X
Forum

Forum

Automaticke svetla ...
 
Notifications
Clear all

Automaticke svetla - pohyb/pritomnost

8 Posts
6 Users
2 Likes
1,102 Views
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
Topic starter  

Ahojte.

Pouziva niekto k spokojnosti automaticke svetla podla senzorov pohybu/pritomnosti? 

Manzelka ma samozrejme hned zrusila, ze ci mam problem si zapnut svetlo...a ze ako sever vie, ci a ake svetlo si chce zapnut. 🙄  

Loxone to dost pretlaca, na skoleni pol dna riesia len svetla ("a pritom takova blbost" 🤣 ) logika sa da spravit impozantna, no sam mam pochybnosti.

Nejaka on/off chodba/sklad OK. Ale pri obytnych miestnostiach, kde mam silne svetlo, tlmene svetlo, stmievanie....sa obavam, ze vyhodim prachy za milion inak nepotrebnych senzorov, pol roka budem ladit a aj tak to bude skor k zlosti, nehovoriac o vydatnom frflani manzelky.

Jeden clovek mi tvrdi, ze to ma tak vyladene, ze tlacitka skoro vobec nepouziva. Nechce sa mi verit.

Dik.

 

 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Asi to mám taky vyladěné 🙂

Tlačítka ještě nemám namontované, ale co jsem před 2 měsíci namontoval přítomnostní senzory od Loxone a zprovoznil světla, tak vše funguje jak má a můžu s tím normálně fungovat a nijak mne to neomezuje. 

Předtím jsem fungoval na PIR od Paradoxu a to byl opruz, který sice fungoval, ale nebylo to ono. 


   
ReplyQuote
(@wincent)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 7
 

@kobra23 tak tohle by mě tuze zajímalo. Nějaká best practice, třeba s režimy Noc/Den/Dobrou noc... Prošel jsem návody od Loxone, různá fóra, ale že bych se přiblížil ke stavu ideál alespoň na 80%, tak bohužel:-(


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Zatím to nepoužívám s režimy Den/Noc atd.

Je to stavba před dokončením. Zatím mi stačí, že to reaguje na pohyb můj i psů, na přítomnost, na jas při kterém to spíná osvětlení, nemá to falešné spínání atd.


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
Topic starter  

V takom rezime to urcite funguje vyborne.

Problemy vidim v ostrej prevadzke/byvani. Preto ma zaujimaju skusenosti, ci som len ja blby, ze to neviem vymysliet poriadne.

Strasne by som to chcel riesit cez senzory, ale napadaju mi len same dovody preco nie, hlavne v spacich izbach.
Zoberme si bezny priklad, ze mam hlavne silne svetlo a potom nejake tlmene (ci stolove alebo stmievane hlavne je jedno). Nocne orientacne serepeticky a dodatocne senzory pod postelou nechajme teraz bokom.

- Vyber svetla, kedy sa ma zapnut hlavne a kedy tlmene. Nenapada mi vyhovujuca logika. Podla casu? Napr. po 21:00 tlmene? Alebo stale tlmene a ked chcem hlavne, prepnem manualne?

- Nocny rezim - trojklik. Toto uz vidim, ako budu zabudat hlavne ostatni obyvatelia, pripadne daju dvojklik namiesto troj. Ked nocna svetelna hitparada zobudi zenu, tak ma zabije, ak sa zobudia mali satani, zabijem sa sam 🤪 . Ciastocne sa da riesit automatickym zapnutim nocneho rezimu napr. po 22:00.

- Umiestnenie senzoru, aby nechytal pohyb na chodbe pri otvorenych dverach - vychadza mi to najskor v rohu nad dverami, hoci je 360 stupnovy. Alebo saskovat s nalepkami.

- Pritomnost - fasa vec na neziaduce zhasinanie, ale predpokladam, ze hlucne decka na chodbe tuto ficuru zneguju a nebude pre zmenu zhasinat vobec.

- Pri deckach je niekedy ziaduce, nech je v izbe tma, aby tam nelozili - da sa povedzme riesit prepnutim do nocneho rezimu - ak bude per izba.

- X krat idem do izby len nieco zobrat a nepotrebujem svetlo, staci z chodby.

- obyvacko-kuchyna - 5+ svetelnych okruhov, min 2 senzory, konecna. Toto neda ani AI.

Tak asi nic z toho u mna. 🤔 

Uz >1 rok byvame a velke svetla zapiname cez istice v rozvadzaci, takze aj tie manualne vypinace budu velky upgrade 🤣 


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

My bydlime temer rok a postupne jsem vypnul automaticka svetla v obyvaku a spacich pokojich. Navstevy nejaky nocni rezim nezajima a obcas se spi i v obyvaku. Jinak je vsude automatika a tu si nemohu vynachvalit.

- v chodbach vubec nemam vypinace a nelituju

- obyvak-jidelna-kuchyn: 5 senzoru, 3 svetelne okruhy. Obyvak je castecne oddeleny, tam je automatika vypnuta, zbytek automat a uplne v pohode

- jestli ti senzor pritomnosti bere veci, ktere nechces, pohraj si s citlivosti, me to pomohlo v zadveri, kde mam velke okno

- nektere mistnosti jsem si upravil casove, nektere podle rezimu, nektere vyhovuji bez nastavovani

- nocni rezim mi vubec neprirostl k srdci a tak ho nepouzivam


   
zefe reacted
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

pouzivam aktivne... konecne jsem se dokopal predelat svetelne bloky na v2, vytvorit nalady atd atd...

vse kombinuju s Xiaomi PIRkama, ktere mam dane zezhora na futrech dveri, takze opravdu spinaj PRESNE kdy maj/pri pruchodu dverma.

mam logiku v ramci "smeru pruchodu" takze vim odkud kam clovek jde (ano 2xPIR na jedny dvere) a diky tomu jsem schopen fakt rozsvecet to co opravdu chci

pouzivam rezim den/noc (ale ne ten predefinovanej, ale mam to pomoci prepinace a imupls v case/zapad slunce) a podle nich mam ruzne nalady pro ruzne casove useky - primarne tepla/denni bila v ruznych mistnostech

nova svetla uz jedu pouze rgb zigbee a pomalu opoustim kabelove rozvody, ktere jsou za me proste misty prezite, byt je mam... ale rgb controller za 9USD, kterej dam kamkoli s aluprofilem a led paskem je totalni vyhra. Stejne tan zigbee On/Off controller, kterej je jeste o to jednodussi, ze nepotrebuje trafo (osviceni patroveho trojluzka v decaku se potom stava naprostou zabavou pro tatinka i deti 🙂

chce to fakt cas, ale minimalne na ambi/nutne osvetleni to funguje SUPER

na druhou stranu mi desne chybi rozumne potenciometry/knofliky ve vypinacich, kteryma bych mohl nastavovat brightness, kterej je celej nejak divne loxone vlastne nepodporovanej 🙁

vse mi sice "resi" HomePod/mini v kazdem mistnosti a kompletni ovladani hlasem, ale sem tam bych proste chtel sahnout na "nekonecny" potenciometr na zdi a snizit "hlavni jas"...

This post was modified 2 years ago by elpaso

   
zefe reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 
Posted by: @elpaso

rgb controller za 9USD

Myslis zigbee? Mozes dat link. Dik


   
ReplyQuote
Share: