X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

1-wire senzory

163 Posts
28 Users
13 Likes
46.6 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Alebo nedolezite cidla poriesit cez zigbee.


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Doporučuji propočítat, zejm. pokud nemá zigbee bránu, tak se od určitého počtu čidel opět vyplatí 1-w extension, kterej podle mě není zas tak drahej. A bude to celý jednodušší a v drátech...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Hej. Pred 3-4 rokmi som bol zastanca hesla "Drat je drat". Dnes mam chut napriklad dodnes nezapojene (malo potrebne/podstatne) vypinace nahradit zigbee, aby som nemusel liezt do rozvadzaca a hrabat sa v krone paskach ... 😀 Teplomery mam pol na pol, v stenach pod vypinacmi mam 1wire (a su uplne nahovno lebo meraju teplotu steny a nie interieru) a k tomu dalsie zigbee teplomery (vyrazne presnejsie), ktore zatial nepouzivam na riadenie kurenia (pride aj na to ked bude cas).

Zigbee brana je otazkou par korun (pokial ma clovek kus akehokolvek zeleza co mu bezi 24/7) a par desiatok minut konfiguracie.


   
Aleq reacted
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

Nebo si udělat pro "méně důležitá" čidla Arduino 1-Wire UDP Gateway Klidně s více sběrnicemi a neomezovat se. Mám podobné řešení a párkrát jsem musel restartovat. To párkrát myslím v průběhu roku možná 3x nebo 4x a poslední případ jsem si způsobil sám.


   
msk and Aleq reacted
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
 

 Zdravím, lidi nevíte v čem by mohl být zakopaný pes, když mi venkovní čidlo měří mínusové hodnoty, ale ve statistice se neudělá záznam pod 0?

Díky za radu


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

1-wire cidla - stalo se vam, ze cidlo jste schopni vyhledat, pridat, ale pak nevraci zadnou hodnotu?

Mam cidlo pod obkladem domu a do dneska fungovalo. Ted nevraci hodnoty. Zkusil jsem ho vymazat a znovu vyhledat, to se podarilo, ale porad nevraci hodnotu. (a dnes jsem aktualizoval a delal jeste nejake zmeny. Nahrani vcerejsi verze nepomohlo)

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@richard Ano, stává se mi to. Postupně odpojuju random vývody z rozvaděče a nahrazuju to starýma dobrýma pt100 s převodníkem na 0-10V. Můj závěr je že je to extrémně nespolehlivá věc a dneska bych si to domu rozhodně nedal, nikdy.

Každopádně se dostávám do stadia, kdy začíná postupně umírat i zbytek baráku a řeším čím to je. Topologie je na hovínko. Cat5e do hvězdy, cca 11 čidel a ke každému kabel zvlášť po kterém táhnu ještě signály z tlačítek, podsvětlení atd. Dohromady cca 60m kabelu. Samozřejmě se souběhya se silovkou.

Než se zalejvali podlahy, všechno běželo jak mělo a nikde ani náznak poruchy, ani při dotazování každou vteřinu. Po obydlení domu to bylo v pohodě asi rok, pak se to začalo srát a sere se to doteď. Celou kotelnu už jsem nahradil analogama, ale v místnostech to nemůžu udělat, není to kam dát.
Co byste mi poradili? Pomůže arduino udp gateway?

This post was modified 3 years ago by Bery

   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

@bery V podlaze jsou ty čínský vodotěsný? Postupně se do nich mohla dostat vlhkost.

Fungují když jsou připojený samostatně nebo jsou již úplně mrtvý? 

Pokud je jen problém topologií sběrnice a všechny senzory samostatně jsou funkční, tak bych nahradil UDP gateway a rozdělil na více samostatných větvích. Ideálně tam dát přímo obvod I2C -> 1-Wire např. DS2482-800 má rovnou 8 samostatných 1-Wire sběrnic. Stejný obvod využívá i Loxone 1-Wire s jednou sběrnicí.

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@jzaruba

Myslel jsem jen že to mám tažené podlahou. Jinak jsou všechny čidla ve vypínačích.

Pokud udělám nějakou změnu v celkové sběrnici (odpojím třeba čidla rekuperace) tak to zase nějakou dobu funguje. Jinak všude používám klasický Dallasy v TO92, ty čínský vodotěsný "odcházeli" daleko rychleji.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
Topic starter  

@bery Hele já to mám v baráku podobně. Mám teda čínský čidla,. něco v podlaze neco ve vypínačích. Dělal jsem schválně čistou sběrnici (ne hvězdu), po zapojení všechno fungovalo ale. Po čase ale začali čidla vypadávat, nikdy jsem nezjistil proč. Chová se to celkově nestabilně a to se pak problém těžko hledá. Rozdělám to, rozpojím zkusím pár čidel - to jede. Zapojím to zpět zas to chvílu jede a třeba po týdnu zase vypadne.

V zimě jsem dával do skleníku cca. 6 1-W čidel. Pro jistotu jsem to udělal tak, že jsem použil 1 UTP kabel (M + BM jsem dal napájení a ostatní žíly mám samostatně sběrnice - co 1 čidlo to samostatné sběrnice). Zapojený to mám do Arduino 1-W gateway. A stejně jsou s tím problémy, třeba měsíc to jede a pak to vypadne. Pohnu s tím, potočím potenciometrem co tam mám a zase to jede.

Pro mě je 1W velký zklamání co se stability týče a řešení, jak to rozchodit stabilně jsem dosud nenašel 🙁


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

ja jsem vypozoroval, ze mi to delalo problemy, kdyz byly bourky. To pak nejaky den stavkovalo a zase se to rozbehlo. Taky zklamani


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Osobně ale věřím tomu že kdyby to bylo natahaný bez souběhů se silovkou, nebo ve stíněných kabelech, prostě tak jak to má bejt, tak by to chodilo bez problému.

Líbí se mi řešení s již zmíněným DS2482-800 ale nechce se mi patlat s I2c-Loxone. Takže asi zkusím arduino gateway.


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Pánové k tomuto asi mám co říci .. 1 wire je super technologie, ale jako všechno, musí se používat tak jak má. A začíná to samozřejmě hlavně tím správným hardwarem - doporučuji nastudovat přímo doporučení výrobce.

Nejčastější problém je použití obyč. UTP namísto FTP nebo STP nebo jinak stíněného datového kabelu. Dále typicky jak píše @Bery souběh se silovinou nebo jiné rušení a neukostření stíněného kabelu v rozvaděči. Zatížení sběrnice a "měkkost" napájení 5V už není tak častý problém..

Protože své 1wire senzory prodávám již řadu let, mám spoustu dotazů a zpětných vazeb od zákazníků a téměř vždy řeším ty samé problémy, viz. výše.

Osobně používám 1wire asi od roku 2013 a musím říci, že výrobky firmy Maxim (Dallas) jsou spolehlivé, samozřejmě je to také o tom, jestli se vám do ruky dostanou nějaké neoriginální klony nebo ne 😉 


   
ReplyQuote
(@sundevil)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 197
 

@sedtronic

 

uplne presne. KUpovat cidla v cine muze jen (abych byl velice slusny) blazen a jeste je zalevat do betonu. chjo.

Stavim barak za 5 000 000 - 10 000 000 a bud usetrit na cidlech. chjo

This post was modified 3 years ago by sundevil

   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Ano, kopnout si do sebe můžu sám, na to není potřeba dalších. Otázka ale zní jak z toho teď ven? 🙂

Na druhou stranu, pokud mi někdo zaručí že originál čidla od Loxone budou fungovat, pak je koupim.

Ale mám takové podezření že mi to nikdo nezaručí, protože ve 1-wire je i trochu "duchařiny" a na rozsáhlejší systémy to prostě není vhodné. 

This post was modified 3 years ago 2 times by Bery

   
ReplyQuote
Page 8 / 11
Share: