neviem ako to bude vhodne na regulaciu teploty v miestnosti

Ak mas v miestnosti dalsie cislo tak v Loxone nastavis ak je teplota 22C tak zavri radiator. Pripadne cidlo temp/hum Zigbee dokupis a vybavene.

Pokial to dobre integruju, krokovanie po % by nemal byt problem...vies kolko trva otvorit/zavriet tak sa vypne v polke celkoveho casu.

Auto rezim myslim ze nebude potrebny ak bude Ventil pod Loxone. Auto je ked mas Tuya appku a tam si nastavis podmienky na dni jednotlive (toto stratis ked budes riadit svojou logikou=Loxone). To iste plati u riadenia bud podla hlavice alebo si spravis podmienku s ext. cidlom co mas v Tuya Appke.

Menis aj na hlavici alebo v Appke (komfortnejsie) vsetko.

Skor ako motor budu problem baterky, skusam nove NiHM 2400mAh dobijacie a po par dnoch uz blikali, dal som znova nabit tak uvidime ci vydrzia

 

Objednaj si jednu na test aby si to lepsie chapal 😉


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@killeriq ten můj popis jsem dal pro ty, kdo by o hlavici uvažovali také. Před několika lety jsem na radiátora dal podobné hlavice, které samozřejmě neuměly komunikovat, ale funkčnost byla podobná. Nastavit časové intervaly pro pracovní dny a dny volna a v nich určit požadovanou teplotu. Teploměr byl taky v hlavici a dokonce podle návodu měl jít připojit i externí bezdrátový. Ten jsem ale nikde prodávat neviděl. Oproti klasickým termostatickým hlavicím to bylo zlepšení, ale své mouchy to má. Navíc se dal nastavit režim dovolená s určením délky a v tom období netopit, přepnout to do manuálního režimu .... Tyhle hlavice jsou v podstatě to samé jen s komunikací navíc.

S tím krokováním po procentech to tak jednoduché není, pokud hlavici nelze poslat příkaz. Z toho, co jsem vyčetl umí On, Off a Normal (to je automatika podle nastavené teploty). Žádný příkaz stop tam není, takže Loxone by mohlo dát jen otevřít a pak zavřít a motorek to prostě dojede. S tím souvisí i spotřeba energie. Druhá varianta "regulace" je posílat tomu požadovanou teplotu a nechat hlavici regulovat podle jejího teploměru. Tím vším neříkám, že příkaz otevřít na kokrétní % nemůže existovat. Otázkou je, jestli je v hlavici implementovaný. Jinak by se do ní asi musel nahrát jiný FW.

Jinak v těch starých hlavicích mi baterky vydržely minimálně celou sezónu.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Tak hlavice mi dorazily, takže pro případné zájemce. Je to tak, jak jsem psal. Hlavice žije vlastním životem, řídí se svým termostatem (mimo použití on/off). Při ovládání přes cloud je to v podstatě jasné. Fungování, jak jsem popisoval souhlasí. Jako náhradu hlavic Loxone si ti představit neumím, ale pro specifické využití vypadají použitelně. Po připojení přes zigbee2mqtt se nenastavil čas, špatně ho odeslal controller.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Ještě jedna doplňující informace k hlavicím. Jsou skoupé na slovo. Očekával jsem, že například při změně teploty nebo změně otevření pošlou info, ale asi šetří baterky, takže info dají jen na vyžádání. Dělat z toho například grafy jak byla otevřené a jakou změřily teplotu v podstatě nejde.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

dnes to uzavreli ale nejako nechapem v ktorom release to bude plne implementovane:

https://github.com/dresden-elektronik/deconz-rest-plugin/pull/3218

https://github.com/dresden-elektronik/deconz-rest-plugin/issues/2879

Dnes mi prisli dalsie, zmenili Box, pridali na hlavicu logo a je aj novy FW 1.1.5

IMG 20201001 120748 resize
IMG 20201001 171857 resize

 


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

@killeriq

prodava se ktomu neco, co spina kotel? byvalej dum kde jsme bydleli je "hloupy", je tam kombinace podlahovky a radiatoru = zlo. Musel jsem tak vyresit zonovou regulaci a sel jsem tehdy do PocketHome od elektrobocku.

Ale hlavice se dost kurvi,nejsou uplne nespolehlivejsi, komunikace pres 433Mhz...Na tohle jsem se dival, docela se mi to libilo ale bohuzel jsem nenasel cim spinat kotel,aby kdyz poklesne teplota pod nastavenou, zacal topit.

 

Jinak co se tyce vlastniho teplotniho cidla v hlavici, tohle treba ten PocketHome ma taky a musim rict, ze to funguje dobre na +/- 0.5st. Takze bych rekl, ze to bude stejne i i techto hlavic.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

@david-pr

zakladne kotle jsou ovladane jen relatkem. sepnuto=topi, rozepnuto=netopi... to hod do digi-out na loxonu a mas ovladani kotle


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

@elpaso

jak jsem psal, barak je "hloupy" tj. bez Loxone 🙂 Pronajimame ho. Ty Moes hlavice maji vlastni zigbee branu, nevypada to uplne spatne.

Nakonec jsem nasel Spinac kotle , je wifi, ale to by mela byt i ta zigbee brana,tak by to snad mohlo funguvat. Ale radeji bych mel nejakou overenou informaci...


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@david-pr

 

ja som objednal ten termostat co si poslal (este neprisiel) a mam aj tento https://www.aliexpress.com/item/4000398480147.html

Skladam nieco co opisujes pre znameho.

Vsetky Tuya zariadenie pridas cez ZigBee Hub do Apky a potom vies vytvarat podmienky napr. Ked je teplota 23 v izbe zavri Hlavicu 1,2. Ked je 23 zniz ich teplotu na 19C.

 

Ide na to sparovat aj Aqara zariadenia funguje https://www.aliexpress.com/item/4000713849766.html

https://www.aliexpress.com/item/4001201737778.html

 

Existuju Tuya zariadenia co su Len na Wifi (funguju bez Hubu) a na ZigBee protokol (treba Hub)

Kotol mozes bud kupit ten termostat a riadit podla casu/teploty. Alebo ked zavries v nejaky cas vsetky hlavice, tak ti to vypne aj kotol lebo objem nahrievanej vody sa zmensi a tym padom dosiahne skor teplotu a vypne...

 

Ad1: Mam 1. Wired Hub na kabel (zvlada viac zariadeni ako wifi ale neviem uz preste cislo)a problem je ze tie Ventily nejdu davat do Skupin, napr 2x radiator v Obyvacke. Hlasi to chybu, riesim to s Tyua aj Moes (vyrobca) podporou ale neschopaci su to

2. Mam aj Wireless Hub a tam ide davat do skupin, takze predpokladam ze nejaka FW chyba niekde. 

 

Ad2: Od moes Prisiel vcera balik do CZ 6x Ventil,hub,3x zasuvka bez cla , Moes shop na ali to ma nejako osefovane ze to v BE prelepia 😉

Ad3: Ventily musia mat Alkalicke 1.5v baterie, mam nabijacie 1.2v NiHM a cca po tyzdni od nabitia ukazuje ze slabe...


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
Topic starter  

@david-pr

tak pak muzes vzit treba google NEST... a tim udelat "chytrej" kotel 🙂 anebo tusim NetAtmo ma hlavice a k tomu rele ovladac kotle


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

@killeriq

to je dobra zprava, tak nejak jsem si predstavoval, ze by to mohlo fungovat. Bral bych wirelles.

Nasel jsem ze to maji i ve spanelskych skladech, takze DPH zadny a rychlsot dodani skoro hned.

@elpaso

google NEST neresi primo zonovy vytapeni s hlavicemi na radiatorech. NetAtmo jsem koukal taky, ale to uz je dost drahy, abych to tam zainvestoval. Ten Moes Zigbee vypada pekne,je to zigbeecko,cenovka s HUBem, 6hlavic+termostat-spinac je velice prijemna.


   
ReplyQuote
Page 8 / 13
Share: