Forum

Forum

ConBee II - ZIGBEE ...

ConBee II - ZIGBEE gateway a Deconz  

Page 5 / 5
  RSS

kobra23
(@kobra23)
Prominent Member
12/02/2020 10:07 am  
Posted by: @kotrmelec

@jakub

S tím naprosto souhlasím a proto se zde ptám zda to někdo řešil a zda jsou takovéto obavy reálné, a zda se to opravdu vyplatí nějak řešit co se vypíná týče. 
Nicméně pokud se bavíme o kabeláži a zařízeních ohledně DMX, tak člověk musí pořizovat nejen zdroje navíc ale taky aktory a o složitější kabeláži nemluvě, přijde mi že tady ta cesta je mnohem složitější at už jsou prvky umístěné v samotném rozvaděči nebo mimo něj aby člověk ušetřil místo. Vše nese svá rizika, tvůj způsob ovládání pomocí RGBW dimmerů je pro mě trošku wendor-lock protože je to na tree sběrnici. A asi jej máš umístěn v rozvaděči nebo mimo? Kolik těch dimmerů máš? Jak je to s odezvou?  A jak to máš případně s kabeláží pokud to máš v rozvaděči, jaký průměry ti vedou k samotnému světlu? Případně pokud to máš v podhledu, tak máš pro každej dimmer zvlášt zdroj v podhledu? 

Díky za info 

Kabely jsou nejlevnější a nejspolehlivější způsob přenosu napětí/proudu a informací. Zatím vždy každému chyběly než přebývaly, takže na nich nešetřete.

ReplyQuote
Kotrmelec
(@kotrmelec)
Eminent Member
12/02/2020 10:07 am  

@kobra23

Taky jsem nad tím přemýšlel, problém je, že některé trasy od rozvaděče k samotným páskům/světlům jsou třeba i 20m cca. Pak je potřeba počítat úbytky napětí a dimenzovat správně. Navíc ty se bavíš asi o systému on/of asi že? Ne o stmívání případně o měnění teploty barev, když máš dimmer napojen na patice s externím relé.

ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Prominent Member
12/02/2020 10:19 am  

@kotrmelec

Tahám teď kabely. Dům bude mít asi jen jedinou žárovku v troubě. Vše ostatní LED panely a LED spoty. Vše je stmívatelné pomocí DMX a Dimmerů v podhledech. cca 60 kusů. Barvy jsou v ložnici, koupelnách, obyváku. Asi 140 kanálů celkem. Úbytky všude spočítané s rozvody k tomu nadimenzované. Trasy dlouhé i 25 metrů.

ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Noble Member Moderator
12/02/2020 10:26 am  

Také mám rád kabel a šel jsem cestou DMX, ke světlům mám cykly 5x2,5. Se složitější kabeláží moc nesouhlasím, ale každý to má jinak.

ReplyQuote
Kotrmelec
(@kotrmelec)
Eminent Member
12/02/2020 10:30 am  

Takže samotné drivery máš v podhledech a zdroje v rozvaděči a vedeš k nim potřebný průřez kabelu pro napájení + kabel s DMX signálem? Jak to máš se zdroji potom? Kolik jich máš a jak je máš rozděleny? U nás je problém se ženou, její tvrzení je, že v každém pokoji musí být lustr, že bez něj to nejde, samo neví jakej ten lustr kde bude  zatím chtít, takže proto se připravuji i na možnost běžných žárovek(ovládaných pomocí zigbee) led spoty a led panely taky budou samo. 

ReplyQuote
smotek7
(@smotek7)
Honorable Member
12/02/2020 10:34 am  

Tiez som nazoru ze kabel je kabel.

A keby sme spravili sutaz o to kto ma najviac km kabelaze tak Kobra by bol v TOP3, a mozno No.1
Tiez mam DMX a chcel som vsetko tahat s rozvadzaca. Cez DMX zenem vsetko, aj zaluzie.
Postupom casu som zistil ze nieco dam k svietidlam, teda zdroja DMX stmievac.
Napr. budem mat namieru svitidlo v obyvacke a jedalni, tam budu zdroje a DMX priamo v svietidle.

ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Prominent Member
12/02/2020 10:50 am  

DMX je veden sběrnicově od Dimmeru k Dimmeru v podhledu.  Dimmer má 2 konektory RJ45, jeden vstupní, druhy výstupní a displej kde nastavíš kanál. Mám LED RGB+CCT panely průměr 170mm, takže k většině Dimmerů je přístup přes otvor 170mm. Pokud je po obvodu místnosti LED pásek, tak se Dimmer a kabely k Dimmeru ovládající tento pásek nachazí taky u nějakého otvoru pro LED panelu pro lepší servisní obsluhu.

Kabely vedou hvězdicově z rozvaděče. Zdroje v roxvaděči. 2ks 24V 20A.

Jinak ve středu místnosti mám 1x CYKY 3x1,5 pro možnost použití desingového svítidla. Spínano z Loxone přes externí relé s manuálním ovládaním (v případě, že klekne Miniserver, tak svítím). Momentálně po dobu stavby jsou na tom pověšeny LED halogeny 10W, které mi svítí na práci. Pak se uvidí co s tím.

Jinak v rozvaděči mám asi 30 relé s manuálním ovládaním, tak aby kdyby klekl Miniserver a já nebyl pár dnů doma, bylo možno mít strategické věci funkční na ruku.

ReplyQuote
Kotrmelec
(@kotrmelec)
Eminent Member
12/02/2020 10:56 am  

@kobra23

Promin, že tolik otravuju, už to tu utnu, ono už jsme se přemístili trošku k jinému tématu, než k čemu je tento kanál určen, jen ještě poslední dotaz, jaké dimmery používáš? 

ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Prominent Member
12/02/2020 11:14 am  

US $11.35 21% Off | Dmx Led Controller With Display Digital Tube Dmx512 Decoder Driver Dimmer Dc 12 24V 3X4A For Rgb Led Strip Lights (3 Channel)
https://a.aliexpress.com/_U5QQ1

Dělají to v 3 nebo 4 kanálové verzi.

ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Noble Member Moderator
12/02/2020 12:19 pm  

Používám stejné DMX kontrolery jako kobra23, zdroj 24V, 20A v rozvaděči (zdroj mám jeden rezervní), ke světlům už jenom kabel 5x2,5.

ReplyQuote
Page 5 / 5
Share:

Please Login or Register