X
Forum

Forum

Automatizace závlah...
 
Notifications
Clear all

Automatizace závlahy - ovládání ventilů

7 Posts
3 Users
0 Likes
2,347 Views
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Ahoj,

řeším jak doma automatizovat závlahu a nemuset s přepínáním okruhů a zapínáním čerpadla běhat do sklepa, protože mě to už fakt nebaví.

Hledal sem i tady na foru, našel sem (už nefunkční) odkazy na 24VDC ventily 🙁

Celkem máme 4 okruhy:

1 - společný řad

2 - trysky u přístřešku na auto

3 - tlakové zásuvky

4 - trysky před barákem

 

Zautomatizovat bych chtěl  dvoje trysky.

Tlakovky jsou otevřený pořád a společný řad je spíš pořád zavřený 🙂

Mám tam dotažený 2 UTPčka, které se na to dají použít (když se použíje jen 1, bude to lepší) a poblíž je i zásuvky, ze které se dá vzít 230V (nedá se ovládat).

IMG 0243

A teď moje otázky:

Jak zapínat/vypínat čerpadlo?

Jedná se o Grundfos MQ3-45B

Je tam mikrospínač - Moje myšlenka je taková, že to rozdělám a napojím na to Loxone, který by simuloval stisk (jen by uzavřel okruh a zase otevřel), nebo je to blbost a dá se to vyřešit jinak? Tím bych to stále mohl ovládat ručně a zároveň z Loxone.

Jaké ventily použít?

Kulový ventil s motorem za cca 1000Kč

Elektromagnetický ventil 12VDC nebo spíš 24VDC, co sem našel tak se to pohybuje od 900 - x000Kč.

Našel sem i na AliExpressu, ale tam je to za +-800Kč, ale toho se bojím.

 

Proč 24VDC:

- přivedu to rovnou po UTP a mám to hotovo

Proč NE - Je to drahý a moc tomu nevěřím

 

Proč 230V:

- je to levnější

- působí na mě "lepším dojmem" - přecijen je to kulový ventil 🙂

Proč NE - musím udělat DPSku na které budou relé na spínání ventilů, které budu ovládat přes Loxone => drbačka, asi bych to zvládl, ale budu se snažit se tomu vyhnout 🙂

UPDATE: Nebo použít toto.

Nemusím vyměňovat stávající kuláče a 12V je taky OK 🙂

Jen doufat, že to nějak napasuju i na 1” trubku, protože v popisu je 1/2 a 3/4...

Jak jste to řešili vy? Článek od L ohledně jeho závlahy jsem četl, ale on má jiné ventily a má to na mě až moc složitě. 🙂

Díky za pomoc

This topic was modified 5 years ago 2 times by SiebenCZ

   
Quote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Ahoj,

ja to mam ted vyresene takovym tim nejlevnejsim solenoidem z Ali:

https://www.aliexpress.com/item/1-2-Plastic-Solenoid-Valve-12V-24V-220V-Magnetic-Washing-Machine-Dispenser-Drinking-Water-Pneumatic-Pressure/

... funguje to, ale instalaci mam ve vodomerne sachte a bojim se, ze plastove telo praskne a budu tam mit potopu. Proto jsem objednal festovnejsi mosazne:

https://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-DN08-DN10-DN15-DN20-DN25-1-4-3-8-1-2-3-4-1/32932234858.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.32064c4d2e2pd5

Ty rozhodne budi duveru, jsou hodne masivni ... ale masivni je take civka a tim padem odber ... v te 24V verzi to zere snad 4A, takze na to musim poridit specialni zdroj a spinat je sekvencne, abych ho nepretizil. Priste bych si asi koupil 230V verzi...

(kdyby nekdo chtel ty 24V ventily - mam 4 - tak je rad poslu dal a koupim si 230V)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ako ze to ma 100W ? W T F ?


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Je to rana jak z dela kdyz se to sepne:-)

Muzu to jeste premerit, ale vim, ze me dost vydesilo, kdyz jsem to pred par mesici vybalil a zkousel...

Z druhe strany ta zavlaha jede par minut, takze mi ten odber nejak zasadne nevadi a mit tam poradnou pruzinu co ventil uzavira je pro klidny spanek rozhodne lepsi nez ta plastova hracka, co tam mam ted...


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Tak sem si na to nakonec přišel sám, díky za pomoc 😉

 

z Ali sem koupil:

Elektrický manipulátor, který dokáže otvírat a zavírat kulový ventily. Super je, že se namontuje na již existující kuláč.

Blbý je, že verze na 1” kuláč nemají a jsou jen 1/2 a 3/4, tak to na to budu muset nějak napasovat,

a k tomu H můstek pro otáčení polarity a tím i ovládání motorku.

 

Tak jak to dorazí a zapojím to tak dám vědět.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Myslis ze to znesie vlhke prostredie? Potrebujem nieco do vodovodnej sachty na pustanie vody do zahrady, nech tam nemusim furt lozit.


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

V popisu mají <95% humidity, tak by snad mělo, ale otázka je jak dlouho 🙂


   
ReplyQuote
Share: